Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Πώς σας φάνηκε το Diplo που καπνισατε?

Το δημοψήφισμα λήγει την Τρί Ιαν 01, 2019 12:13 am

Μπουρούχα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Μετριότητα
7
35%
Καλό
4
20%
Δυναμίτης
6
30%
Αστρόπλοιο
3
15%
 
Σύνολο ψήφων: 20
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Είπα να κάνω λίγο χουλιαμα... :D Γιατί έχω τύχει και σε γνωστα bar ,να κοιμούνται τον ύπνο το δικαίου στο θέμα αυτό...Ειναι σπαστικό οπως και να χει...
These users thanked the author Mixalis81 for the post:
radamanthys
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Tournesol »

Κυρ επιλοχία μου, φοβάμαι πως δεν θα προλάβω για δεύτερη δοκιμή. Θα ψηφίσω μετριότητα σύμφωνα με το πούρο της πρώτης μου δοκιμής. Κρίμα που το Diplo2 δεν μου "τα είπε" όπως περίμενα, διότι στο παρελθόν έχει 'ξηγηθεί απλόχερα τα El Dorado.
These users thanked the author Tournesol for the post:
Mixalis81
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Diplomaticos no2 πραξις 3η!
Από κούτα MAR 17'

Εορταστική άδεια ευκαιρία για εορταστική φουμα στο χωριό της γυναίκας... Αναγκαστικά μπαλκόνι γιατί είναι και έγκυος στον 8ο😁...
Μπαλκόνι με 6 βαθμους στις 10.30...Δε μαμεις...
Εικόνα
Διπλό εσπρέσο λουγκο και φοκο!
Ξεκιναμε με δέρματα, γη, κέδρο και ξηροκαρπια με τη σέσουλα ..Δε τραβάει πολύ καλά και ανησυχώ οπότε για να ξενοιαξω σουβλιζω με ξυλάκι από Καλαμάκι 😂
Συνεχίζει με ωραίο tobacco, μοσχοκάρυδο, καφέ ελληνικό και γαρύφαλλο...
Εικόνα
Στο 2ο μισό άνοιξαν τα κλαπετα του...με ρωμαλαιο σώμα και πικάντικο ρετροχαλι έβγαλε κρέμα και κακάο σε σκονη...Πιπερι λευκο, ολιγον μέλι, ζάχαρη καστανη,μαυρη σοκολάτα και βρεγμενη γη...
Εικόνα
Τελείωσε θριαμβευτικά με συγχορδίες από ευωδιαστα καρυκεύματα, ανατολίτικα μπαχαρια και δέρμα...
Εικόνα
Τέλος, μεγάλο πούρο!
Δυναμίτης ...πως να μην είναι αλλωστε με τέτοια απίστευτη πολυπλοκότητα αρωμάτων και γεύσεων...
Ξεκίνησα με καφέ και κατέληξα σε ρακί...2 ωρες και κατι κρατησε..
Μερακλωσα κάργα!
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 4):
nikos docΤάκηςalexandrosPetran
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Θάνο μη χαλιέσαι...οι στραβες και τα στραπατσα στο πρόγραμμα είναι! Ευχαριστούμε για την δοκιμή και την ψήφο σου ;)
These users thanked the author Mixalis81 for the post:
Tournesol
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2630
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από alexandros »

κυρ επιλοχια αργησα λιγο
η πρωτη δοκιμη που εκανα πριν λιγο καιρο πηγε απατη
το διπλο2 κατεληξε στο τζακι να βοηθησει τα ξυλα να καουν αφου δεν τραβαγε καθολου
ετσι λοιπον προχθες τα χριστουγεννα στο τραπεζι ειπα να καψω το δευτερο που ειχα αγορασει με κωδικο
Εικόνα

το διπλο ειχε ενα φοβερο χρωμα πολλα υποσχομενο
σκουρο ραπερ γυαλιστερο και φουλ λαδωμενο με κατι στιγματα που ιντριγκαρουν
η μυρωδια πραγματικα σε ξυπναγε
με πολυ μελι, σοκολατα και βρεγμενα χωματα

στο αναμα εδωσε νοτισμενα χωματα και δερμα και συνεχισε με σοκολατα βαρια και παχια
που στην συνεχεια εγινε γαλακτος
κανελλα , ξυλο να και το μοσχοκαρυδο βαθυ και σμουθ
καπου στην μεση ομως αρχιζει να μην τραβαει οπως το ηθελα
πολυ περιεργος ο τροπος που εκλεισε το κλαπετο
αρχιζει τους καφεδες αλλα βγαζει και μια στυφιλα
ισως να το εχω πουσαρει χωρις να το καταλαβω
παρ εκαι κατι μπαχαρια και καμμενες ζαχαρες
καπου εκει φαινεται και μια μικρη δοση κρεμας που στο μελλλον θα γινει καταπληκτικη
στα 3/3 πια εχει βαρυνει αρκετα
με γενναιες δοσεις σοκολατας, μπαχαρικων και δερματων
αλλα κατι δεν παει οσο καλα θα ηθελα για να παρει μια πολυ καλη βαθμολογια

το συγκεκριμενο λογο κατασκευης που μου τα χαλασε μετα την μεση θα παρει ενα 3/5
κριμα γιατι τα διπλο συνηθως βαρανε κορυφη
1 μηνα πριν εκαψα ενα για το τοπ10 του χρονου

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author alexandros for the post:
Mixalis81
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Alex από την ίδια κούτα καπνισαμε...σε εμένα αντιθέτως τα κλαπετα από τη μέση άνοιξαν και μου χάρισε καταπληκτική φουμα :?

Δεν έριξες ψήφο παρεμπιπτόντως....
Άβαταρ μέλους
Tarandino
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 4:02 pm

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Tarandino »

Καλησπέρα κύριοι. Ήρθε και η σειρά μου. Λοιπόν το diplo ήταν μια ευγενική χορηγία του radamanthys οπότε λογικά ήταν από τη κούτα TOS NOV 16. Κάϊκε και δοκιμάστηκε με συνοδεία κρασιού και τσίπουρου!

Εικόνα

Αρίστο εξωτερικά, με όμορφο σοκολατένιο wrapper. Κόβω την άκρη της πυραμίδας και ξεκινάω.
Στο pre κάποιες αραιές γεύσεις καπνού και πολύ ελαφρύ αχυρο. Τράβηγμα άριστο και όπως πρέπει. Το πρώτο τρίτο ξεκίνησε με καφέδες όχι όμως έντονες αλλά σε πιο elegant μορφή. Κάποια nuts σκαγαν ανά διαστήματα μύτη από εδώ και από εκεί, κυρίως καρύδι.
Στο δεύτερο τρίτο εμφανίστηκε λίγο μπισκότο μαζί με μπαχαρικό που δεν κατάφερα να αναγνωρίσω να πω την αλήθεια. Μέλι και κάποια ελαφρυα φρούτα και ανά διαστήματα ελάχιστο δέρμα.
Στο τελευταίο μέρος ήρθε πικρή σοκολάτα και επέστρεψαν κάπως οι καφέδες πιο έντονα αυτή τη φορά καθώς και λίγη κανέλα έτσι για τη γλύκα.
Πολύ καλή επιλογή το συγκεκριμένο πούρο, αν και δεν τρελαίνομαι για diplomaticos, το συγκεκριμένο ήταν αρκετά καλό.

Ψήφος λοιπόν στο καλό από εμένα

Καλές γιορτές σε όλους, καλή νέα χρονιά και ακόμα καλύτερες φούμες για όλους μας!
These users thanked the author Tarandino for the post:
Mixalis81
Αν δεν είσαι διατεθειμένος να κάνεις ανταλλαγή τη γυναίκα σου με μια κούτα από τα αγαπημένα σου πούρα, τότε δεν έχεις βρει ακόμα το πούρο που σου ταιριάζει...
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Ευχαριστώ και το γκαρντασι τον Άρη για τη φουμα και την ψήφο του στο mass!!

Μέχρι στιγμής το Diplomaticos φαίνεται ότι έχει διχάσει την κοινή γνώμη του forum μας, αναμένοντας βέβαια και την βαθμολογία της τελευταίας στιγμής όπως φαίνεται από 7-8 αδερφούς ακόμα...

Μη ξεχαστειτε 1 και σήμερα έμεινε....
Εικόνα
spasias
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 6:14 pm

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από spasias »

Diplomaticos πρώτη δοκιμή από στικ του 2018 (LGR - MAY 18) που αγοράστηκε για το mass στις αρχές του μήνα και ξεκουράστηκε στον υγραντήρα μου. Δυστυχώς με ταλαιπωρούσε πολύ καιρό μια ίωση και ήθελα να αναρρώσω πλήρως πριν το δοκιμάσω για να είναι όσο πιο αντικειμενική η δοκιμή μου.

Αρώματα στο κρύο κυρίως ταμπάκο και δέρμα. Η κατασκευή δεν είναι και η καλύτερη με αρκετά αραιοστριμμένα σημεία και κενά κατά την δακτυλική εξέταση ιδίως κοντά στο δαχτυλίδι. Χρώμα ωραίο μεστό κανελί αλλά αρκετά τραχύ στην αφή χωρίς ίχνος λαδιού.
Κόβω και στο κρύο τράβηγμα έχουμε έντονη μέντα, δυόσμο με αρκετό γαρύφαλο και λίγο ντιβανοκασέλα.

Αποφάσισα να ανάψω το πούρο αργά με σπίρτα.
Στα πρώτα puffs είναι αρκετά dry με αρκετά πιπέρια αμμωνία που μου αφήνουν μια ξηρότητα στο λαιμό. Τα εκατοστά περνάνε αλλά τα πιπέρια συνεχίζουν και στο μενού προστίθενται γωνίες και αψάδες.

Του έδωσα λίγο χρόνο αραιώνοντας το τράβηγμα αλλά εξακολουθεί να είναι σκληρό και να με κερνά απλά καπνό και ξύλα.

Εικόνα

Προς το τέλος του πρώτου τρίτου πάει δειλά να δώσει λίγους ξηρούς καρπούς αλλά δυστυχώς καλύπτονται από την αψάδα και την dry αίσθηση.

Προς τη μέση κάτι γίνεται με λίγα καρυδάκια και λίγα αμύγδαλα … η δε βότκα που έπινα αποδείχθηκε σωτήρια για το σβήσιμο της αψάδας.

Το κάψιμο του πούρου είναι εξαιρετικά γρήγορο και η στάχτη από σφιχτή αρχίζει να γίνεται σαθρή και σκορπάει γρήγορα.

Μετά τη μέση ξεκίνησε τους πικρούς καφέδες και ξύλα ... και έγινε αρκετά μονότονο χωρίς κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Συνέχισε μέχρι την ετικέτα χωρίς πολυδιάστατες γεύσεις αρκετά flat και μονότονο.

Στην ετικέτα μαλάκωσε με λίγα δερματάκια λίγο μούστο και γρασίδια αλλά ήταν αργά.
Το άφησα στο τασάκι να αναπαυτεί και είπα πάμε για άλλα.

Έχω καπνίσει εξαιρετικά καλύτερα Diplomaticos αλλά δυστυχώς αυτό που κάπνισα αποδείχθηκε μετριότητα.
These users thanked the author spasias for the post:
Mixalis81
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Στέργιο ευχαριστούμε πολύ για το review!!!
Κρίμα ρε γαμωτο...πολύ νέο, φλατ και τραχύ το δικό σου :| Λογική η απογοήτευση...

Εκκρεμεί η ψηφος σου εκτος κι αν καπνισεις και δεύτερο σήμερα η αύριο...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”