Mass Tasting Νοέμβριος 2018 - Hoyo de Monterrey Epicure Especial

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε
Απάντηση

Πόσο ψηλά πάτησε το δικό σας Especial ?

Το δημοψήφισμα λήγει την Σάβ Δεκ 01, 2018 12:37 am

Χλωμό όρος 1.079 μ.
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Πάρνηθα 1.413 μ.
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ψηλορείτης 2.456 μ.
4
19%
Γράμμος 2.520 μ.
16
76%
Όλυμπος 2.918 μ.
1
5%
 
Σύνολο ψήφων: 21
spasias
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 6:14 pm

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2018 - Hoyo de Monterrey Epicure Especial

Δημοσίευση από spasias »

Δεύτερη δοκιμή στο παρά πέντε από πούρο της ίδιας κούτα που ξεκουράστηκε ένα 20 ήμερο στον υγραντήρα μου.

Στο κρύο έχουμε μέλι, κερήθρα, απαλό δέρμα και κριθάρι. Και αυτό το πούρο έχει τέλεια ολοστρόγγυλη κατασκευή χωρίς καθόλου ψεγάδια.
Κόβω και στο κρύο παίρνω κυρίως αρώματα από κριθάρι.

Ανάβω και ξεκινά αρκετά απαλά με ωραία δέρματα, ξηρούς καρπούς, σύκα και πολύ λίγα πικραμύγδαλα στο τελείωμα.
Μαρινάρω με bourbon και το πούρο ανεβάζει σώμα με εξαιρετικά δέρματα , κανέλα, γαρύφαλλο … εξαιρετικές γεύσεις και πραγματικά υπέροχο πούρο προς το παρόν.

Εικόνα

Συνεχίζει συνθέτοντας γλύκες που καταλήγουν σε καραμέλα και αμυγδαλόπαστα !!!
Χορταστικό πούρο με γεμάτο σώμα και παράλληλα τόσο smooth και ντελικάτες ολοζώντανες γεύσεις.
Στη μέση το πούρο ανεβάζει ακόμα πιο πολύ τις γλύκες θυμίζοντας γλυκό υποβρύχιο !!! κάποια στιγμή ένιωσα ότι είχα ένα κουτάλι υποβρύχιο στο στόμα μου.
Να σου και η σκόνη κακάο στο ρετροχάλι με την καύση και το τράβηγμα να αγγίζουν το ιδανικό.
Φτάνω λίγο πριν τα δαχτυλίδι έχουμε ξανά εναλλαγή σε δέρματα και καρύδια …
Να τες και οι οξύτητες και τα εσπεριδοειδή στο τέλος να δίνουν τη δική τους πινελιά.

Πραγματικά απολαυστικό κομμάτι που σε συνδιασμό με το δυνατό bourbon και τη καλή διάθεση με έφτασαν σχεδόν στον Όλυμπο :D .

Σίγουρα η σωστή υγρασία έπαιξε και αυτή πιστεύω το ρόλο της στην σαφώς καλύτερη απόδοση του συγκεκριμένου κομματιού.

Τελική βαθμολογία 4 / 5 λοιπόν για τα δύο κομμάτια που δοκίμασα.
These users thanked the author spasias for the post:
Στάθης
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2018 - Hoyo de Monterrey Epicure Especial

Δημοσίευση από goutsou »

Εικόνα
Τελικά κατάφερα να το κάνω κυριολεκτικά την ενδεκάτη ώρα. Το εσπεσιαλ ξεκίνησε με πιπέρι και λεμόνι στο κρύο. Μου έκανε εντύπωση πού τρία τρίτα είχαν χαρακτηριστικές γεύσεις τελείως διαφορετικές η μία από την άλλη. Το πρώτο τρίτο ήταν γεμάτο από εσπεριδοειδή, κίτρο λεμόνι και κουμ κουάτ. Στο δεύτερο τρίτο έβγαλε τα χαρακτηριστικά μέλια κερήθρες που αγαπώ πολύ αυτήν την branda.
Εικόνα
Τελείωσε με καφέδες κακάο σκόνη, έγινε πιο βαρύ όμως σίγουρα όχι βαρετό. Θα έφτανε στον Όλυμπο αλλά ήταν λίγο πιο πιπεράτο από ότι θα το ήθελα. Πάω λοιπόν να συναντήσω τους περισσότερους από τους ορειβάτες του φόρουμ στον Γράμμο.
Εικόναimage upload and copy directlink
These users thanked the author goutsou for the post:
Στάθης
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2018 - Hoyo de Monterrey Epicure Especial

Δημοσίευση από Στάθης »

Ευχαριστούμε και τους Τριαντάφυλλο, Παναγιώτη, Στέργιο για τη δεύτερη δοκιμή και τον Στέλιο...

Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2018 - Hoyo de Monterrey Epicure Especial

Δημοσίευση από Petran »

Εικόνα

αφήνω την κοράκλα στίβο και παίρνω θέση στην εξέδρα για να αρχίσει ο αγώνας
ο αέρας έχει κοπάσει λίγο και αντίπαλος είναι μόνο το ψ@λ@κρυο
απέναντι στέκουν τα Γεράνεια παρόλο που στόχος μου είναι ο Όλυμπος 8-)

στο pre δίνει τσουχτερό κρύο στη μύτη, απαλό μέλι και δέρμα στο ρούφηγμα
εναρκτήριο λάκτισμα και φουντώνω...η πρώτη αίσθηση λέει ότι το στικ (AME MAR 13 - σπιτικό) είναι ''καλόν''
λευκά πιπέρια για ζέσταμα ενώ σταδιακά εμφανίζονται καρύδι, δέρμα και κανέλα
ένα τσικ κρεμούλας έρχεται σαν προεόρτιο και κάθεται στη μύτη
το τράβηγμα είναι απολαυστικό και η καύση ξουράφι
σώμα μου φτιαγμένο από πηλό δεν υπάρχει...λες και δε καπνίζω ένα πράμα
όρτσα τα πανιά η κανέλα, κολλιτσίδα η κρέμα
στον ορίζοντα αχνοφαίνεται ρούμι όμως προκύπτει τελικά καστανόξανθη σταφίδα
στην κερκίδα γινόμαστε πολλοί κι αποφασίζω να μου ρίξω απευθείας κόκκινη
παίρνω την άγουσα για τα αποδυτήρια καθώς θέλω να το απολαύσω μακριά από αγαπησιάρικα βλέμματα :twisted:

το 2/3 με βρίσκει μπαλκονάτο all time κλάσικ
δέρμα, μπαχαροπίπερα όλα σμουθιάρικα και όμορφα
ξάφνου διαπιστώνω ότι ο κ@λ@αέρας έχει τσακίσει τα χριστουγεννιάτικα φωτάκια που έβαλα 2 μέρες πριν
out of order...βιδώνω απίστευτα...περισσότερο κι από μικρό παιδί :cry:
η φάση με αποσυντονίζει λίγο...συνεχίζω το φούμο ενώ ταυτόχρονα καντηλιάζω :evil:
το στικ καίγεται σφαιράτα, κρέμα, κανέλα, φίνα δέρματα και πιπέρια διαφόρων χρωμάτων
κάπου εκεί σκάει το δεύτερο χτύπημα...
μπαίνω για λίγο μέσα να δω αν ξύπνησε ο Μητσάρας και τον βρίσκω κατουρημένο στον καναπέ :(
εξαιρετικά!!! νταξξξξ...σιγουρεύτηκα ότι κάποιος με βρίζει σήμερα :lol: :lol: :lol:
κυλούν μερικά δευτερόλεπτα βαθιάς περισυλλογής...εισπνοή, εκπνοή, wax on wax off

Εικόνα

3/3 μπάνιο - μπαλκόνι, μπαλκόνι - μπάνιο, έχω χάσει όμως πια προσήλωση, ψυχραιμία και μπάλα μαζί
μέσα στην τρέλα μου διακρίνω χορταρικά, γρασίδι, μια παχιά κρέμα και μόκα
μαζί με τα νεύρα ανεβαίνουν και τα πιπέρια, όχι σε ενοχλητικό βαθμό πάντως
το σώμα στο τελευταίο τρίτο είναι σίγουρα πιο εμφανές αλλά και πάλι ελαφρύ το λες
2-3 στρώσεις δέρματος και αποχαιρετώ...

κι ενώ ξεκίνησα ντουγρού για Όλυμπο έμεινα Γράμμο τελικά
να σας πω και κάτι μεταξύ μας μεταξά??? καλύτερα...έχει μαζευτεί καλή παρέα εκεί :D

Στάθη συγχαρητήρια, ήσουν εξαιρετικός οικοδεσπότης!!! ;)

Ζεν επειγόντως!!! :ugeek:

Εικόνα
These users thanked the author Petran for the post (total 5):
ΣτάθηςMixalis81Τάκηςsuleygiannisnikos doc
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Νοέμβριος 2018 - Hoyo de Monterrey Epicure Especial

Δημοσίευση από Στάθης »

τικ τοκ...τικ τοκ... Πως πέρασε αυτός ο μήνας ούτε που το κατάλαβα... Είχα λίγο άγχος για το πρώτο μου mass αλλά στο τέλος όλα πήγαν καλά πιστεύω...

Όλοι οι αδελφοί επέδειξαν δύναμη και θάρρος και πάρα τις άσχημες καιρικές συνθήκες πήραν τα όρη τα βουνά για να φτάσουν τελικά στην κορυφή και να βρουν τον επίκουρο τον σπέσιαλ 8-)

Κάηκαν 38 πούρα από 21 αδελφούς πεζοπόρους... 4 έφτιαξαν ένα μίνι camp στο Ψηλορείτη, η πλειοψηφία, 16 τον αριθμό, γέμισε το καταφύγιο του Γράμμου και ένας μόνο αδελφός πάτησε την κορυφή του Ολύμπου και κάθεται εκεί σαν άλλος Δίας 8-)

Δίνω τη σκυτάλη στον Μιχάλη και να του ευχηθώ καλή επιτυχία στο mass που θα κλείσει το 2018




Και κλείνοντας να πω ότι μπορεί η τρέλα να μην πάει στα βουνά αλλά τα πούρα πάνε και πάνε κορφύ ;)
These users thanked the author Στάθης for the post (total 11):
Mixalis81TournesolTsapaspanPetranAssoskonstadinos23spasiasΤάκηςalexandrossuleygiannisnikos doc
Είμαστε για φυλακή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”