Ο Ταχυδρόμος θα χτυπήσει... 2 φορές!

συνδυαστικά-συγκριτικά-ομαδικά tastings
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Ο Ταχυδρόμος θα χτυπήσει... 2 φορές!

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Ο Ταχυδρόμος θα χτυπήσει... 2 φορές!

Δημοσίευση από suleygiannis »

Επόμενος παραλήπτης θα είναι ο κύριος Διοικητής της επιχείρησης, τον οποίο δεν τον έχω ενημερώσει και μπορεί να το δει εδώ :D
Επίσης μάλλον ευρίσκεται εις την ημεδαπήν αυτή τη στιγμή, οπότε ίσως κανονιστεί και μία βραχεία χειρί παράδοση.
Εν τω μεταξύ τα πούρα του Σπύρου ίσως δεν είναι mareva γιατί είναι μεταξύ 129 και 132 χιλιοστών, οπότε μπορεί να είναι και eminentes... :? :roll:
To be continued...
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
Spirosbusa71nikos doc
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Ο Ταχυδρόμος θα χτυπήσει... 2 φορές!

Δημοσίευση από suleygiannis »

Δοκιμή του πρώτου πούρου. Διαλέγω ένα από τα δύο στην τύχη.
Μετά από προσεκτικότερη μέτρηση το πούρο είναι 132-133 χιλιοστά. Το δαχτυλίδι είναι 42αρι, για αυτό δε χωρεί αμφιβολία.
Βέβαια μετράω με χάρακα κι όχι με εξειδικευμένα επιστημονικά όργανα που έχουν orismenoi :lol:
Συνεπώς eminentes λέω. Δηλαδή, upmann coronas major ή partagas coronas senior. To partagas pce το απέκλεισα γιατί το πούρο είναι ολοστρόγγυλο.
Μαγικό πρε με κρέμες γη και κακάο και μια vintage αίσθηση, η οποία επιβεβαιώνεται και πάλι.
Το ανάβω. Άνετο τράβηγμα αλλά δε βγάζει καπνό. Ξεκινάει μαγικά με γκοφρέτες και τάρτα φρούτων.
Εικόνα
Δυστυχώς όμως δεν καπνίζεται. Ρουφάει και δεν καίγεται. Και αυτό δε διορθώνεται όπως στις στούμπες. Κοπιάζω για να το καπνίσω, κόβω και λίγο μπας και και τώρα κάτι γίνεται. Σίγουρα είναι vintage το πούρο. Αν δεν ήταν του ταχυδρόμου θα το είχα αφήσει στο τασάκι. τέλος πάντων με τα χίλια ζόρια το φτάνω στη μέση όπου σκάει το ράπερ! Οι γεύσεις του είναι μοναδικές και είναι κρίμα.Ζαχαρούχο γάλα, σταφίδες, φρούτα κρέμες...
Μετά από λίγο το αφήνω και δεν μπαίνω καν στο τελευταίο τρίτο. κατασκευαστικά το πούρο παίρνει μηδέν αλλά γευστικά πλησιάζει το άριστα.
Τώρα το πούρο μου θυμίζει παλιό punch αλλά δεν υπάρχει punch σε αυτές τις διαστάσεις. Σίγουρα δεν είναι ουπμαν και παρταγας.
Προβληματίζομαι και λέω κάτι μου διαφεύγει. Και τρώω φλασιά και λέω τι μπορεί να μου διαφεύγει; σορτ φιλερ! :idea:
δεν έχω ιδέα τι υπάρχει εκεί γιατί δεν τα καπνίζω ποτέ. και βλέπω στο ίδιο μέγεθος JLP brevas και Quintero Tubulares. ΤΟ jlp δεν το έχω καπνίσει ποτέ ενώ έχω κάνει 2-3 tubulares που σε καμία περίπτωση δεν είναι vintage αλλά νέα κυκλοφορία. Και για να δω αν όντως είναι σορτ φιλερ το έσφαξα. και ναι ήταν όντως σορτ φιλερ.
To be continued...
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 4):
JazzmanSpirosbusa71ΣτάθηςΤάκης
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Ο Ταχυδρόμος θα χτυπήσει... 2 φορές!

Δημοσίευση από Τάκης »

OMG John, εδώ έχουμε νόμο του Μέρφι x 3!
-μια που το πούρο του ταχυδρόμου ήταν για πρώτη φορά ακάπνιστο
-δυο, γιατί επίσης για πρώτη φορά ήταν short filler
-και τρίτη (και φαρμακερή), γιατί σου άρεσε! :P

ανυπομονούμε για το δεύτερο...
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Spirosbusa71suleygiannis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Ο Ταχυδρόμος θα χτυπήσει... 2 φορές!

