Mass Tasting Νοέμβριος 2018 - Hoyo de Monterrey Epicure Especial

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Πόσο ψηλά πάτησε το δικό σας Especial ?

Το δημοψήφισμα λήγει την Σάβ Δεκ 01, 2018 12:37 am

Χλωμό όρος 1.079 μ.
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Πάρνηθα 1.413 μ.
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ψηλορείτης 2.456 μ.
4
19%
Γράμμος 2.520 μ.
16
76%
Όλυμπος 2.918 μ.
1
5%
 
Σύνολο ψήφων: 21
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2018 - Hoyo de Monterrey Epicure Especial

Δημοσίευση από Στάθης »

Χάρη σε ευχαριστούμε πολύ... Το καταφύγιο του Γράμμου έχει σχεδόν γεμίσει... στέλνω προμήθειες με super puma τώρα για την παρέα :)


Εικόνα
These users thanked the author Στάθης for the post:
Petran
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2018 - Hoyo de Monterrey Epicure Especial

Δημοσίευση από Στάθης »

Καπνίζω το 3ο και τελευταίο πούρο γαι το mass του μήνα, τουμπάτο αυτή τη φορά... για να δούμε τι θα δούμε ;)

Εικόνα

pre ξύλο, πιπέρι, σαντιγί

Ξεκινάει με ογιοπίπερα, άγλυκη κρέμα και αρωματικά βοτάνια... καλά πάμε :D
έχει και λιγο μοσχοκάρυδο στο βάθος... σώμα αλαφρύ...

Εικόνα

συνεχίζει με κέδρο, κόκκους καφέ, δέρμα και τα μαλακά του πιπέρια μαζί με τα αρωματικά βότανα στο background... ανεβάζει σώμα και μαζί σκάνε και σοκολάτες αμυγδάλου...αράζω αναπαυτικά στη καρέκλα και απολαμβάνω

Εικόνα

Εικόνα

Το τελευταίο μέρος έχει μπόλικη σοκολάτα,μπαχαρικά, γλυκά ξύλα, ξηροκάρπια

Εικόνα

Σχεδόν χτύπησε την κορυφή του Ολύμπου

Μέσος όρος για μένα ένα σίγουρο 4... Θα περάσουμε ωραία στο καταφύγιο του Γράμμου 8-)
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2018 - Hoyo de Monterrey Epicure Especial

Δημοσίευση από Petran »

Εδώ και 3 μέρες δεν έχει σταματήσει ο αέρας, τα μπαλκόνια μου μέσα... :evil:

ελπίζω μέχρι το βράδυ να κόψει έστω και λίγο, να πάρω κι εγώ τα βουνά φίλε Στάθη ;)
These users thanked the author Petran for the post:
Στάθης
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2018 - Hoyo de Monterrey Epicure Especial

Δημοσίευση από alexandros »

@χαρη πες στην κοπελα οτι η διακοσμηση στο δεντρο με ενθουσιασε ... :D

@σταθη αυτες οι προμηθειες ειναι μονο για να αναψει το τζακι ... :lol:

@πετραν σε περιμενω σπιτι με την ζεστη να καπνισουμε ... :mrgreen:
These users thanked the author alexandros for the post (total 2):
ΣτάθηςPetran
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
radamanthys
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 23, 2018 12:04 am

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2018 - Hoyo de Monterrey Epicure Especial

Δημοσίευση από radamanthys »

Την καλησπέρα μου και από μένα. Χθες το βράδυ συνοδεία bourbon έκαψα τον σπέσιαλ επίκουρο χάριν του mass.

Στο pre έδινε μια όξινη αλμύρα, βοτανικά αρώματα και μέλι.
Φουντώνω και είμαστε στα ξηροκάρπια, βοτανικές νότες και μέλι.
Εικόνα
Στη μέση αφού ζεστάθηκε τα ξηροκάρπια μέστωσαν, έγιναν ξεκάθαρα φουντούκια. Συνέχισε με ζύμη, κρέμα άγλυκη και καφέ . Παρ' όλα αυτά το πούρο έχει κάποιες γωνίες από την αρχή, που περίμενα να εκλείψουν όταν ζεσταθεί, πράγμα που δεν έγινε.
Εικόνα
Στο τέλος όπως ήταν αναμενόμενο οι καφέδες βάρυναν και έγιναν σκούροι. Η κρέμα ήταν ακόμα εκεί τα πιπεράκια έντονα πολύ.
Εικόνα
Πολύ ευχάριστος ο επίκουρος αλλά αυτές οι γωνίες που είχε, μάλλον ήταν ανώριμος, τον έκαναν Ψηλορείτη.
Το πούρο το προμηθεύτηκα από εγχώριο ιντερνετικό κατάστημα οπότε δεν είχα στη διάθεσή μου τα λοιπά στοιχεία του.
These users thanked the author radamanthys for the post:
Στάθης
spasias
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 6:14 pm

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2018 - Hoyo de Monterrey Epicure Especial

Δημοσίευση από spasias »

Αγορασμένο και καπνισμένο στις αρχές του μήνα. Δυστυχώς ως συνήθως έμπλεξα και δεν μπόρεσα να ανεβάσω το review νωρίτερα.

Τέλεια κατασκευή με πολύ ωραίο ράπερ.
Λάδια στο σώμα και κυλινδρικό πούρο χωρίς κενά και ατέλειες.
Πολύ όμορφη ετικέτα με το δεύτερο δαχτυλίδι να του πηγαίνει πάρα πολύ.

Εικόνα

Στα κρύα αρώματα έχουμε οξύτητα, ταμπάκο, δέρμα και χορτάρια. Κόψιμο και έχουμε καρύδια (κανονικό καρύδι που θες να τα φας), τσάι, χορτάρια και μια απολαυστική γλυκύτητα κάτι σα σταφίδες.

Ανάβω και ξεκινά με πολύ απαλό πιπεράκι.
Συνεχίζει με αρωματικά ξύλα, λίγο κανέλα, γαρύφαλλο και αρκετούς ξηρούς καρπούς.
Αργή και ομοιόμορφη καύση με το τράβηγμα να είναι λίγο προς τη σφιχτή μεριά.
Στο τελείωμα βγάζει λίγες αψάδες και έχει λίγες γωνίες αλλά όχι κάτι το σημαντικό που να χαλά την απόλαυση.
Ρετροχάλι smooth με κακάο και σοκολάτα.

Συνεχίζει με σκόνη κακάο και σοκολάτα ... πολύ νόστιμο και premium πούρο μέχρι στιγμής.
Μεράκλωσα και αποφάσισα να ανοίξω ένα φρέσκο μπουκάλι Lagavoulin.
Ανοίγω μυρίζω κατεβάζω την πρώτη γουλιά και χαλαρώνω.
Ένα από τα αγαπημένα μου αποστάγματα με αυτό το καταπληκτικό πουρό.

Μπισκότα, γρασίδια για τη συνέχεια και ξαφνικά … να σου που το μάτιασα και ακούω ξαφνικά καθώς αναπαυόταν στο τασάκι ένα κρααακκκκ και να τος ο κύριος σκάσιμο ...
Ευτυχώς το πούρο τραβάει ακόμα καλά και δεν χαλάει η γεύση από το σκίσιμο

... άτιμο ράπερ σκέφτομαι... και το ανέφερε το συγκεκριμένο πρόβλημα ο αδερφός AndreasG σκέφτομαι και να σου που μου έτυχε.

Εικόνα

Ανέβασα το δαχτυλίδι σαν επίδεσμο και συνέχισα.
Ο καφές και οι κρέμες κάνουν παιχνίδι τώρα.
Ξηροί καρποί και ξύλα αλλά δυστυχώς αρχίζει να χάνει λίγο σε σώμα σαν να ξεπλένονται οι γεύσεις.

Εικόνα

Ήθελα λίγο πιο πλούσιο σώμα και δεν το έπαιρνα.

Το μπάλωμα έκανε δουλειά του και τώρα το πούρο
φτιάχνει λίγο σώμα με κρέμα και αρκετά πιο
ενδιαφέρουσα και γεμάτη γεύση.

Συνεχίζει με σοκολάτα φουντούκι και αμύγδαλο … πολύ δυνατό και μεταξένιο πούρο.

Δυστυχώς με το τραυματισμό και η κοιλία στο σώμα μπόρεσα και ανέβηκα μέχρι το Ψηλορείτη
Έχω ένα ακόμα από την ίδια κούτα αγορασμένο την ίδια ημέρα το όποιο και έχω αφήσει να ξεκουραστεί μήπως και για τα σκασίματα έφταιγε η υγρασία. Θα το κάψω σε λίγο και θα ξαναγράφω πριν ψηφίσω.
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2018 - Hoyo de Monterrey Epicure Especial

Δημοσίευση από Tournesol »

Εικόνα

Αλπινιστής μοχανός καλεί Μονή -όβερ.

Ξεκινώ λοιπόν και εγώ για την κορυφή, όποια και αν είναι αυτή, με συνοδοιπόρο ένα νεαρό Gordito της Hoyo με ΑΔΤ UER SEP 17 . Εντυπωσιακό, λαδιάρικο και με ένα σώμα να μυρίζει μέλι και βανίλια ενώ στα κρύα του έδωσε χλωρασιές και κάποια σκόρπια καρυκεύματα (τα γνωστά ογιοπίπερα).

Ξεκίνησε με πολύ πλούσιο καπνό, τόσο όσο χρειάζεται έτσι το σινιάλο για την κατάκτηση της κορυφής να είναι ορατό μέχρι τις Μουριές. Το άρωμα είναι εξίσου πλούσιο και μυρίζει βανίλιες και κεράσι.

Γεύσεις απο διάφορα χορταρικά, αμυγδαλόπαστα, άψητα κάστανα και κατι εξωτικό σαν δεντρολίβανο (οχι σίγουρα το Especial φουμάρω). Απο την μέση και μετά το μοτιβό δεν αλλάζει σημαντικά, ωστόσο εμπλουτίζεται απο φυστίκι Αιγίνης, μέλι ή μάλλον παντεσπάνι και μια ολίγη απο ψημένο πιπέρι.

Κυρ επιλοχία, ο χρόνος και οι καιρικές συνθήκες εδώ στο νησί δεν μου επιτρέπουν να δοκιμάσω και δεύτερο. Ωστόσο, ευπειθώς αναφέρω πως η κορυφή του Γράμμου εκατακτήθει απο την ιεραποστολή της ανατολικής μέσης γής.

Εικόνα
These users thanked the author Tournesol for the post:
Στάθης
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2018 - Hoyo de Monterrey Epicure Especial

Δημοσίευση από Στάθης »

Ευχαριστούμε τους αδελφούς Γιώργο,Στέργιο και Θάνο για την ανάβαση τους εις τα όρη...

Λίγες ώρες έμειναν για το κλείσιμο του μήνα και μαζί και το mass... Έχετε ένα τρίωρο αδέλφια εκεί πίσω στη γαλαρία... Προλαβαίνετε 8-)
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
triantafyllos
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:26 pm

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2018 - Hoyo de Monterrey Epicure Especial

Δημοσίευση από triantafyllos »

Εικόνα

Καλησπέρα σας κύριοι ένα ακόμα mass έφτασε στο τέλος με πολύ καλές εντυπώσεις στην αρχή άρχισε πάρα πολύ γλυκά με πολύ κρέμα και πολύ έντονο μπισκότο και λίγες πινελιές καραμελωμένης ζάχαρης

Εικόνα
Στην μέση άρχισε να μου βγάζει πολύ δέρμα με καφέδες και κακάο
Εικόνα

Και στο τέλος έκανε μια μαγική τριπλά και μάς τάραξε στο μανιτάρι και μέλι μάς απογείωσε μπράβο πολύ καλό
Γράμμος δαγκωτό
These users thanked the author triantafyllos for the post:
Στάθης
Άβαταρ μέλους
Tsapaspan
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Σεπ 24, 2018 8:56 pm

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2018 - Hoyo de Monterrey Epicure Especial

Δημοσίευση από Tsapaspan »

Στο παρά πέντε πριν τη λήξη του MASS στέλνω και εγώ της εντυπώσεις μου.

Εικόνα

Στο μπαλκόνι λοιπόν (αφού η γυναίκα απαγορεύει το κάπνισμα μέσα στο σπίτι. :roll:) απέναντι μου το χιονισμένο Βίτσι αλλά με την αίσθηση ότι ο επίκουρος θα φτάσει πιο ψηλά αφού από την όψη και τηνμυρωδιά του προμηνύεται κάτι τέτοιο.
Στα pre μου δίνει μέλι και λίγο κακάο.
Ανάβω και στην παρέα μαζί με το κακάο μπαίνει και ησοκολάτα ενώ λίγο αργότερα τσουπ και λίγο καφές φρεσκοκαβουρδισμενος. Αρχίσαμε καλά σκέφτομαι και τζούρα με την τζούρα το πούρο αποκτάει σώμα.
Μπαίνοντας στο 2/3 μου βγάζει κρέμα, καρύδια και λίγο κέδρο, η σοκολάτα πάντα εκεί συνοδεύει από κοντά. Λίγο πιπερακι ίσα που το νιώθω στην γλώσσα στο τέλος του δεύτερο μέρους.
Στο 3/3 το σκηνικό δεν αλλάζει, στο παιχνίδι τώρα μπαίνει καμμένη ζάχαρι, ξηροκαρπια ενώ ξαναεμφανιζετε και το κακάο.
Το ρουφηξα μέχρι που κάηκαν τα δάχτυλα μου. Πολύ καλό πούρο με χαλαρό τράβηγμα και καλό θα έλεγα κάψιμο (χρειάστηκε να επέμβω 2 φορές με τον αναπτήρα). Θα έλεγα ότι πιάσαμε άνετα τον γραμμο.

Εικόνα
Σίγουρα ένα πούρο που θα χαρώ να το ξανά καπνίσω.
These users thanked the author Tsapaspan for the post:
Στάθης
There are no bad cigars, only better ones...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”