Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Πώς σας φάνηκε το Diplo που καπνισατε?

Το δημοψήφισμα λήγει την Τρί Ιαν 01, 2019 12:13 am

Μπουρούχα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Μετριότητα
7
35%
Καλό
4
20%
Δυναμίτης
6
30%
Αστρόπλοιο
3
15%
 
Σύνολο ψήφων: 20
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από nikos doc »

Δεύτερη δοκιμή για το mass μας.
Τυχαίο στικ απο κουτα του κέντρου.
Παρα πολυ υγρασία, στα ορια του ανεκτού. Έμεινες λιγο στο συρτάρι για να ισιώσει, σίγουρα θα ήθελε και άλλο.


Εικόνα

Συνοδεία old fashion με rye Jim Beam!

Η πυραμίδα ξεκίνησε νωχελικά. Στο μουγκό ενα πράμα.
Λιγο Κάσιους, λιγο καφε. Ωραιότατη δίπλα στο φανταστικό κοκτέιλ. Ξύπνησε στα 3 εκατοστά μεσα.
Κέδρο, κακάο και κάστανο. Μια νότα πάστα μοκα.
Πολυ ωραια η κυρία. Μεχρι την αρχή του τρίτου μέρους.
Καπου εκει άρχιζε και τελείωνε με ταμπάκο και μονο.
Παχύ καπνό, αλλα μονοδιάστατο.
Ειναι σίγουρο πως έφταιγε η κατάσταση του πούρου.
Για αυτο και θα παρει ενα 3/5.

Ειναι σίγουρα για πιο ψηλά το Diplo , αλλα για το Mass θα μείνει στο καλο!
These users thanked the author nikos doc for the post:
Mixalis81
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Ευχαριστούμε πολύ και τον Νικόλα που έριξε κι αυτός το κουκί του οντας ο 16ος που προσήλθε στην κάλπη :D
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Πολύ καλημέρα σας...

Σε λίγες ώρες η αμαξοστοιχία Diplomaticos no2 αναχωρεί για το τελευταίο της προορισμό...Το χρονοντουλαπο!
Εικόνα
Παρακαλούνται και οι τελευταίοι πλην αργοπορημένοι επιβάτες να προσέλθουν στην αποβάθρα Vuelta Abaho...
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από harmonica »

Το χθεσινό βράδυ ήταν ατίθασο..ψηλές,κοντές,ξανθιές,μελαχρινές(ααχχχ),αδύνατες,χαμηλό.. :o
το θέμα είναι ότι και οι παντρεμένοι έχουν ψυχή,αλλά και οι ελεύθεροι,όσο προλαβαίνουν τουλάχιστον..

Είχαμε ποτότσαρκα σε μια υπόγα,κάπου στο κέντρο.
Εικόνα

Το diplo έψαχνε να καεί με παρέα και η παρέα βρέθηκε,φωτογραφήθηκε,σχολίασε,στραβολέμιασε..
Εικόνα

Λοιπόν LGR ABR 18 (000038855715)
Απο εμφάνιση κορμάρα σοκολατένια και τηγανίτα σχεδόν τίποτα..
Ξεκίνησε άνευρα, σχεδόν φλαταδούρα με υποψίες απο καφέδες και αλατισμένα ξηροκάρπια..
Το Glen Grant προσπάθησε να γλυκάνει με τις κρέμες και την βανίλια, αλλά το diplo σαν ξεροκέφαλος καζανόβας έκανε καμάκι ανεπυτιχώς σε μια θείτσα ξεδοντιάρα.
Βρε καλό μου άλαξε λίγο την μονοτονία μέχρι και speyside πίνω για πάρτι σου.
Η προσευχή επιασε, το στικ άρχισε δειλά δειλά τις σοκολάτες, μοσχοκάρυδα και κάτι απροσδιόριστο πικάντικο.Ανέβηκε η ένταση, ανέβηκε και η γλύκα.
Το τρίτο μέρος συνέχισε έτσι στην αρχή, μέχρι που στα μισά καρβούνιασε και άρχισε τις πίκρες..
Άλλαξα ποτό, το γύρισα σε Glenvilet Nadurra Peated, άναψα και ένα 17χρόνο boli και πήρα δουλειά για το σπίτι..
Πέρασα σούπερ πάντως :lol:
These users thanked the author harmonica for the post (total 5):
Mixalis81ΤάκηςTournesolΣτάθηςnikos doc
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Σπύρο βλέπω πως κάτι CV Dist, κάτι Ρεχιοναλ και ρεζερβες σας κακομαθαινουν :lol:
Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή και την ψήφο σου!!!
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 813
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από lefteris c »

