Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε
Απάντηση

Πώς σας φάνηκε το Diplo που καπνισατε?

Το δημοψήφισμα λήγει την Τρί Ιαν 01, 2019 12:13 am

Μπουρούχα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Μετριότητα
7
35%
Καλό
4
20%
Δυναμίτης
6
30%
Αστρόπλοιο
3
15%
 
Σύνολο ψήφων: 20
Άβαταρ μέλους
Καπετάνιος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2018 8:09 pm

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Καπετάνιος »

Εικόνα

Φρέσκο ουίσκι πίνεται;
Ας πάρουμε πχ αυτό το farclas, θα ήταν το ίδιο μόλις έβγαινε απ' τον άμβυκα; Προφανώς όχι.. Θέλει τα χρονάκια του..

Φρέσκο Diplomaticos καπνίζεται;
Όχι ρε σεις δεν καπνίζεται..Θέλει και αυτό τα χρονάκια του..

Τι είχαμε λοιπόν μέσα στην εβδομάδα που κάθισα να κάψω το mass του μήνα; Είχαμε την απόλυτη επιβεβαίωση του παραπάνω και όχι δεν χωράνε εξαιρέσεις. Φρέσκο Diplomaticos no 2, κούτα του 17. Από σόι; Ναι.. Από καλό στρίφτη; Ναι.. Από καλά καπνά; Ναι.. Αλλά; Αλλά αν το κάψεις φρέσκο το αδικείς ρε μάστορα.

Στο pre draw έντονο μπαχάρι και δεμάτια καπνού. Φάνηκε η δουλειά από νωρίς. Κόβω και μυρίζω, φουρνισμένο ψωμί, σταφίδες, πορτοκάλι.
Καμιά δυο τζούρες 12άρι και πυρ..Το καλό το Δίπλο 2 κύριοι δεν φτάνει να κάψεις σχεδόν ολόκληρο το 1ο τρίτο για να καταλάβεις γεύση. Το καις και σου λέει "γειά σου μόρτη" με το καλημέρα. Εδώ κάψαμε κάψαμε κάψαμε και ήπιαμε ήπιαμε ήπιαμε και τίποτα. Αδιόρατα βαρύ και μπερδεμένο. Τα καπνά δεν είχαν σταλάξει.

Μετά από 15 και λεπτά καπνίσματος ήρθε η πλημμύρα. Μοσχοκάρυδο με το κιλό για να μην πω με τον τόνο. Αλλά και αυτό βαρύ, ουχί φινετσάτο και αρκετά μονοδιάστατο. Κάτι σπασίματα της μέσης και τσαλιμάκια με γαρύφαλλο, και ζύμη από τάρτα λεμόνι ήταν απλά για να επιβεβαιώσουν ότι σε άλλο χρόνο και αν δεν θυσιαζόταν πρόωρα θα είχε να δείξει πράμα..

Το κρύο τσουχτερό, το Glenfarclas να ναι καλά, σήκωσε τη βραδιά πάνω στους ώμους του γιατί από καπνό δεν. Όσο και αν το πάλεψα πέραν από κάτι πιπέρια και λίγο δέρμα στο τέλος το Diplo δεν ανταποκρίθηκε. Δεν θα το πω κακό. Ήταν όμως το πιο επιεικώς μέτριο Diplo 2 που έχω κάψει εδώ και πάρα πολύ καιρό. Και για μένα δεν φταίει τίποτα άλλο παρά μόνο το νεαρό της ηλικίας του.

υ.γ. Κατά πάγια τακτική δεν καπνίζω δεύτερο πούρο για το mass για να βαθμολογήσω. Ένα και ότι βγει.
These users thanked the author Καπετάνιος for the post:
Mixalis81
Σιγά σιγά βρεχείν ο Θιός...
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Ευχαριστούμε τον Νίκο τον Καπετάνιο μας για την δοκιμή και την ψήφο του στο mass!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

το δεύτερο Diplo που φουμάρω για το mass είναι ένα LGR ABR 18 (Barcode 000038855715)
κατά συνέπεια, μια πυραμίδα με εννέα μόλις μήνες στον απάνω της Δήμητρας και της Περσεφόνης κόσμο

οι πρώτες τζούρες δεν μου βγάζουν εκείνο το powerhouse που περίμενα κ. Επιλοχία
όπως έπραξε η Δεσποινίς Πυραμίς ακριβώς ενός έτους παλαιοτέρα
που μνημόνευσε το ψηλό παιδί και κόντεψε να με καταβάλλει
ετούτη δω η Κλεοπάτρα παρότι νεανίσκη αλαφροπατάει

η αλήθεια είναι πως δεν έχει προλάβει να δέσει και πολύ μαρμελάδα
προς το παρόν ακούγονται μόνο τα καρυκεύματα, γλυκάνισο, κανέλα, μπαχάρια, μοσχοκάρυδο
πάνω σε έναν γήινο και ξυλώδη καμβά, ολίγον αγουρωπό και κομμάτι μονοδιάστατο

Εικόνα

από τη μέση και μετά όμως, το blend αυτού του καταπληκτικού πούρου δείχνει την προίκα του
και παρόλο που το dna του είναι προγραμματισμένο για να λάμψει μετά από πολλά φεγγάρια
ακτινοβολεί εκκολαπτόμενη κουβανέζικη μαγεία και όνειρα γεννημένα να εκπληρωθούν

