Κουβανέζικες Brands και Παλαίωση

ο κύκλος & ο μύθος: καλλιέργεια, παραγωγή, ιστορία, κουλτούρα, ταυτότητα, χαρακτηριστικά
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Κουβανέζικες Brands και Παλαίωση

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Εκ του κατά Πανδαμάτορα Αγίου Ευαγγελίου το Ανάγνωσμα…

το κουβανέζικο πούρο βρίσκεται σε άρρηκτη και ιερή σχέση με το χρόνο, μια σχέση ζωντανή, αλληλεπιδραστική, και αέναη
αυτή είναι μια καθολικά αποδεκτή αρχή που λειτουργεί σαν χρησμός και ισχύει ως θέσφατο
((ο όρος "παλαίωση" χρησιμοποιείται συγκαταβατικά και όχι με την αυστηρή έννοια στο thread
μπορείτε αν θέλετε να βάλετε και "ωρίμανση" ή "συντήρηση")

ελάτε λοιπόν να επιχειρήσουμε να εμβαθύνουμε σ’ αυτή τη σχέση, καταθέτοντας ο καθένας τη δική του προσωπική εμπειρία
και συγκεκριμένα να την εξετάσουμε «ομαδοποιώντας» την αλχημεία του χρόνου ανά κουβανέζικη brand
και μάλιστα σε ένα σεβαστό χρονικό εύρος, που ξεκινά από πενταετία και καταλήγει σε εικοσαετία (και πλέον)
αναζητώντας εκείνες τις κουβανέζικες μάρκες που αναδεικνύουν ενδεχομένως τα χαρίσματα τους περισσότερο από τις άλλες

Εικόνα

• υπάρχουν brands που παλιώνουν «καλύτερα» από τις υπόλοιπες..?
• ή άλλες που η αρωματική τους υπόσταση «τελειώνει» πιο γρήγορα και δεν «αντέχει» 15ετία-20ετία..?
• ποιες κουβανέζικες μάρκες κατά τη γνώμη σας σηκώνουν κάργα παλαίωση και εξαργυρώνουν στο ακέραιο αυτή την «υπομονή»..?
• ποιες είναι εκείνες που παρουσιάζουν την πιο εντυπωσιακή μεταμόρφωση..?
• υπάρχουν brands που είναι καλύτερα να καπνίζονται μέχρι την πενταετία-οκταετία..?
• κι άλλες των οποίων τα πούρα σχεδόν δεν καπνίζονται «φρέσκα»..?
• η πιο καλή Αβάνα είναι η καραβάνα..? ποια είναι η προσωπική σας προτίμηση:
σας αρέσει περισσότερο το cuban twang των vintage, ή προτιμάτε το στρέιτ θρου των πιο νέων..?

τα παραπάνω είναι απλά ένας μπούσουλας, τον οποίο μπορείτε να συμπληρώσετε με ό,τι εσείς κρίνετε σκόπιμο
που θα διανθίσει και θα εμπλουτίσει την κουβέντα μας πάνω στο concept «κουβανέζικο πούρο & χρόνος»
αν θέλετε, μπορείτε να αναφέρετε και τις Αβάνες που κατά τη γνώμη σας είναι οι απόλυτες/οι star της παλαίωσης

σας ευχαριστώ εκ προοιμίου για τη συμμετοχή

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 10):
ΣτάθηςJuniorPetranSvensksigarassuleygiannisKonTamalexandrosJazzmanχεντυ κοντου
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Κουβανέζικες Brands και Παλαίωση

Δημοσίευση από sigaras »

Άκρως ενδιαφέρον θέμα, στο οποίο θα τοποθετηθώ σε δόσεις, καθώς έχω στον υγραντήρα μερικές παλιατζούρες τις οποίες θα ήθελα να τις καπνίσω πρώτα, πριν τοποθετηθώ επί των brands τους. Σε αυτήν την εισαγωγική τοποθέτηση - και με βάση την μικρή μου πείρα- θεωρώ ότι η βασίλισσα μάρκα για παλαίωση είναι τα partagas. Είναι η απόλυτη μπράντα, όπου από τα πιο φτηνά (π.χ χαμπανέρος) έως τα πιο σπέσιαλ (λούσι) ο χρόνος προσθέτει βάθος και μαγεία. θα επανέλθω.
These users thanked the author sigaras for the post:
Junior
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Κουβανέζικες Brands και Παλαίωση

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

αγαπητοί φίλοι λέω να το πάρω σε episodes το θέμα, μιας και είναι από τη φύση του «πλατύ ποτάμι»
θα εκθέσω λοιπόν τις απόψεις, τις εμπειρίες, και τις προτιμήσεις μου σταδιακά…

όλα τα καπνά της Κούβας παλαιώνουν, ακόμα και τα short filler, και μάλιστα με εντυπωσιακά αποτελέσματα
για να συμβεί όμως αυτό, πρέπει απαραίτητα να τηρηθεί ευλαβικά το θέσφατο της «καλής συντήρησης»
είναι κάποιες φορές που καπνίζουμε ένα παλιό στικ που μας απογοητεύει, χωρίς αυτό να οφείλεται στα καπνά του
αλλά στις κακές συνθήκες στις οποίες για μεγάλο διάστημα ενδιαιτούσε πριν έλθει στα χέρια μας

και πάμε στο δια ταύτα…
η ομαδοποίηση ανά brand συνεισφέρει αναμφίβολα στην οικονομία της συζήτησης
θα πρέπει όμως να σημειώσουμε πως μέσα σε κάθε brand υπάρχουν και ξεχωριστές συνομοταξίες
που εκδηλώνονται συνήθως με την «ανομοιογένεια» που παρουσιάζουν οι διάφορες «Σειρές» μέσα σε μια brand
για παράδειγμα, άλλη συμπεριφορά έχουν στο χρόνο τα numbered Montecristo (1 έως 5), και άλλη τα Open

μια άλλη σημαντική παράμετρος είναι και το πόσο μας αρέσει ο «τρόπος» που παλαιώνουν τα πούρα μιας brand
κάτι που δεν μπορεί φυσικά να αγκαλιάσει όλο το εύρος, τουλάχιστον των global, που έχουν και το μεγαλύτερο vitolario
κι εδώ πιστεύω πως υπάρχει αρκετός χώρος για το προσωπικό γούστο που μπορεί να ποικίλλει από καπνιστή σε καπνιστή

για παράδειγμα, προσωπικά θα έλεγα πως γενικά δεν μου αρέσουν και τόσο τα παλαιωμένα Romeo
τα βρίσκω άχρωμα, χωρίς δύναμη, με πολύ αποξηραμένο λουλουδικό και φλατ ξύλα
κάτι που κάνει «μπαμ» καπνίζοντας π.χ. ένα τριετές και ένα 15ετές Exhibicion 4

φυσικά αυτό το «δεν μου αρέσουν» δεν είναι κανόνας, όπως και σχεδόν τίποτα δεν είναι κανόνας στον πλανήτη Κουβανέζικο Πούρο
και μιας και χρησιμοποίησα τα R y J σαν παράδειγμα, να προσθέσω πως λατρεύω τα παλιά Cazadores, Coronitas en Cedro, Petit Julietas κ.α.

ένας αδιαφιλονίκητος «βασιλιάς» της παλαίωσης είναι αναμφισβήτητα τα Punch
μια brand με ιδιαίτερο blend, που αρχικά κινείται στον μονότονο αστερισμό του ξύλου
κι ύστερα, μετά από κάποια χρόνια, μεταμορφώνεται κι ανοίγει ένα θαυμαστό αρωματικό μπουκέτο
ιδιαίτερα φρουτώδες και γεμάτο από όλες λιχουδιές της κουβανέζικης γης
δεν είναι καθόλου τυχαίο το γεγονός ότι πούρα της brand εξακολουθούν να λάμπουν και μετά από 15-20 (και παραπάνω) χρόνια

στην ίδια κατηγορία (μεγάλης) κλάσης θα έβαζα και τα Άτσε (Η. Upmann), που σχεδόν όλα ζητάνε χρόνο
από τα Majestic και τους μικρούς Epicures, μέχρι τα Connoisseur No.1 και τον απόλυτο maître των μεταμορφώσεων Sir Winston
όποιος έχει καπνίσει λ.χ. έναν 15χρονο-20χρονο «Sir» ή «Μονάρχη»
μπορεί να αντιληφθεί σε όλη της τη διάσταση αυτή τη θαυματουργή μεταφυσική του κουβανέζικου καφέ χρυσού

συνεχίζεται…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 7):
JuniorsuleygiannisSvenskalexandrossigarasMixalis81χεντυ κοντου
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Κουβανέζικες Brands και Παλαίωση

Δημοσίευση από alexandros »

κουβανεζικο πουρο και παλαιωση πανε πακετο ._
οχι οτι δεν μπορεις να καπνισεις φρεσκο κουβανεζικο αλλλλαααα (αμα εχεις ιδεα πως θα γινει με μερικα χρονια στην πλατη του το σκεφτεσαι)
και δεν μιλαω για υπερβολες που λενε μερικοι του στυλ εγω δεν καπνιζω πουρα με λιγοτερα απο 3 χρονια στην πλατη τους κτλ

σιγουρα δεν κανουν ολα την ιδια παλαιωση
αλλο τα σορτ φιλες και αλλο τα λονγκ
αλλα τα jlp και αλλο τα παρταγας και τα μπολιβαρ

συνηθως με τα χρονια θα φυγουν διαφορες γωνιες και καρφιτσες
θα στρογγυλεψουν οι γευσεις, θα αλλαξουν οι ισορροπιες, θα μεταλαχθουν μερικες φορες και ακομα πιο σπανια το πουρο δεν θα εχει καμια σχεση με αυτο που εκαψες πρωτη φορα πριν 15 χρονια

βεβαια τολμω να πω και ειμαι απολυτος σε αυτο οτι τα παλια μπλεντ δεν εχουν καμια σχεση με τα καινουργια
πχ σιμον τουμπος ν2 και πετιτ κορονα, μοντε 1-5, παρταγας δ4 . πολλα ουπμαν

αλλες μπραντες εχουν πουρα που φρεσκα δεν μπορω να τα καπνισω πχ ογιο με επικουρους ν2 ενω η ιδια μπραντα εχει πουρα που φρεσκα(2-3 ετων) μου αρεσουν καλυτερα απο οτι με 8 χρονια στην πλατη τους πχ πετιτ ρομπουστο .
οι καταργημενες κορονες της μπραντας ηταν ενα πουρο που με τα χρονια αλλαζε τελειως και γινοταν αλλο πραγμα(ετρεξε ενα σαλακι μονο που την θυμηθηκα)


ορισμενοι απο εμας εχουμε καπνισει πουρα με 15, 20 + χρονια στην πλατη τους και εχουμε παθει κοκομπλοκο
πως να πεις λοιπον οτι δεν παιζει ρολο η ηλικια αμα το πουρο εχει κοιμηθει σε σωστες συνθηκες?
μπορεις να το πεις αυτο? δεν μπορεις ...
These users thanked the author alexandros for the post (total 5):
SvenskΤάκηςJuniorsigarasχεντυ κοντου
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Κουβανέζικες Brands και Παλαίωση

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Μέρος #2ο – κάποιες γενικότερες παράμετροι (και άλλα)

ζύμωση, ωρίμανση, γήρανση: λέξεις-κλειδιά στην Αλχημιστική Βίβλο των κουβανέζικων πούρων
τα vintage καπνά, όπως και τα παλιά κρασιά, προσφέρουν μια σπάνια αισθησιακή εμπειρία
(τα πούρα «υπερέχουν» των παλαιωμένων οίνων κατά μία αίσθηση, αυτή της αφής)

τα αρώματα και οι γεύσεις μιας καλοσυντηρημένης παλιάς Αβάνας είναι συνήθως πιο εκλεπτυσμένα
με ηπιότερο χαρακτήρα και πιο απαλή υφή από ένα πούρο που δεν έχει κλείσει τουλάχιστον δεκαετία
κάποιοι υποστηρίζουν πως η φινέτσα των παλαιών πούρων, παρόμοια με εκείνη ενός παλιού Μπορντό
αρχίζει να εμφανίζεται μετά από 20 χρόνια με ένα υπέροχο μπουκέτο γεμάτο εξαιρετικά πολύπλοκα αρώματα
άλλοι πάλι, πιο ρεαλιστές (?) λένε πως μετά το απόλυτο peak του, ένα πούρο είναι απλά «νοσταλγία»
και στις δυο περιπτώσεις, σίγουρα πρόκειται για «ένα έργο τέχνης», θα συμπλήρωναν οι ρομαντικοί

κατά καιρούς έχω διαβάσει διάφορα ωραία για το cigar maturity, από σοφά ευφυολογήματα μέχρι μπαρούφες
μέχρι κι ότι παλιά τα πούρα της Κούβας βελτιώνονταν θεαματικά όταν διέσχιζαν τη θάλασσα στο μακρύ ταξίδι τους προς την Αγγλία

...αλήθεια, θα μπορούσαμε – έστω και χοντρικά – να ορίσουμε τις περιόδους «ζωής» ενός πούρου..??
έχοντας διαβάσει όλα αυτά τα χρόνια πολλά άρθρα πάνω στο κεφάλαιο αυτό, νομίζω πως ένας σωστός «μπούσουλας» θα ήταν:

