Laurel & Hardy: Two Smokes!

συνδυαστικά-συγκριτικά-ομαδικά tastings
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 940
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Laurel & Hardy: Two Smokes!

Δημοσίευση από sigaras »

Κωσταντίνε,ως γνωστόν τα κουβανέζικα πούρα "μπαίνουν" λίγο τον Αύγουστο. Δεν φταις εσύ για τον κουβά αλλά το Αυγουστιάτικο φεγγάρι. Λοιπόν, ο λιγνός ήταν romeo & julietta mille fleurs και ο χοτρός Ramon Allones Specially Selected.
Και για του λόγου το αληθές:

Εικόνα
These users thanked the author sigaras for the post (total 9):
Vr AndreasΤάκηςJuniorRigelianosχεντυ κοντουalexandrosGiorgos1985PETROSSvensk
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Laurel & Hardy: Two Smokes!

Δημοσίευση από Tournesol »

Ο «λιγνός» Laurel:
VITOLA [0/1]
MARCA [0/2]
ΠΟΥΡΟ [0/3]

Ο «χοντρός» Hardy:
VITOLA [0/1]
MARCA [0/2]
ΠΟΥΡΟ [0/3]

Σύνολο 0 πόντοι για τον Rigelianos. Όπου με μαθηματική ακρίβεια πέρασε τον ορίζοντα γεγονότων για το ταξίδι χωρίς επιστροφή (προς τον διαστρικό κουβά δλδ.). Συνέχεια επι του νήματος, με τον φίλο pathway να αναλαμβάνει την σκυτάλη.
These users thanked the author Tournesol for the post:
Rigelianos
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Laurel & Hardy: Two Smokes!

Δημοσίευση από Tournesol »

Το καλοκαίρι έχει φτάσει σχεδόν στο τέλος του. Όχι όμως και το ταξίδι του ταχυδρόμου, που μάλλον απολαμβάνει τις διακοπές του σε κάποια μακρινή παραλία.

Φίλε pathway είσαι ο επόμενος και αναμένουμε με πολύ ενδιαφέρον: 1) την κριτική σου για τα πούρα που παρέλαβες και 2) την ανακοίνωση του επόμενου παραλήπτη, έτσι ώστε να συνεχιστεί η διαδικασία.

8-)
These users thanked the author Tournesol for the post (total 2):
JazzmanΤάκης
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
pathway
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 16, 2020 12:50 am

Re: Laurel & Hardy: Two Smokes!

Δημοσίευση από pathway »

Καλησπέρα στην παρέα. Μετά από εκτεταμένη επαναφόρτιση μπαταριών τον Αύγουστο (και...άδειασμα του humidor), επέστρεψα και δηλώνω έτοιμος!

Εντός της εβδομάδος θα έχω τα πούρα που με μαθηματική ακρίβεια θα καπνιστούν άμεσα. Αναμείνατε στο ακουστικό σας για κριτική την Κυριακή με τον καφέ :D

Εν τω μεταξύ, θα επικοινωνήσω άμεσα και με τον επόμενο φίλο ώστε να ανακτήσουμε τον χρόνο που χάσαμε λόγω διακοπών.
These users thanked the author pathway for the post (total 5):
ΤάκηςΣτάθηςnikos docSpirosbusa71χεντυ κοντου
Άβαταρ μέλους
pathway
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 16, 2020 12:50 am

Re: Laurel & Hardy: Two Smokes!

Δημοσίευση από pathway »

[...]

ΗΜΕΡΑ 2η

Η φωτογράφιση της Κιρλιανής αύρας των πούρων απέτυχε. Ο ηλεκτρονικός φασματογράφος δεν βοήθησε, ενώ κατά την έναρξη της αντίδρασης του ξύσματος του cap με το πλουτώνιο είχα ένα μικρό...αχεμ...ατύχημα.

Συμπέρασμα! Πρέπει να επιστρατεύσουμε παραδοσιακές μεθόδους!

Εικόνα

ΥΣΤΕΡΟΓΡΑΦΟ

Πιστεύω πως με παρακολουθούν...
Μου το είπαν και οι φωνές...

Εικόνα
These users thanked the author pathway for the post (total 14):
ΣτάθηςΤάκηςnikos docTournesolSpirosbusa71JuniorGreekosRigelianosSvenskVr AndreasPetranχεντυ κοντουalexandrossigaras
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Laurel & Hardy: Two Smokes!

Δημοσίευση από nikos doc »

:lol: :lol:
These users thanked the author nikos doc for the post (total 2):
JuniorΣτάθης
This is our House!
Άβαταρ μέλους
pathway
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 16, 2020 12:50 am

Re: Laurel & Hardy: Two Smokes!

Δημοσίευση από pathway »

Έχετε περάσει κι εσείς βδομάδες που φαντάζουν λες και ήταν χρόνια ολόκληρα, ε;

Τουλάχιστον χθες κατάφερα επιτέλους να βρεθώ με τον Κωνσταντίνο και να πούμε δυο κουβέντες πριν γυρίσω σπίτι, βάλω τα πούρα στο humidor και συνεχίσω τα emails.

Σήμερα, μια απ'τα ίδια. Σχεδόν το χτύπησα πάλι το δωδεκάωρο. Στα πρόθυρα πονοκεφάλου κλείνω λοιπόν το λάπτοπ 8.30μμ+ αφού στέλνω το τελευταίο mail της εβδομάδας. Μέχρι να πούμε δυο κουβέντες με τη σύζυγο και να κοιμίσουμε τη μικρή, πάει 10+ οπότε παίρνω θέση στο μπαλκόνι μου, υπόσχομαι στον εαυτό μου πως θα σκοτώσω το εναπομείνον Tamdhu Batch Strength που μου έχει ξεφύγει και παίρνω στα χέρια μου τον "χοντρό". Όμορφη κατασκευή, υπέροχο wrapper. Στο cold draw μου δίνει αμύγδαλο, ξύλο (αγριοκερασιά) και δέρμα. Ανάβω. Εξαιρετικό τράβηγμα. Στο πρώτο τρίτο, μοσχοκάρυδο και βανίλια ένώ μετά μου βγάζει και εσπεριδοειδή. Προς το τέλος δυναμώνει και μου βγάζει ισχυρές νότες κακάο. Εξαιρετικό!

Εικόνα

Δηλώνω αρκετά χαμένος με την πληθώρα πούρων και ο ουρανίσκος μου δεν είναι σε καμία περίπτωση αρκετά εξελιγμένος ώστε να το παίξω έξυπνος, αλλά κάτι μου φέρνει σε Montecristo... Οπότε λέω για τον χοντρό: Vitola Petit Edmundo, Montecristo Petit Edmundo. Άλλα πούρα που σκέφτηκα και απέρριψα: Trinidad Vigia (μου φάνηκε λίγο λεπτότερο).

Στο καπάκι, αφού μου έχει κλέψει αρκετές τζούρες η σύζυγος, μου λέει πως έχουμε κι ένα Dalmore στο ντουλάπι...

Ε να μην κάνω και τον λιγνό;

Κέδρος και ξηροί καρπόι στο pre. Ανάβω, τραβάει λίγο δύσκολα. Βελτιώνεται ελαφρώς με λίγο μασαζάκι και αρχίζω να καταλαβαίνω αρώματα. Κακάο, πιπέρια. Αρκετά δυνατό. Όσο καπνίζω, τόσο πιο καλά τραβάει. Κάπου στο 2ο τρίτο εκπλήσσομαι, καθώς οι γεύσεις "μαλακώνουν" και μου βγάζουν μια γλύκα. Το συνεχίζω με ευχαρίστηση μέχρι το τέλος!

Εικόνα

Για τον λιγνό λέω: Vitola Petit Cetros, Partagas Aristocrats. Άλλα πούρα που σκέφτηκα και απέρριψα: Partagas Mille Fleurs και Romeo y Julieta Mille Fleurs (έχω την εντύπωση πως είναι 40άρι το συγκεκριμένο, ενώ αυτά είναι 42άρια), Romeo y Julieta Coronitas en Cedro (έχει λίγο πιο έντονη κούρμπα στο cap, αυτό είναι λίγο πιο πλακέ).

Και τώρα είναι η σειρά του Κωνσταντίνου να μου πει πόσο έξω έπεσα! :D

Επόμενος παραλήπτης ο Mixalis81, από τον οποίο αναμένω διεύθυνση/τηλέφωνο για την αποστολή.

Παω να κοιμηθώ χαρούμενος!
These users thanked the author pathway for the post (total 11):
ΤάκηςMixalis81RigelianosJuniorSvenskVr AndreasSpirosbusa71Petrannikos docχεντυ κοντουalexandros
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Laurel & Hardy: Two Smokes!

Δημοσίευση από Rigelianos »

Ελπίζω να ξύπνησες πιο χαρούμενος!
Respect, όντως ο χοντρός ήταν Monte Petit Edmundo ενώ ο λιγνός Partagas Mille Fleurs!
Chapeau και αφήνω στον Τournesol την επίσημη βαθμολόγηση!

Εικόνα


Εικόνα
These users thanked the author Rigelianos for the post (total 7):
pathwayJuniorSvenskVr AndreasΤάκηςPetranχεντυ κοντου
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Laurel & Hardy: Two Smokes!

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Καλημέρα σε όλους..

Άρη αναμένω το πακέτο σου!
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 2):
pathwaynikos doc
Άβαταρ μέλους
pathway
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 16, 2020 12:50 am

Re: Laurel & Hardy: Two Smokes!

Δημοσίευση από pathway »

Αχ, άτιμο ring size με πήρες στο λαιμό σου! Έπρεπε να είχα πάει με τη μύτη μου! :D

Σε ευχαριστώ για την επιλογή, Κωνσταντίνε!
These users thanked the author pathway for the post (total 5):
RigelianosΤάκηςJuniorVr AndreasFairlight
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολλαπλά”