Laurel & Hardy: Two Smokes!

συνδυαστικά-συγκριτικά-ομαδικά tastings
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
pathway
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 16, 2020 12:50 am

Re: Laurel & Hardy: Two Smokes!

Δημοσίευση από pathway »

Κατά πρώτον χαίρομαι ιδιαίτερα που ευχαριστήθηκες τις επιλογές μου, Μιχάλη!

Κατά δεύτερον: Γιγαντοτεράστιος!

Στην αποκάλυψη λοιπόν. Ο χονδρός:

Εικόνα

Hoyo de Monterey Epicure No. 2. Ένα από τα all time αγαπημένα μου από τότε που μου το έμαθε ο nikos_doc.

Και ο λιγνός:

Εικόνα

Punch Royal Coronations, ένα πούρο που για μένα είναι σταθερή αξία -- άσε που μου κλέβει συνέχεια τζούρες η σύζυγος! Μπράβο Μιχάλη! Αυτό το πέτυχες ακριβώς!

Εικόνα

Και μια φωτό από το πακετάρισμα!

Αφήνω τον φίλτατο tournesol να επιληφθεί της βαθμολογίας και πάω να κάψω ένα Montecristo που με περιμένει!
These users thanked the author pathway for the post (total 6):
Mixalis81Στάθηςnikos docSvenskχεντυ κοντουsuleygiannis
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Laurel & Hardy: Two Smokes!

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Πω ρε φίλε, για επίκουρο δε θα πήγαινε ποτέ το μυαλό μου!!! :ugeek:

Anyway, ωραίες επιλογές, τις γούσταρα τρελά...
Ο λόγος στον Θάνο για τις δικές του δοκιμές ;)
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 5):
pathwaynikos docTournesolχεντυ κοντουsuleygiannis
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Laurel & Hardy: Two Smokes!

Δημοσίευση από Tournesol »

Mixalis81 έγραψε:
Σάβ Σεπ 26, 2020 4:35 pm
ωραίες επιλογές, τις γούσταρα τρελά...
Έχουμε και λέμε...

Ο «λιγνός» Laurel:
VITOLA [1/1]
MARCA [2/2]
ΠΟΥΡΟ [3/3]

Ο «χοντρός» Hardy:
VITOLA [1/1]
MARCA [0/2]
ΠΟΥΡΟ [0/3]

Σύνολο 7 πόντοι για τον Mixalis81. Τρομερή και αρκετά επιτυχημένη η προσπάθεια του αδελφού μοναχού και φίλου Μιχάλη. Με το ένα πόδι στον κουβά αλλα το άλλο στον παράδεισο σημείωσε την προτελευταία γευσιγνωσιακή δοκιμή του φετινου μας ταχυδρόμου.

Εντός των επομένων η τελική συμμετοχή και έπειτα ο επίλογος.
These users thanked the author Tournesol for the post (total 4):
JuniorMixalis81pathwaySvensk
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Laurel & Hardy: Two Smokes!

Δημοσίευση από Tournesol »

Στην εκπνοή της προθεσμίας λοιπόν (παραλίγο να χρειαστεί να ακυρώσω τον εαυτό μου), καταθέτω και εγώ τα των δοκιμών μου.

Έχουμε και λέμε:

Πράξη πρώτη,

Εικόνα

119.8 x 50 λέει το μετρητικό. Χμμ... λέω, μα δεν μπορεί!

Ο χοντρός είναι εξαιρετικά λιπαρός στην αφή, μα μυρίζει μέλι και γιασεμί.

Το γευστικό του προφίλ περιέχει πικραμύγδαλο, καρύδια, τανίνες και μπισκότο με κανέλα.

Στα όρια της ύβρεως και ανεξαρτήτως διαστάσεων, θα τολμήσω να πω πως αυτές οι γεύσεις μου είναι πολύ πολύ γνωστές.

Punch, Shorts de Punch




Πράξη δεύτερη,

Εικόνα

Με την πρώτη ματιά είμαι βέβαιος πως έχω να κάνω με corona gorda. Βγάζω το εργαλείο και μετρώ 142.2 x 17.8.
Παρακάτι δλδ ring gauge 46.

Εξίσου λαδιάρικο στην αφή και με ιδιαίτερα ξυλώδες και πιπεράτο προφίλ στο pre.

Κανέλλα, ένα φόρτωμα μπαχάρια και κάποια τελειώματα/κορυφές από κεράσι. Το πούρο είναι τρομερό - πλούσιος και κρεμώδης καπνός. Το κάπνιζα και το κοιτούσα αποχαυνωμένος.

Εδώ το νταλαβέρι είναι μεγάλο μιας και παίζουν πολλά πούρα στο συγκεκριμένο φορμάτ. Το ξύλο σε συνδιασμό με τα πιπέρια με κάνουν τα αμφιταλατεύομαι μεταξύ του Επίκουρου Νο.1 αλλά και του Punch Punch. Αλλα οι νότες απο κεράσι με κάνουν και αναθεωρώ.

Θαρρώ πως είχα να κάνω με ένα εξαιρετικό δείγμα H. Upmann Magnum 46.





Φίλε Μιχάλη, έχεις τον κουβά στο χέρι και αποφασίζεις :lol: .
These users thanked the author Tournesol for the post (total 9):
JuniorSvenskSpirosbusa71JazzmanΤάκηςMixalis81sigaraspathwayχεντυ κοντου
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Laurel & Hardy: Two Smokes!

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Θάνο μου, πιστεύω από τη σύντομη περιγραφή σου να τα απολαυσες!

Πάμε τώρα στα των αποκαλυπτηριων...

Ο χοντρός, όντως ήταν Shorts de Punch 👏👏

Ο Λιγνος όμως σε κουβαδιασε γερά...γιατι δεν ήταν καν gorda αλλά κορώνα και συγκεκριμένα Montecristo no.3 :) 42 κι όχι 46 δαχτυλίδι....

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 5):
ΤάκηςsigarasSvenskpathwayχεντυ κοντου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Laurel & Hardy: Two Smokes!

Δημοσίευση από Τάκης »

Mixalis81 έγραψε:
Παρ Οκτ 02, 2020 8:33 am
Ο χοντρός, όντως ήταν Shorts de Punch...
είναι η πρώτη φορά (και στις δύο version του παιχνιδιού), που μπαίνει "προς εύρεση" format στο οποίο κυκλοφορεί μόνο ένα πούρο
το συγκεκριμένο ήταν και "πούρο του μήνα" στο διπλό mass του καλοκαιριού: http://cigarsforum.gr/viewtopic.php?f=192&t=1576#top

ουσιαστικά υπάρχει κι άλλο ένα, που μάλιστα έχει μπει δυο φορές στο παιχνίδι (Punch Royal Coronation)
αλλά τυπικά είχε άλλο ένα "παρέα" στo format Conservas (Cifuentes Cristal Tubos) - και τα δύο είναι πια discontinued
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Laurel & Hardy: Two Smokes!

Δημοσίευση από Tournesol »

Mixalis81 έγραψε:
Παρ Οκτ 02, 2020 8:33 am
Ο Λιγνος όμως σε κουβαδιασε γερά...
Ο «λιγνός» Laurel:
VITOLA [0/1]
MARCA [0/2]
ΠΟΥΡΟ [0/3]

Ο «χοντρός» Hardy:
VITOLA [1/1]
MARCA [2/2]
ΠΟΥΡΟ [3/3]

Σύνολο 6 πόντοι για τον Tournesol. Που με μαθηματική ακρίβεια ή μάλλον μετρητική ανακρίβεια, πήγα με το ένα πόδι στον κουβά. Ίσως να έχει δίκιο που με κοροιδεύει ο αρχηγός :lol: Και πέρισυ πάλι οτι να ναι μέτρησα.

Με την δική μου συμμετοχή, κλείνει ο δεύτερος κύκλος του ταχυδρόμου. Εντός των επομένων ημερών και ο απολογισμός.
These users thanked the author Tournesol for the post (total 12):
JuniorΤάκηςsigarasMixalis81suleygiannisSvenskPetranJazzmanSpirosbusa71pathwayalexandrosχεντυ κοντου
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Laurel & Hardy: Two Smokes!

Δημοσίευση από Tournesol »

Εικόνα

Φίλοι/ες aficionados,

Άλλος ένας κύκλος του παίγνιου της κοινότητας μας έφτασε αισίως στο τέλος του.

Το μοναδικό ταχυδρομικό δίδυμο του χοντρού και του λιγνού, ύστερα από ένα ιδιαίτερο και αρκετά μακρύ ταξίδι που διήρκησε σχεδόν έναν ολόκληρο χρόνο (παρά έναν μήνα...) και διένυσε περίπου 13k χιλιόμετρα, επέστρεψε πλέον πίσω στην αφετηρία του. Αθήνα, Θεσσαλονίκη, διάφορες πόλεις του Ηνωμένου Βασιλείου και η εξωτική Καρδίτσα, ήταν ελάχιστες απο τις στάσεις των Laurel n' Hardy.

Αυτή την φορά το ταξίδι ήταν κάπως διαφορετικό, με την τρέχουσα πανδημία να αποτελεί ικανή αιτία έτσι ώστε να διακοπεί -έστω και προσωρινά- η παραλαβή και παράδοση των δεμάτων.

Ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ, στους φίλους/ες μέλη του cigarsforum.gr που συμμετείχαν:
Jazzman, Fairlight, suleygiannis, harmonica, Στάθης, Τάκης, Greekos, alexandros, χεντυ κοντου, Mixalis81, nikosdoc, spyrosbusa, Assos, svensk, Petran, lefteris c, konstantinos23, Junior, PETROS, Giorgos1985, sigaras, Rigelianos, pathway και Mixalis81.

Αυτή την φορά είχαμε σύνολο 25 παραλήπτες με 23 έγκυρες συμμετοχές, εκ των οποίων οι κάτωθι τέσσερις (4), κατάφεραν να λύσουν τον γευσιγνωσιακό γρίφο και να βρούν και τα δύο πούρα της δοκιμής, τους οποίους συγχαίρω ιδιαιτέρως:
  • Fairlight
  • nikos doc
  • Petran
  • lefteris c
Να ρίξουμε ωστόσο και μια μικρή ματιά στο πώς κινήθηκαν οι συμμετοχές/δοκιμές...

Ο λιγνός φάνηκε πως ήταν το πούρο που δυσκόλεψε τους περισσοτέρους μιας και μόνο 16 άτομα (70%) κατάφεραν να βρούν την σωστή vitola de galera. Ο χοντρός μάλλον ήταν ευκολότερος, με 20 άτομα (87%) να υπολογίζουν σωστά την διάσταση του πούρου. Οι προβλέψεις όσον αφορά την marca κινήθηκαν εξίσου και στις δύο κατηγορίες με 8 άτομα (35%) να πέφτουν διάνα.

Romeo y Julieta, ήταν η μάρκα που σημείωσε τις περισσότερες εμφανίσεις στα δέματα των ταχυδρόμων, ενώ Mareva (10) και Robusto (11) αντίστοιχα ήταν τα φόρματ που συμμετείχαν περισσότερο.

Για ακόμη μια φορά, πολλά και θερμά συγχαρητήρια στην χρυσή τετράδα του cigarsforum.gr


Εικόνα
These users thanked the author Tournesol for the post (total 18):
ΣτάθηςJazzmanΤάκηςPetranJuniorkonstadinos23Fairlightnikos docpathwayGreekosSpirosbusa71Svenskχεντυ κοντουsuleygiannisAssossigarasalexandrosVr Andreas
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολλαπλά”