Mass Tasting Νοέμβριος 2018 - Hoyo de Monterrey Epicure Especial

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Πόσο ψηλά πάτησε το δικό σας Especial ?

Το δημοψήφισμα λήγει την Σάβ Δεκ 01, 2018 12:37 am

Χλωμό όρος 1.079 μ.
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Πάρνηθα 1.413 μ.
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ψηλορείτης 2.456 μ.
4
19%
Γράμμος 2.520 μ.
16
76%
Όλυμπος 2.918 μ.
1
5%
 
Σύνολο ψήφων: 21
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2394
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2018 - Hoyo de Monterrey Epicure Especial

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

LGR NOV 17
Από 25αρα κούτα σπλιταρισμένη με Ντοκ. Είχα καπνίσει ένα πριν από μήνες αλλά δεν ήταν έτοιμο. Γενικά προσπαθώ τα πούρα μου να έχουν τουλάχιστον 2 χρόνια στην πλάτη. Για να δούμε αυτό.
Εμφανισιακά τι να πει κανείς. Πανέμορφο, σε προϊδεάζει θετικά. Σκουρόχρωμο. Σωστά στριμμένο.
Φανταστικό πρε με κακάο, μόκες, κρέμα και γη.
Ξεκινάει τσαμπουκαλεμένα με ξύλο και πιπέρι και μια υπόγλυκη γεύση από πίσω. Κάτι σαν κακάο. Δεν κάναμε καλή αρχή. Δείγμα νεότητας. Γρήγορα όμως μετά από 4-5 τζούρες το γυρνάει. Κακάο, μόκα, μαύρη σοκολάτα, μπαχαρικά και πιπέρια. Τώρα μάλιστα. Βιάστηκα να μιλήσω! Μπαίνει και μια κρέμα στο παιχνίδι μετά από λίγο. Αν συνεχίσει έτσι σκέφτομαι, θα έχω να κάνω με καταπληκτικό πούρο. Στην πορεία οι εντάσεις του πιπεριού είναι μία πάνω μία κάτω και σε κάποιες στιγμές είναι πολύ έντονο. Η σοκολάτα όμως εκεί.Κάποιες στιγμές νιώθω να καπνίζω καυτερή σοκολάτα! Έτσι πάει μέχρι το τελευταίο τρίτο όπου το πούρο βαραίνει κι άλλο και τελειώνει με ξύλα, κανέλες, πιπέρι και ζάχαρη. Γενικά ένα πάρα πολύ καλό πούρο. Πιστεύω ότι σε 6 μήνες με ένα χρόνο θα γίνει ακόμα καλύτερο. Το ευχαριστήθηκα πολύ και ταίριαζε με ένα Cragganmore 12 που έπινα.
Θα του έβαζα ένα 3,5 προς 4 οπότε Στάθη από μένα είναι Γράμμος. Ήθελα αλλά μάλλον δε θα καπνίσω άλλο επίκουρο μέχρι το τέλος του μήνα λόγω του λαιμού μου που είναι περίεργα εδώ και 10 μέρες, οπότε ρίχνω και την ψήφο μου.
Στάθη καλή επιλογή πούρου!
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Στάθης
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2018 - Hoyo de Monterrey Epicure Especial

Δημοσίευση από Στάθης »

Γιάννη σε ευχαριστούμε η ψήφος καταχωρήθηκε και περαστικά γρήγορα... Φτιάχνετε ωραία παρεούλα στο καταφύγιο του Γράμμου ;)
These users thanked the author Στάθης for the post:
suleygiannis
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2018 - Hoyo de Monterrey Epicure Especial

Δημοσίευση από alexandros »

Σταθη εχω καψει και εγω ενα σπεσιαλ (ονομα και πραγμα) επικουρο πριν απο καιρο
απλα εχω αργησει να γραψω γιαυτον

παλιο κομματι απο 10ρι κουτι του 14 αν θυμαμαι καλα γιατι το εχω πεταξει

εμφανιση σπεσιαλ και μυρωδιες στο κρυο πολυ ζωντανες

πρε γλυκο με χορταρια και χωμα βρεγμενο

στο αναμα ξεκιναει με κανελα, σοκολατα, φρουτα και καραμελα βουτυρου
και προχοραει σε αυτο το μοτιβο πανω κατω
με σοκολατοκακαο και βουτυρατα δερματα
και μπολικες κρεμες που στην πορεια θα γινουν πηχτες και βαριες
καπου στην μεση συνεχιζει με κρεμα, σοκολατα, κανελα, δερμα, ξυλο και ελαφρι πιπερακι ολα με την κρεμα βουτυρου πασαλιμενα
και εμφανιζει ενα ελαφρυ μιξ μπαχαρικων
που στο 3/3 θα δυναμωσει και αλλο και συνολικα το πουρο θα βαρυνει και θα γινει πολυ του γουστου μου
με πολλα γλυκα στοιχεια με σωμα και αποψη φιλοσοφου

πολυ καλο πουρο παντα το γουσταρω
καυση τελεια για σεμιναριο. Μια που το αναψα και δεν ακουμπησα ξανα τον αναπτηρα
συνοδεψε ρουμια που πολυ του ταιριαζουν

ελπιζω να μπορεσω να καψω ενα ακομα κομματι απο αλλη παρτιδα και να προλαβω να γραψω

το συγκεκριμενο βαρεσε σχεδον κορυφη ανετα τα 4/5 αλλα οχι για 5/5
These users thanked the author alexandros for the post:
Στάθης
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2018 - Hoyo de Monterrey Epicure Especial

Δημοσίευση από Στάθης »

Ευχαριστούμε και τον Αλέξανδρο για τη πρώτη του χειμερινή ανάβαση και ελπίζω να το ξανατολμήσει 8-)
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2018 - Hoyo de Monterrey Epicure Especial

Δημοσίευση από Στάθης »

καλήμερα και καλή εβδομάδα αδέλφια και από δω...

Μπαίνουμε στη τελευταία εβδομάδα του mass και θα ήθελα να σας παρακαλεσω όσοι αδελφοί ακόμα θα φουμάρετε το πούρο του μήνα παρακαλώ μέχρι την παρασκευή 24.00 όπου και κλείνει η ψηφοφορία... Θα γίνετε δεκτό το review αλλά όχι η ψήφος... Δεν τίθεται θέμα αυστηρότητας απλά θέλω να είμαι δίκαιος με τους συνεπείς αδελφούς 8-)

Ο καιρός φτιάχνει σιγά σιγά... πάρτε ένα επίκουρο και πάρτε τα βουνά 8-)
These users thanked the author Στάθης for the post:
Τάκης
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2018 - Hoyo de Monterrey Epicure Especial

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

Δεύτερος μήνας σερί που η επιλογή του πούρου δεν είναι μέσα στις συνηθισμένες μου επιλογές. Δεν λέω και πολλά ακόμα βέβαια γιατί με το RASS τα είδα όλα :lol: Να φανταστείτε έχω τέτοια σχέση με το συγκεκριμένο που το τελευταίο που κάπνισα ήταν στο όργιο μας. Μάλιστα είχα καπνίσει ακριβώς από την ίδια κούτα με τον ακατονόμαστο, είχαμε βρει τα ίδια πράγματα, αυτού του άρεσε εμένα όχι :lol: Αυτά για την ιστορία. Αυτό που θα καπνίσω σήμερα είναι αγορασμένο από το κέντρο, κούτα του 16.

Ωραία vitola ρε γμτ! Κόβω και τραβάει τέλεια. Στο πρε χλωρό χορτάρι, ίσως με μια υποψία λευκού πιπεριού στο βάθος.

Στο ανάμα δίνει μια άγλυκη κρέμα μαζί με λευκό πιπέρι. Πάει να εμφανιστεί μια καραμέλα στο βάθος αλλά είναι πολύ ντροπαλή. Καθώς συνεχίζει προς το τέλος του πρώτου τρίτου δίνει μπισκότο και παντεσπάνι, κινείται λίγο στις γεύσεις της αντίδρασης Maillard. Αρκετά ελαφρύ αλλά ταυτόχρονα γευστικό.

Στην μέση πλέον φαίνεται να τραβάει μια πιο γλυκιά ρώτα με έντονη καραμέλα, καβουρδισμένα αμύγδαλα και αποξηραμένα φρούτα. Καθώς τελειώνει εμφανίζει και άλλα πολλά καλά όπως δέρμα, πολύ espresso και παχύ βούτυρο.

Εντάξει κακά τα ψέματα, καλό ήτανε. Όχι για τα δικά μου γούστα ακριβώς. Ανέβηκε όμως μέχρι τον Ψηλορείτη!
These users thanked the author Fairlight for the post:
Στάθης
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2018 - Hoyo de Monterrey Epicure Especial

Δημοσίευση από Στάθης »

Θωμά σε ευχαριστούμε και ζητάω συγνώμη για το μαρτύριο που σου υπέβαλα :lol:
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2018 - Hoyo de Monterrey Epicure Especial

Δημοσίευση από Fairlight »

E όχι και μαρτύριο.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2018 - Hoyo de Monterrey Epicure Especial

Δημοσίευση από Στάθης »

Fairlight έγραψε:
Τρί Νοέμ 27, 2018 1:49 pm
E όχι και μαρτύριο.
Αστειεύομαι 8-)
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Καπετάνιος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2018 8:09 pm

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2018 - Hoyo de Monterrey Epicure Especial

Δημοσίευση από Καπετάνιος »

Περίεργος καιρός χθες για την Πεντέλη. Ξεκίνησε με συννεφιά και ψιλόβροχο και μέχρι το μεσημέρι πετάξαμε και το μπουφάν.
Κάπως έτσι ήταν και τούτος ο Επίκουρος. Θέλει και να σε θέλει, θέλει και να το θέλεις.
Το ήθελα μαζί του αν και γενικά δεν ήταν ποτέ στις πρώτες μου επιλογές.

Κάθησα αργά χθες στο μπαλκόνι και κουβάλησα μαζί μου ότι ήθελα για να χαλαρώσω. Μια βιογραφία του στρατηγού Πρίγκιπα Ευγένιου της Σαβοΐας, ένα Bunnahabhain 12άρι και τον σπεσιαλίστα του μήνα.

Εικόνα

Κόβω και μυρίζω. Δυνατά ξύλα, βρεγμένο χώμα, καθαρός καπνός. Το παραδίδω στην πυρά και ξεκίνησε αργά και υποτονικά. Σχεδόν αδιάφορα θα έλεγα. Κάτι μελωμένοι καρποί και μια γλυκιά και στυφή γεύση σαν το κυδώνι. Λίγο είναι αυτό; Ναι γιατί όλα ήταν κάπως χαμένα, λίγο μπερδεμένα και σε χαμηλή ένταση. Σίγουρα όχι ότι περίμενα.

Ουδεμία απογοήτευση. Συνεχίζουμε το διάβασμα και εκεί γύρω στο τέλος του 1ου τρίτου έδειξε να ξυπνά. Καβουρδισμένα αμύγδαλα, έντονη καμμένη ζάχαρη και ξανθιά σταφίδα. Γεύσεις που γενικά μου αρέσουν και επιτόπου έστρεψαν το βλέμμα πάνω του. Μια δυο μικροδιορθώσεις στην καύση και βουτιά στα βαθιά. Σε όλο το δεύτερο και τρίτο μέρος έδειξε όλες τις αρετές του. Χόρτο φρέσκο, ελαφρύ μπαχάρι και δυο κόκκοι καφέ ήρθαν να ζευγαρώσουν με το κόκκινο χώμα και να δώσουν κάτι πραγματικά αξιόλογο.

Εικόνα

To spirit έδινε και έπαιρνε και οι τζούρες στο τέλος όλο και πιο κοφτές. Μέχρι τέλους μπαχαρικά, και κρέμα κακάο. Σαφώς πολύ καλό με αρετές αλλά όχι κάτι το τρομερό. Έφθασε μέχρι τον Γράμμο στα 2520 μ.
These users thanked the author Καπετάνιος for the post:
Στάθης
Σιγά σιγά βρεχείν ο Θιός...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”