σοκολάτα με φλούδα πορτοκάλι, καφέδες, και ζυμωτό ψωμί γεμίζουν το πιάτο μου
με αλμυρές πινελιές και μπόλικο πιπέρι, ίσως παραπάνω απ’ το κανονικό, αλλά ok
και την καραμελίτσα του τη βγάζει, και ολίγον από καρπούς, και μια δειλή κρέμα βανίλια
κι όσο προχωράει, όλο και μερακλώνει, και με κάνει να μην σκέφτομαι διόλου το μέλλον
και να μένω στο εκθαμβωτικό του παρόν, μια Λολίτα-Νυμφίδιο που βάλθηκε να με τρελάνει
γιατί οι κανόνες είναι φτιαγμένοι για να ανατρέπονται

εξαιρετικό στικ με πορεία πρόσω ολοταχώς, φτιαγμένο για να μεγαλουργήσει
από τη μέση και μετά με έψησε πολύ, τόσο για να του βάλω -διόλου χαριστικά- ένα 4/5

θα φουμάρω και ένα τρίτο, προσανατολίζομαι σε παλιατζούρα, για να βαθμολογήσω…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Mixalis81
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Ευχαριστούμε τον Δον Τακη!!!
Πάντως οι απόψεις διίστανται αναφορικά με την νεότητα του Diplomaticos...Άλλα στικ δεν έχουν κλείσει έτος η διετία και φυσάνε κι άλλα αντίστοιχα κινούνται στη μετριότητα...Κουβανοί, τι να πεις :x
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Τάκης »

ο κανόνας Μιχαλιό είναι πως το Diplo 2 θέλει χρόνο να γινώσει, πάει και τελείωσε
κατ' εξαίρεση στον κανόνα και μόνο, συμβαίνει καμιά φορά σπανίως κάποιο μπουμπούκι να ανθίσει νωρίς
These users thanked the author Τάκης for the post:
Mixalis81
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Svensk »

Φουμάρω ένα Diplo αγνώστου ηλικίας που το εχω στον υγραντήρα μου για δύο χρόνια.
Σφιχτοδεμένο δεν ήταν. Και αρκετά claro θα έλεγα.
Τράβηγμα σουπερ. Με το περίφημο μοσχοκάρυδο να εμφανίζεται φορώντας Τάγκα.
Μπαχαρικά, μαύρη ζάχαρη, κανέλα, σε μια ξύλινη πιατέλα.
Και… να την, αυτή η μεταλλική γεύση στα Diplo που δε μου αρέσει καθόλου. Έρχεται και επικάθεται πάνω στις άλλες γεύσεις.
Η αλήθεια είναι ότι ειδικά από τη μέση και μετά βγάζει καφέδες, σοκολάτες, κεράσια, λίγο αλάτι… , πάντα όμως πασπαλισμένες με το μέταλλο.
Το Άφησα πριν το 3/3.
Ξέρω ότι θα δεχτώ απειλές κατά της σωματικής μου :cry: και όχι μονο ίσως ακεραιότητας αλλά, το εχω γράψει κι άλλες φορες…
ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΙ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΑΛΛΟΥ
Δε μου αρέσει το Diplo 2. Δε φταίει το πούρο. Φταίει που δε μου αρέσει καθόλου το μοσχοκάρυδο.

Ψηφίζω μετριότητα, για να μη φάω ξύλο στο επόμενο μίτινγκ 8-)
These users thanked the author Svensk for the post:
Petran
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Ευχαριστούμε για τη ψήφο σου....απογοητευμένε από το μοσχοκάρυδο Σουηδε :lol:
Πάντως προσωπικά δεν έχω γευτεί ποτέ μεταλλική γεύση στα Diplo, ίσως καμιά φορά σε πούρο ιν τούμπο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Τάκης »

Svensk έγραψε:
Δευ Δεκ 17, 2018 6:02 pm
...Δε μου αρέσει το Diplo 2. Δε φταίει το πούρο. Φταίει που δε μου αρέσει καθόλου το μοσχοκάρυδο...
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
alexandrosSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Tournesol »

Εικόνα

Διπλωμάτης εγχωρίου νησιωτικής αγοράς. Παραγωγής 2017 κατα την Laura αλλα αγνώστων ωστόσο λοιπών στοιχείων. Πανέμορφο και άψογο κατασκευαστικά. Ζάχαρη και κανέλα στα κρύα του - λεω καλά θα περάσουμε απόψε. Αμ δεν...

Ξεκίνησε με μπόλικο ξύλο και μια ιδιαίτερη αλμυρή γεύση σαν ξερό κέλυφος απο καρύδι. Αυτό ήταν το μοναδικό highlight για το πρώτα 3/4 του πούρου. Όλο το υπόλοιπο ήταν ένα αδιάφορο flat πράγμα :cry:

Κάπου εκεί στο τελευταίο τέταρτο ξεκίνησε η φάση να αλλάξει, όπου κάποιες ενδιαφέρουσες και απολαυστικές γεύσεις ήρθαν στην επιφάνεια. Μπισκότο τύπου gingerbread, χλωρό αμύγδαλο και καμμένη ζάχαρη.

Νομίζω ήταν το πρώτο Diplo2 ever μου με άφησε ανικανοποίητο. Μέτριο λοιπόν το συγκεκριμένο, κυρ επιλοχία.

Θα προσπαθήσω και για δεύτερη δοκιμή πριν το κλείσιμο της χρονιάς.

Εικόνα
These users thanked the author Tournesol for the post:
Mixalis81
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Δεκέμβριος 2018 - Diplomaticos No.2

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Θάνο σε ευχαριστούμε για την δοκιμή σου!
Εφόσον μπορέσεις περιμένουμε και μια δεύτερη φουμα πιο απολαυστική... :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”