Εικόνα

Ευχαριστώ πολύ τον Κωνσταντίνο για την προσφορά του και τη δυνατότητα που μου έδωσε να συμμετέχω κι εγώ στο τελευταίο mass της χρονιάς...
Η ψήφος μου Μιχάλη πάει στο μέτριο
και απολογούμαι λέγοντας ότι το Diplo 2 είναι ένα πούρο που ποτέ δεν με ικανοποίησε
(δεν έχω καπνίσει πολλά μερικά σκόρπια & 4 χορηγίες οι 2 του Ντίνου από κούτα Jun 16 ; νομίζω)
και γι αυτό δεν βρέθηκα ποτέ στη θέση να θέλω να αγοράσω κούτα.
Είναι για μένα ένα πούρο πολύ ελαφρύ, μια πυραμίδα λάιτ όχι από τις κορυφαίες της νήσου,
αισθάνομαι ότι είναι για πολύ καθαρούς κάλυκες και νέους καπνιστές,
το κάπνισα χθές το πρωί με καφέ, είχε απαλές γήινες γεύσεις, απαλά ημίλγυκα ξύλα, νότες από φουντούκια,
λίγο φρυγανιά, κάποια βότανα, χόρτα, και στο τρίτο μέρος πρόσθεσε λίγα πιπέρια,
ο καπνός του δεν ήταν πολύς, μη αισθαντικός, ένω τράβαγε και είχε τέλεια κατασκευή, γεμάτη.
Δεν είχε ευανάγνωστα αρώματα, αυτό που έπαιρνα ήταν υποψίες αρωμάτων.
10 λεπτά μετά που το άφησα ήθελα να ανάψω άλλο πούρο.
Εκφράζω προσωπική άποψη, δεν θέλω να είμαι αιρετικός αλλά νομίζω το Diplo 2 (σε αντίθεση με το 1)
...δεν μου κάνει "κούκου" 8-)

Καλή χρονιά σε όλους :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lefteris c την Δευ Δεκ 31, 2018 9:02 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
These users thanked the author lefteris c for the post:
Mixalis81
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
spasias
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 6:14 pm

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από spasias »

Μιχάλη είχα προμηθευτεί και δεύτερο πούρο από την ίδια κούτα το οποίο έκαψα χθες το βράδυ.

Στο κρύο μου έδωσε κυρίως άχυρο βρεγμένο σανό και ταμπάκο.
Κανελί και αυτό στο χρώμα και σαγρέ σώμα χωρίς ίχνος από λάδια στο ράπερ.
Κόψω και τα αρώματα που παίρνω είναι κανέλα, καρύδι και αμύγδαλο.

Άναμμα το torch αυτή τη φορά και ξεκίνημα για άλλη μια φορά αρκετά επιθετικά με αρκετά ξυλώδεις γεύσεις και μια χαρακτηριστική dry αίσθηση που τη βρίσκω συνήθως σε ξεθυμασμένα και ξεραμένα πούρα. Ένα εκατοστό μέσα και σκάει λίγο καρυδάκι με λίγο δέρμα. Στη συνέχεια και μέχρι περίπου την μέση λίγο καρύδι με λίγο κανέλα και νότες κακάο αραιά και πού. Από εκεί και κάτω σώμα κάτω του μετρίου χωρίς δύναμη που απλά σε κάθε τζούρα έβγαζε καπνό.

Εικόνα

Θέλω να πιστεύω ότι έπεσα σε χάλια κούτα αν κρίνω και από τα δύο κομμάτια που δοκίμασα που δε συγκρίνονται με τίποτα με ότι έχω κάψει μέχρι σήμερα.

Μετριότητα η τελική μου βαθμολογία με βάση τα δύο κομμάτια που έκαψα.
These users thanked the author spasias for the post:
Mixalis81
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Ευχαριστούμε τους αδερφούς Λευτέρη και Στέργιο για την ψήφο τους!!!
Και οι δύο βρήκαν τα Διπλά που καπνισαν μέτρια...
Αναμένουμε τις τελικές βαθμολογίες για να γραφτεί ο επίλογος ;)
Άβαταρ μέλους
Tsapaspan
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Σεπ 24, 2018 8:56 pm

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Tsapaspan »

Από τους τελευταίους και εγώ (μην χαλάσει η παράδοση τώρα στο τέλος του χρόνου :D :D) ρίχνω τα κουκιά μου για την εορταστική πυραμίδα του τελευταίου MASS του 2018.
Στικ αγορασμένο μόνο του χωρίς λοιπά στοιχεία. Εμφανισιακά πολύ ωραία πυραμίδα λίγο χαλαρή μου φάνηκε όταν την ψιλαφησα αλλά δεν πτοηθηκ. Στην μύτη μου έβγαζε καπνό και μέλι και το κρύο τράβηγμα μου έδωσε μπόλικη κρέμα οπότε σκέφτηκα ότι θα έχω ένα πολύ ωραιο Στικ στα χέρια μου. Ανάβω και οι προσδοκίες μου επιβεβαιωνονται στο φουλ άνετο τράβηγμα, κρέμα, κακάο και και μπισκότο με άρωμα πορτοκαλί στο στόμα, προς το τέλος του 1ου μέρους όμως το πούρο αρχίζει να γίνεται μονοδιάστατο κάνουν την εμφάνισή τους κάποια μπαχαρικά όχι πολύ νόστιμα. Θα λεγα. Μια τζούρα μου έφερε στο στόμα αμμωνία :shock: και μπαίνω στο 2/3 όπου τα μπαχαρικά συνεχίζονται ενώ το πούρο τώρα γίνεται πολύ γιηνο το μόνο που μπορώ να καταλάβω είναι γη, δέρμα και ξύλο έχουν χαθεί εντελώς τα γιορτινά αρώματα του 1/3 και αρχίζω να ξενερώνω. Δυστυχώς μέχρι και το τέλος δεν άλλαξε η εικόνα τα μπαχαρικά συνέχισαν ενώ προς το τέλος και μετά το δαχτυλίδι μου θύμισε λίγο κάστανα στα κάρβουνα!!!!
Με μπέρδεψε πολύ αυτή η πυραμίδα και ενώ η αρχή έδειχνε ότι είναι πολύ δυνατό το Στικ η συνέχεια με απογοήτευσε. Δεν ξέρω αν ήταν νέο το πούρο και γι αυτό είχε αυτά τα σκαμπανευασματα η αν απλά έτυχε. Το σίγουρο είναι ότι είναι ένα πούρο που θα το ξανακαπνισω σίγουρα και σίγουρα θα προσπαθήσω να πάρω μερικά να τα αφήσω να παλιωσουν.
Αν και δεν μου πάει το χέρι γι αυτό το Στικ που ήταν και το πρώτο diplo no2 που κάνω θα πρέπει να είμαι αντικειμενικά και θα πω ότι ήταν μέτριο...

Καλή Χρονιά να έχουμε παιδιά πάντα με υγεία εύχομαι σε εσάς, στις οικογένειες σας και σ όλον τον κοσμο
These users thanked the author Tsapaspan for the post:
Mixalis81
There are no bad cigars, only better ones...
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Ευχαριστούμε πολύ και τον Παναγιώτη για την συμμετοχή του!

Μετράμε αντίστροφα.....Τικ Τοκ, Τικ Τοκ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”