1. Νεότητα (φρέσκο πούρο) από 0 έως 3-4 ετών
2. Ενηλικίωση (ώριμο πούρο) από 5-6 έως 15-20 ετών
3. Γήρας (vintage πούρο) πάνω από 20 ετών

σε όλα βέβαια τα παραπάνω, ο παράγοντας «προσωπικό γούστο» είναι εκείνος που κρατάει την μπαγκέτα
άλλοι λατρεύουν την απόλυτη μεταμόρφωση των PLPC που ξεκινά μετά την 5ετία για παράδειγμα
κι άλλοι γουστάρουν την ακατέργαστη δύναμη που έχουν φρέσκες

ο τρόπος επίσης που «μεταλλάσσονται» οι βασικές γεύσεις μια brand έχει κρίσιμη σημασία
κυρίως στο αν αρέσει ή όχι σε κάποιον το aging profile των πούρων μιας συγκεκριμένης μάρκας
αφού αρκετά από τα χαρακτηριστικά τους μεταμορφώνονται σε κάτι διαφορετικό με την πάροδο του χρόνου
π.χ. το δέρμα των Upmann μετατρέπεται σε κρέμα, στα Partagas αναδεικνύεται η γλύκα των μπαχαρικών τους
τα Bolivar «προικίζονται» με νότες εσπεριδοειδών κλπ.

στο σημείο αυτό, θα ήθελα να προσθέσω στo προσωπικό μου aged libro d’ oro μαζί με τα Upmann και τα Punch που έβαλα πρώτα
και τις υπόλοιπες κουβανέζικες μάρκες που ο vintage χαρακτήρας τους μου αρέσει περισσότερο:
Diplomaticos, La Gloria Cubana, Rafael Gonzalez, Ramon Allones, Saint Luis Rey, Sancho Panza, Vegas Robaina
φυσικά έχω καπνίσει μαθουσάλες-αστρόπλοια κι από όλες τις υπόλοιπες brands, αλλά αυτό μάλλον αφορά περισσότερο μεμονωμένα πούρα

τέλος, αναζητώντας στο current regular vitolario τους «απόλυτους star» της παλαίωσης, χωρίς πολύ σκέψη θα έβαζα:
H. Upmann Sir Winston, Montecristo A, Partagas 898, R y J Cazadores, και όλα τα διπλοκόρωνα

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
JuniorPetranSvensksigaras
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Κουβανέζικες Brands και Παλαίωση

Δημοσίευση από Τάκης »

το θέμα είναι νομίζω πολύ ενδιαφέρον, η γνώμη σας έχει επίσης μεγάλο ενδιαφέρον
τι περιμένετε, εμπρός...

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Κουβανέζικες Brands και Παλαίωση

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Μέρος #3ο

θα μπορούσαμε άραγε να επιχειρήσουμε έναν χάριν ευκολίας χοντρικό διαχωρισμό
ανάμεσα σε brands που τα πούρα τους καπνίζονται και φρέσκα και σε άλλες που δεν..??

πιστεύω πως μπορούμε να το κάνουμε, δημιουργώντας κάποια «επίπεδα» διαφορετικής συμπεριφοράς
με την επισήμανση πως πάντα μιλάμε σε γενικό πλαίσιο κι ότι πάντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις

- όλοι θα συμφωνήσουμε πως δύσκολα καπνίζεται φρέσκο ένα Bolivar ή ένα Partagas
- σχεδόν το ίδιο δύσκολα κι ένα Romeo, Lopez, ή Diplomaticos
- κάπου κοντά βρίσκονται και τα Fonseca, Cuaba, Punch
- παλιά όλα σχεδόν τα SLR ήθελαν χρόνο, τα μόνα που έμειναν τώρα (Regios) είναι νόστιμα και φρέσκα
- τα Upmann καπνίζονται και φρέσκα αλλά σίγουρα οι αρετές τους θέλουν χρόνο για να αναδειχτούν
- και στα Montecristo θα βρεις πούρα στο vitolario που καπνίζονται και φρέσκα, αλλά κι εδώ ισχύει η προηγούμενη αρχή
- το αυτό ισχύει και για τα Cohiba, άνετα τα καπνίζεις και νέα, πλην όμως είναι σχεδόν χόρτα ακόμα

