Despalillo de Tabacco - Pinar Del Rio

ο κύκλος & ο μύθος: καλλιέργεια, παραγωγή, ιστορία, κουλτούρα, ταυτότητα, χαρακτηριστικά
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
AndreasG
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 12:31 pm

Despalillo de Tabacco - Pinar Del Rio

Δημοσίευση από AndreasG »

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Χαιρετισμούς από την πανέμορφη Κούβα.
Στις φωτογραφίες κακής ποιότητας που ανεβάζω μπορείτε να δείτε το Despalillo de Tabacco.
Εδώ όταν παραδίδουν τα 50κιλα σακιά τους οι αγρότες τα παραλαμβάνει το κράτος και ξεκινά η εξής διαδικασία.
Διαχωρισμός ανά δύναμη (Fortaleza) 1 Volado 2 Seco 3 Ligero 4 Medio Tiempo.
Ύγρανση των φύλλων τα οποία είναι δεμένα ανά πενήντα και στήσιμο μικρών βουνών τα οποία καλύπτουν λινατσα και μουσαμάς για περίοδο δύο εβδομάδων με την θερμοκρασία να ανεβαίνει στους 50 βαθμούς κελσίου. Αυτή η διαδικασία ονομάζεται pre fermentation.
Μετά ακολουθεί το devaining καθώς και ανά και διαχωρισμός ανά μέγεθος. Αν δεν κάνω λάθος 15 σημαίνει μικρό 17 μεσαίο και 19 μεγάλο. Δηλαδή το 17aF2 σημαίνει μεσαίο μέγεθος seco.
Μετά τοποθετούνται σε μεγάλα βουναρια για περίοδο περίπου 2 μηνών, αναλόγως του τύπου του φύλλου και αργότερα στα ράφια για να πέσει η υγρασία τους σταδιακά για δύο εβδομάδες περίπου. Στα ράφια γίνονται εναλλαγές, μεσαίο να βγει πάνω κλπ.
Δυστυχώς οι πληροφορίες μου δεν είναι και οι καλύτερες αλλά τα ισπανικά μου είναι πρακτικά ανύπαρκτα.
Το μόνο που έχω να πω είναι ότι η μυρωδιά εντός και εκτός του κτιρίου ήταν εκπληκτική!
These users thanked the author AndreasG for the post (total 7):
PetranΣτάθηςsuleygiannisalexandrosTournesolFairlightMixalis81
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Despalillo de Tabacco - Pinar Del Rio

Δημοσίευση από Τάκης »

γεια σου Αντρέα και καλές βόλτες, φίλησε μας τα άγια χώματα!
These users thanked the author Τάκης for the post:
AndreasG
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Από τον Σπόρο στο Τασάκι”