Δημοσίευση από Tournesol »

Spirosbusa71 Κυρ Αύγ 18, 2019 7:57 pm έγραψε:
Κυρ Αύγ 18, 2019 7:57 pm
Μετά από πολύ σκέψη και ταλαιπωρία θα ψηφίσω
Vitola robusto
Brand Juan Lopez
Pouro seleccion 2
Πέτρο μην αργείς απάντησε θα το αντέξω
Εικόνα

Τα θερμότατα συγχαρητήρια μου στον αδελφό Σπύρο! Το όνομα έχει την τιμητική του ;)

VITOLA 1/1
MARCA 2/2
ΠΟΥΡΟ 3/3

Σύνολο 6 πόντοι για τον φίλο Spirosbusa71. Είναι ήδη γνωστό πως ο ταχυδρόμος έχει κινηθεί με νόμιμες διαδικασίες :lol: και έχει παραδώσει το πακέτο του στον αδελφό sulleygiannis.
These users thanked the author Tournesol for the post:
Spirosbusa71
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Ο Ταχυδρόμος θα χτυπήσει... 2 φορές!

Δημοσίευση από Tournesol »

suleygiannis έγραψε:
Τρί Αύγ 20, 2019 5:12 pm
Επόμενος παραλήπτης θα είναι ο κύριος Διοικητής της επιχείρησης, τον οποίο δεν τον έχω ενημερώσει και μπορεί να το δει εδώ :D
:lol: :lol: :lol:

Ήμουν σχεδόν σίγουρος / το περίμενα αυτό. Αναμένω και εγώ με την σειρά μου τον ταχυδρόμο :mrgreen:
These users thanked the author Tournesol for the post:
suleygiannis
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Ο Ταχυδρόμος θα χτυπήσει... 2 φορές!

Δημοσίευση από suleygiannis »

Θάνο καλησπέρα και από εδώ.
Θέλω να σε ρωτήσω και στο φορουμ.
Τι προτιμάς; Αυτόν:
Εικόνα

Αυτόν:

Εικόνα

Ή αυτόν;



Εικόνα

:mrgreen:
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 5):
FairlightΣτάθηςJazzmanSpirosbusa71Τάκης
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Ο Ταχυδρόμος θα χτυπήσει... 2 φορές!

Δημοσίευση από Tournesol »

suleygiannis έγραψε:
Τετ Αύγ 21, 2019 2:23 pm
Τι προτιμάς; Αυτόν:
Μεταλλικό, γαλβανιζέ και βαρέως τύπου παρακαλώ!

:lol: :lol: :lol:
These users thanked the author Tournesol for the post:
suleygiannis
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Ο Ταχυδρόμος θα χτυπήσει... 2 φορές!

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα
Δεύτερο πούρο του ταχυδρόμου. Αυτό δεν το μετράω αλλά το βάζω σε ένα άδειο tubulares και η εφαρμογή του είναι άψογη. Βιτόλα brevas λοιπόν.
Όμορφο και γυαλιστερό το ράπερ του. Ωραίο πρε και εδώ χωρίς όμως να μου δίνεται η vintage αίσθηση.
Αυτή τη φορά το πούρο καίγεται σωστά. Έχει κι αυτό ωραίες κρέμες με φρούτα και κυρίως ροδάκινο. Πάει έτσι για αρκετή ώρα. Κάνει και στάχτη. Πολύ ωραίο και γευστικό. Ζαχαρούχο γάλα και καφές στη συνέχεια. Και βγάζει και ελιά. καιρό έχει να μου τύχει αυτό. Ευτυχώς κρατάει λίγο με τις τάρτες φρούτων να επανέρχονται.
Προς το τέλος έχει και ξηρούς καρπούς και καφέδες. Ότι κι αν είναι ήταν πολύ καλό κι ας ήταν σορτ φιλλερ.
Τώρα για το τι είναι. Δεν έχω καπνίσει το JLP αλλά δε μου θύμισε τα tubulares που έχω καπνίσει. Εκείνα είχαν αρκετό ξύλο και μπαχαρικά. Επιπλέον το πρώτο πούρο μου έδωσε αίσθηση παλαιωμένων καπνών.
Βέβαια τα σορτ φιλλερ δεν έχουν και πολύ σταθερό προφίλ αφού σχηματίζονται από υπολείμματα άλλων πούρων, γι’ αυτό και είναι τόσο φθηνά.
Δια της απαγωγής εις άτοπο ψηφίζω λοιπόν JLP Brevas κι ας μην το έχω καπνίσει ποτέ. Ο λόγος στο Σπύρο.
+ ΕΥΛΟΓΗΣΟΝ +
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 3):
ΣτάθηςSpirosbusa71Τάκης
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Ο Ταχυδρόμος θα χτυπήσει... 2 φορές!

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Καλησπέρα στην ολομέλεια δυστυχώς η ώρα και ο τόπος δε μου επιτρέπει να απαντήσω ζητώ συγνώμη και την υπομονή σας μέχρι αύριο τη δωδέκατη μεσημβρινή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολλαπλά”