Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

μαδώντας τη μαγιάτικη μαργαρίτα του Cazadores σας, το τελευταίο πέταλο σταμάτησε στο:

Το δημοψήφισμα λήγει την Δευ Ιουν 01, 2020 7:27 am

με μισεί
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
δεν μ’ αγαπά
1
5%
με συμπαθεί
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
με θέλει
7
33%
είναι τρελή για μένα
13
62%
 
Σύνολο ψήφων: 21
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από Tournesol »

Εικόνα

Κυριακάτικη έξοδος στους κοντινούς αγρούς, με σύντροφο μια Cazadora στην φαρέτρα. Το όπλο (LAG AGO 17) φαίνεται καλά λαδωμένο και μυρίζει γλυκό κέδρο και ζάχαρη. Το κυνήγι προβλέπεται ενδιαφέρον.

Λουλούδια και κανέλα με την πρώτη βολή. Η καζαδόρα μου είναι πρώτη στο σημάδι. Μπόλικα ξυροκάρπια -ναι, σίγουρα αλμυρά φουντούκια και πικρή σοκολάτα.

Το πρώτο μισό ήταν πολύ smooth ενώ πιο ύστερα άρχισε να ανεβάζει τον πήχη και να βγάζει ένα πιο πιπεράτο προφίλ. Συνάμα με ξύλο, παντεσπάνι και σοροπιαστό ραβανί.

Είναι τρελή για μένα, όπως επίσης πιστεύω πως τούτη η χρονιά ανήκει στην κυνηγό του ζεύγους.

(Πάλι καλά που δεν ψαρεύει γιατί θα είχε λόγο να φοβάται ο Γατζίτο).
These users thanked the author Tournesol for the post (total 5):
ΤάκηςSpirosbusa71JazzmansigarasSvensk
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από Τάκης »

έπεσε και δεύτερη "τρελή" cazadora στην κάλπη, αυτή τη φορά από τον mr Postman
στο μεταξύ ας βοηθήσει κάποιος το κορίτσι...

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 7):
TournesoltdragotisJuniorJazzmansigarasMixalis81Svensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από Τάκης »

με τα 2/3 του Μαγιού συμπληρωμένα, παρατηρώ μια οκνηρία στη Massούπολη, ή μήπως κάνω λάθος...

ίσως και να οφείλεται βέβαια στην πρώιμη θερινή ραστώνη που ενέσκηψε λόγω καύσωνα
οι μετεωρολόγοι λένε πάντως πως έρχονται δροσούλες από αύριο, που μάλιστα το Σ-Κ θα 'ναι ιδιαιτέρως αισθητές
επομένως φτιάξτε κατάσταση, με άγχωναν πάντα τα μαζικά massaρίσματα της τελευταίας στιγμής

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Junior
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από sigaras »

Πανέμορφο πούρο, το οποίο δοκιμάζω για πρώτη φορά. Αύγουστος 2017 έγραφε η κούτα. Συνοδεύω το μακρόστενο με γκίνες. Στο πρε πολλά υποσχόμενο με κρέμες και γλύκες. Ανάβω. Τραβάει τέλεια. Κι αρχίζει φίλοι μου το φουλ της βανίλιας. Βανίλια με τη σέσουλα, που της κάνουν παρέα ζυμωτά ψωμιά, κέικ και πιπέρια άσπρα. Στο δεύτερο τρίτο η βανίλια πάντα παρούσα χορεύει με καφέδες και δέρματα παλιά. Στο τρίτο τρίτο η βανίλια συνδυάζεται με σοκολάτα, κρέμες και καπουτσίνο. Άνθη πουθενά στο μεταξύ και σώμα φουλ γεμάτο. Με ρομέο δεν μου έμοιαζε. Πολύπλοκο πούρο με εναλλαγές συχνές. Ρε μπράβο!! Σίγουρα είναι τρελή για μένα!!!
Αν προλάβω θα καπνίσω και δεύτερο τεμάχιο πριν ψηφίσω, καθώς μου φάνηκε ύποπτα πολύ καλό.....

Εικόνα



Εικόνα
These users thanked the author sigaras for the post (total 7):
JuniorΤάκηςΣτάθηςMixalis81Spirosbusa71Svensknikos doc
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από nikos doc »

Δεύτερη φούμα, μεσημεριανή, on the road ή μάλλον στην κίνηση...
Αγορασμένο από το Ελληνικό, LAT AGO 17, την κούτα την άνοιξα με τα χεράκια μου.
Εμφανισιακά ήταν τέλειο, όπως όλα τα LAT. Αυτός ο κωδικός κάνει καλά Cazadores 8-) 8-)

Συνοδεία καφεδάκι κρύο, πράγμα που δεν το συνηθίζω ούτε στον καύσωνα.
Με άρχισε πολύ Romeo. Μαλακά και ήσυχα, σχεδόν με αδιόρατα φρέσκα φύλλα, δυο τζούρες λευκό πιπέρι και μυρωδιές από βαριά λουλούδια.
Στα γρήγορα ξεμπερδεύτηκε και έγινε κυνηγός. Διάφοροι ψημένοι καρποί και δόσεις από φρέσκο τζίντζερ έδωσαν το σύνθημα.
Καφέδες και διάφορα δημητριακά μαζί με flakew μαύρης σοκολάτας την έπεσαν στο καφεδάκι μου...Και το έβαλαν κάτω, μου άρεσε η ώρα που το έκαψα αλλά ήθελα αλκοόλ....
Το τελείωμα με βρήκε να λιγουρεύομαι κάτι γήπεδα τένις, που παραμένουν κλειστά....
Μαζί είχε ξύλο, μια δόση από ρετσίνι, κανέλα και όλο τον μύλο από τα πιπέρια της αγοράς.

Στάθηκε στο ύψος της , αλλά δεν ήταν τρελή για μένα. Στα σίγουρα με θέλει!

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 5):
TournesolΣτάθηςΤάκηςJazzmanSvensk
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από Τάκης »

πυκνοί καπνοί από τα 20 Cazadores που κάηκαν ως τώρα καλύπτουν τον ουρανό
προ-τελευταίο Σ-Κ του μήνα και με καιρό που σηκώνει από τσίπουρο μέχρι malt, ντουμανιάστε το σύμπαν!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Juniortdragotis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από Jazzman »

Φούμα #2

LCD Takis

Εικόνα

Δεύτερη φούμα λοιπόν για το άκρως ερωτεύσιμο πούρο του Ζεύγους.

Χορηγία του Τάκη οπότε αν δεν κάνω λάθος είναι του 2018.

Κόβω, ανάβω και το στόμα γεμίζει με αρώματα ξύλου πασπαλισμένο με σκόνη κακάο. Το πούρο καίγεται ομαλά και γεμίζει τη βεράντα μου πυκνούς καπνούς. Εμπλουτίζεται με ξηρούς καπνούς και κανέλα Κεϋλάνης. Οι γεύσεις διαδέχονται η μία την άλλη εμπλουτίζοντας το ταξίδι και δίνοντας απίστευτη διάσταση στο πούρο. Διαθέτει ένα απίστευτο πικάντικο αποτύπωμα που ενισχύεται στην επίγευση από πικρή σοκολάτα.

Προχωρώντας η το υφαντό του Κουβανού blendάρχη ξεδιπλώνεται και με υποδέχονται συνεχείς εκρήξεις γεύσεων. Η πικρή σοκολάτα γίνεται κρεμώδης σοκολάτα γάλακτος που αφήνει μια γλυκιά λιπαρότητα στο στόμα. Στη συνέχεια εμφανίζονται τα φουντούκια ενώ υπάρχει έντονη γεύση από σαβουαγιάρ βουτηγμένα σε κονιάκ και μέλι. Οι γλύκες συνεχίζουν να κοντράρονται με το τσίλι δημιουργώντας μια φανταστική γλυκοπικάντικη εμπειρία.

Το πούρο προχωράει όμορφα προς το τέλος και οι γεύσεις γι άλλη μια φορά δυναμώνουν. Τα βότανα γίνονται πιο έντονα ενώ γεύομαι φιστίκι (!!!) για πρώτη φορά. Τo πικραμύγδαλο αναδύεται με κάθε ρουφιξιά και εντελώς αναπάντεχα μου δίνει βανίλια και αίσθηση από ξύσμα λεμονιού.

Το πούρο και η βραδιά κλείνουν όμορφα με ένα τέλειο 5/5. Εξαντλητικά καλό πούρο και υποψηφιότητα για top10 2020 – 2η συνεχόμενη χρονιά cazadores.

Σε ευχαριστώ πολύ Τάκη.
These users thanked the author Jazzman for the post (total 5):
JuniorΣτάθηςSvenskΤάκηςPetran
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από suleygiannis »

Δοκιμή δεύτερη
ORG ABR 17
Αυτός ο κωδικός δεν έχει αναφερθεί μέχρι στιγμής από τους συμμετέχοντες. Μου έχει δώσει εξαιρετικές φούμες.
Ωραία δροσιά έχει στο μπαλκόνι επιτέλους. Έκατσα να δουλέψω λίγο και να κάνω το πούρο του μήνα μετά το μεσημεριανό.
Πολύ ωραία κρύα αρώματα. Το πούρο είναι μέσα στο κακάο.
Εικόνα
Και είναι καταπληκτικό από την αρχή μέχρι το τέλος του.
Κακάο, κρέμες, σοκολάτες, δέρματα, καρύδια, αράπικα φιστίκια, βούτυρα, τρούφα, αλατισμένα φιστίκια, μαύρη σοκολάτα.
Πούρο υποψήφιο για τοπ 10.
Ίσως κάνω άλλο ένα πριν βαθμολογήσω.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 4):
SvenskJuniorΤάκηςJazzman
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από Svensk »

Του 17, δεν θυμάμαι ποιον μήνα.
Όμορφο στο χέρι, και με το κέντρο βάρος σε ιδανικό σημείο για τη βέλτιστη μηχανική
λειτουργία των αρθρώσεων του δεξιού μου άνω άκρου –λαμβάνοντας φυσικά υπόψιν
και την επικλινή στάση του σώματός μου.


Εικόνα
Το αποκεφάλισα και το ανασκολόπισα με μια ολοφάνερα πρόστυχη οδοντογλυφίδα,
καθώς ήταν κάπως ξερό και δεν τραβούσε καλά. Το αναπάντεχα θετικό αποτέλεσμα μου πρόσφερε
μία από αυτές τις ανέλπιστες χαρές, που όσο μεγαλώνω έχω μάθει να εκτιμώ.
Οι κρύες γεύσεις του ήταν: καφές, ζάχαρη και χόρτα.

Το ανάβω και…. Ναι, μα τον Χούλιο, είναι η χρονιά του Ρωμαίου και της Ιουλιέτας.
(τι κρίμα, τόσα χρόνια τους είχα πανηγυρικά χεσμένους –και τους δύο).

Αν ένα πούρο μπορούσε να φορέσει στολή πρίμα μπαλαρίνας και να την υποστηρίξει, ε,
αυτό -το καταφανώς γένους θηλυκού πούρο- που κάπνισα πριν λίγες ώρες το έκανε με άνεση.
Ίσως και με εκδικητικά κίνητρα, -για την προηγούμενη στάση μου απέναντι στη φυλή της.
Γλυκά χόρτα, καφέδες πολλών τύπων και εντάσεων, καραμελωμένα αμύγδαλα, ζυμάρι από πίτα,
μαρμελάδες, λίγο τζίντζερ, αναλαμπές από πιπέρι και δέρμα, και…και…και…

Άφησα το βιβλίο που κράταγα και αφιερώθηκα στο πούρο με τα μάτια μου στραμμένα στον ουρανό.
Ήθελα να ταξιδέψω –το κράταγα το εισιτήριο.
Πριν κάψω τα δάκτυλα μου, το δώρο της Κούβας στην ανθρωπότητα, με κέρασε μέλι, μαραμένα άνθη,
κακάο σε μεγάλες δόσεις και ένα δίσκο με κουλούρια παντός τύπου.

Το καλύτερο πούρο φέτος.
Μερσί Ντον.

Θα καπνίσω τουλάχιστον άλλο ένα πριν ψηφίσω.
These users thanked the author Svensk for the post (total 7):
JuniorPetranpathwayΣτάθηςΤάκηςJazzmannikos doc
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από Τάκης »

...και μια, και δυο, και τρεις φούμες στη σειρά
ελντοραντικές, τοπτενικές, παρθενοσπάστειες, από το τρίο μπλεκάντο Jazz-Suley-Svensky
μόνο τυχαίο δεν είναι ότι αυτό το πούρο κερνάει αφειδώς παράδεισο - εσείς, θα μπείτε στο παιχνίδι μας..??

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
JazzmanJuniorSvensk
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”