Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Πώς σας φάνηκε το Diplo που καπνισατε?

Το δημοψήφισμα λήγει την Τρί Ιαν 01, 2019 12:13 am

Μπουρούχα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Μετριότητα
7
35%
Καλό
4
20%
Δυναμίτης
6
30%
Αστρόπλοιο
3
15%
 
Σύνολο ψήφων: 20
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από goutsou »

Εικόνα
Έκανα το πρώτο πριν περίπου μια εβδομάδα αλλά με τα τρεξιματα δεν είχα χρόνο να γράψω τις εντυπώσεις. Το Diplo από κούτα του 15 άρχισε υπέροχα. Καφέδες πορροκαλοφλουδες και μαλακά πιπέρια. Στο δεύτερο τρίτο τσαμπουκαλεψε και άρχισε να δίνει βαριές γηινες γεύσεις και δέρμα.
Εικόνα
Ομως μετα... αμμωνία. Προσπάθησα όσο μπορούσα αλλά δεν. Τελικά νομίζω ότι θέλουν τουλάχιστον 5ετια για να αστραψουν τα συγκεκριμένα. 3/5 για την ώρα. Έχω και του 17 που θα κάνω εν ευθετω χρονω.
Εικόνα
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Ευχαριστούμε και τον Στέλιο "The Habanos" Goutsou για την δοκιμή του...
Έχω και γω του 16 και MAR 17' για να δούμε τι λένε και τα φρέσκα...
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Στάθης »

Diplo # 1

6:15 το πρωί βγάζω το σκύλο μια βόλτα πριν πάω για δουλειά και σκέφτομαι τι να πάρω μαζί μου για σήμερα... Πήρα ένα νον πλας και ένα διπλό... με αυτό το κρύο του πάει καλύτερα το διπλό... ;)

έχω κανα 2ωρο αναμονή και με συνοπτικές διαδικασίες κόβω ανάβω και ξεκινάμε... βάζω και μουσικούλα να παίζει ( take it eazy - eagles) και ήδη νιώθω ότι είναι Χριστούγεννα 8-)

Στικ αγορασμένο από Γερμανία, είναι το τελευταίο που έχω στον υγραντήρα... Το αδελφάκι του το έκανα πριν κάνα 2μηνο και δεν ήταν τόσο καλό όσο είναι συνήθως τα διπλά... Για να δούμε αυτό...

Εικόνα

Δύσκολο τράβηγμα αλλά με λίγο μασάζ στρώνει... Ξύλο, βοτάνια (θυμάρι) και λίγο δέρμα όλα στο που σμουθ... με πάει έτσι όλο το 1/3

Συνεχίζουμε στο 2/3 με πικρά χόρτα περισσότερο ξύλο και έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι :evil: ( Back in Black - AC/DC )
Γη και δέρμα συνεχίζουν καθ όλη τη διάρκεια του 2/3 (Should i Stay or Should i Go - The Clash)

Εικόνα

Έχω φτάσει στο 3/3 και εξακολουθεί να είναι light σε σώμα :|

Εικόνα

Λίγο καρυδάκι με ελληνικό καφέ δίνει τώρα μαζί με αμμωνία :evil: ( Highway to Hell AC/DC )

Δυστυχώς ήταν χειρότερο από το αδελφάκι του... Έπεσα σίγουρα σε κακό στικ... Θα πάω να πάρω μέσα στη βδομάδα κάνα καινούργιο στικ με barcode μπας και ρεφάρω :D :lol: :D

2/5 για αυτό
These users thanked the author Στάθης for the post (total 2):
ΤάκηςMixalis81
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Jazzman »

Καλησπέρα στην παρέα και από εμένα.

Με θέα τον σκοτεινιασμένο Ινδικο ωκεανό και παρέα με ένα αρωματικό glenfiddich εγινε η δοκιμή.

Το πρώτο τρίτο έδωσε βελούδινα αρώματα μπισκότου, παντεσπανιού και θα τολμησω να πω μια αμυδρη γεύση απο δαμάσκηνο.

Στο δεύτερο τρίτο μπηκαν τα ξύλα, το δέρμα και λίγο καρύδι. Δυστυχώς, ενω όλα πανε καλά, καπου στουμπωνουμε και ζητάει βοήθεια στο άναμα. Παίρνει εύκολα αλλα πικριζει και βγαζει λίγο αμμωνία. Το αφήνω να ξεκουραστεί και ξαναπαίρνω,ολα καλά.

Τελευταίο τρίτο, στρώνει πάλι πολύ με ελαφριά πορτοκαλοφλουδα, καρυδι, δέρμα, εσπρέσο κρέμα και μπισκότο.

Σουπερ ευχάριστο, σουπερ βελουδινο.

Γενικότερα, απο τις πιο μπισκοτένιες (και εορταστικές) εμπειρίες που μου εχει δώσει πούρο.

4/5 και αυτό λόγω της αστοχίας.

Πολλούς χαιρετισμούς σε όλους!ΕικόναΕικόνα

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

These users thanked the author Jazzman for the post:
Mixalis81
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Ευχαριστούμε πολύ τους Στάθη και Βλάση για την κατάθεση τους στο tasting του Diplo με διαφορετικές απόψεις....
Στάθη μη χαλιέσαι...προφανώς και έπεσες σε κακό στικ ;) Πάμε για άλλα
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8988
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Τάκης »

ρε εφτά μόνο καμένα διπλά ως τώρα...??? ντροπή!!!
ειδικά σ' αυτό το πούρο δεν του αξίζει ένα ξεπέταγμα με δυο λόγια στο τέλος ή ένα φωτογραφικό review
κ. επιλοχία για σφίξτε λίγο τα λουριά σας παρακαλώ

η γνώμη όλων σας έχει ενδιαφέρον, μετράει, και δημιουργεί status quo 8-)
για ελάτε μου μην αμολήσω τον κέρβερο!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Mixalis81
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από nikos doc »

Να'μαι και εγω στην πρώτη δοκιμή για το mass του Δεκέμβρη. Η γνωστή πυραμίδα των Diplo κάηκε εχθές το βράδυ με συνοδεία εκλεκτών spirits.
Από κούτα Abr 17 μαύρη και αραχνη, έχει βγάλει νοκ άουτ και εμένα και τον ηγούμενο αλλά είναι τίγκα στην γεύση.
Έτσι και το χθεσινό , απ' το κρύο τράβηγμα φάνηκε ψωμομένο. Μπαχάρια, ξύλο και παχύ κακάο στο μενού.
Βάζω ένα Garioch 12, για το κρύο και τραβάω τις πρώτες μετά από περιπέτειες στο άναμμα..( τρεις αναπτήρες μαζί, ο ένας δούλεψε τόσο όσο να στραβοαναψει, με έσωσε διπλανός κύριος με non 60αρι).
Το κακάο είναι εκεί, με αρκετές δόσεις απο spices, μέσα από ένα μαζεμένο τράβηγμα που, ευτυχώς, κόβει τον ρυθμό.
Γρήγορα γυρνάει σε κάτι αρκετά ελαιώδες , σε μανιτάρι και σε κανελογαρυφαλα.
Μια δόση παχιάς κρέμας , παντεσπάνι , φυστίκια αράπικα ωμά....το σώμα στο 110% ,χωρίς φαγητό σε αρχίζει στις γρήγορες.
Είναι τόσο βαρύ που το 48% abv δεν κάνει σεφτέ....το ρίχνω στο 105° , θα του δείξω εγώ. Η παρέα μου γελάει, κάτι λέει για βεντούζες, μα εγώ εκεί παλεύω να αποκρυπτογραφησω το diplo.
Δαχτυλίδια 3 πόντους παχιά κάνει ο καπνος μου, πάλι καλά στο μαγαζί έχει αλλά 12, τουλάχιστον ,πούρα αναμμένα.
Επιτέλους έρχονται τα γιορτινά μπαχάρια, παρόν φωνάζει το μοσχοκάρυδο και μια μπεσαμέλ ψήνεται στο φούρνο .
Καφεδες στο βάθος, καμία υποψία γλυκύτητας, τουναντίον υποψία από ψημένο μπέικον....
Δέρματα ,και τσίλια στο τέλος με βρίσκουν ευχαριστημένο αλλά και λίγο προβληματισμενο.
Μήπως ήταν P2 μεταμφιεσμένο????
Όπως και να έχει ήταν πολύ καλό πούρο, σίγουρα το 3/5, μάλλον λίγο παραπάνω...

Υ.Γ.
Για όσους με ξέρουν ,χρόνος καπνίσματος 2 ώρες και 25 λεπτά!!!!!!!


Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 3):
konstadinos23Mixalis81Assos
This is our House!
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από alexandros »

τι λες τωρα ρε πσιλε ...
κοιτα να δεις το διπλο ... :shock:
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Να τος κι ο ψηλός ο Νίκο Ντοκης με τη δοκιμή ενος φρεσκου P2 εεεεεε.... Diplo 2 εννοώ :lol:
Τα κρύα σφιξανε, για μπαλκονι δεν είμαστε....Βρειτε τζάκια, βρειτε κουβανεζικα κρυσφηγετα και γιαφκες με τασάκια για πουρα σαν βολαν αυτοκίνητου και στην πυρά!
Προσοχή στα κρυολογήματα, θέλουμε καθαρούς γευστιικους κάλυκες!!!
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Δοκιμή 2η για το Diplo 2....Αγορασμένο τυχαία από κούτα καπνοπωλειου του 16'.
Σοκολατι ραπερ τίγκα στα λάδια, μοσχομυριζει κουβανιλα γνήσια!
Ξεκιναει με ξυλωδεις γεύσεις, ξηρούς καρπούς και καφέ...Δερματα αλλά και κακάο....Ξεκίνησαμε σούπερ
Εικόνα
Το συνοδευω με ουίσκι Σαμουράι...υπάρχει δέσιμο μεταξύ κουβανου και Ιάπωνα
Γουλιά και τζούρα Diplo....
Κανέλα, μέλι, παντεσπάνι, σοκολάτα bitter...πεντανοστιμο πούρο...Βότανα και ανοιξιατικα λουλούδια σκανε μύτη...
Δεύτερο ποτηριον ουίσκι...Αρχές τρίτου μέρους Diplomaticos
Εικόνα
Ψημένα κουλούρια, κρέμες, ολίγον μοσχοκάρυδο, κακάο, κανέλα, φορτωμενο με μπαχαροπιπερα, ξυλα και δερματα στο τέλος αλλα και τσαμπουκαλεμενο σώμα.
Από τη μέση και μετα....με παρεσυρε! Τι φανταστικό πούρο...Καύση υποδειγματική, τράβηγμα άνετο, ρετροχαλι σμουθιαρικο μέχρι τι μέση, πικάντικο από κει και πέρα...
5/5 για το συγκεκριμένο ευκολα!!
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 2):
AssosΤάκης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”