οι υπόλοιπες brands κινούνται κι αυτές πάνω-κάτω στο ίδιο μότο
τα πούρα τους καπνίζονται και φρέσκα, ύστερα κάνουν συνήθως μικρή ή μεγάλη βουτιά στην "άρρωστη περίοδο"
και μετά σιγά-σιγά επανέρχονται στο δρόμο για την ωριμότητα που σε βάθος χρόνου κινείται ανάλογα με το dna κάθε brand
αν αναζητούσα μια brand που κάποια πούρα της να μου αρέσουν πολύ και φρέσκα, θα έλεγα πως είναι τα Hoyo de Monterrey

Εικόνα

οι ίδιοι οι κουβανοί λένε πως δεν υπάρχει απόλυτος κανόνας που διέπει το aging, είτε αυτό αφορά μεμονωμένα πούρα - είτε brands
ούτε και υφίσταται κάποια μοναδική θεωρία για το πώς αλλάζει – μεταλλάσσεται ένα habano με την πάροδο του χρόνου
πολλά βιβλία και άρθρα έχουν γραφτεί για το θέμα, αλλά τελικά εκείνο που μετράει περισσότερο είναι μάλλον ατομικές καταγραφές
που έχουν συγκεντρώσει για χρόνια βετεράνοι καπνιστές μέσω της δικής τους προσωπικής παρατήρησης και εμπειρίας

Εικόνα

υπάρχουν ορισμένες χώρες με μακρά παράδοση στη γήρανση των κουβανέζικων πούρων
για παράδειγμα στην Αγγλία για δεκαετίες υπήρχε ο άγραφος νόμος τα μαγαζιά να μην πωλούν πούρα κάτω από τη διετία
ενώ το 2008 ο διανομέας στο Ηνωμένο Βασίλειο εισήγαγε τα Aged Habanos στα EMS μαγαζιά
πούρα με ελάχιστη ηλικία δέκα ετών, τα οποία είχαν αποθηκευτεί προσεκτικά στις εγκαταστάσεις τους σε άριστες συνθήκες
σε κάθε πούρο υπήρχε μια δεύτερη μπάντα που έδειχνε το vintage έτος στο οποίο δημιουργήθηκε

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
SvenskJuniorsigaras
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Κουβανέζικες Brands και Παλαίωση

Δημοσίευση από suleygiannis »

Τεράστιο θέμα συζήτησης. Ξεκινώ με προγραμματικές δηλώσεις.

Μου αρέσει το vintage πούρο. Απεχθάνομαι το φρέσκο και ανέτοιμο πούρο και είμαι ξεκάθαρα υπέρ της παλαίωσης. Επίσης, κυνηγάω τα καταργημένα πούρα. Απεχθάνομαι το πούρο χωρίς κωδικό κούτας επίσης, γι’ αυτό δεν αγοράζω συνήθως χωρίς κούτα.
Επιπλέον, μπορεί να έχω κούτα για δύο χρόνια και να μην έχω κάνει ούτε ένα πούρο.

Πάμε τώρα στο δια ταύτα αν και νομίζω καταλάβατε ότι πιστεύω πως η παλαίωση προσθέτει απόλαυση, χωρίς εξαιρέσεις.

Φυσικά δεν υπάρχουν κανόνες.
Όλα είναι υποκειμενικά και ρευστά.
Επίσης, συνήθως τα μεγαλύτερα πούρα απαιτούν περισσότερο χρόνο.

Ποιες brands σηκώνουν κάργα παλαίωση; Όλες!
Από εκεί και πέρα τις χωρίζω στις εξής κατηγορίες:
Brands που θέλουν οπωσδήποτε πολλά χρόνια (τουλάχιστον 8 χρόνια): Cohiba, Cuaba, Diplomaticos, Quai D’ Orsay, Punch.

Brands που θέλουν μάλλον πολλά χρόνια (τουλάχιστον 5-6 χρόνια): Bolivar, H. Upmann, La Gloria Cubana, Montecristo, Partagas, Ramos Allones, Vegas Robaina, Vegueros, Trinidad, Saint Luis Rey

Brands που καλό να έχουν πολλά χρόνια, χωρίς να αποκλείεται το φρέσκο και χωρίς να αποκλείεται να είναι καλύτερα στα 15 χρόνια (μέχρι 2 έτη το θεωρώ φρέσκο): Sancho Panza, San Cristobal, Rafael Gonzalez, Juan Lopez, Romeo y Julieta, Por Larranaga, Fonseca, El Rey del Mundo.

Από εκεί και πέρα κάθε πούρο έχει δικά του χαρακτηριστικά και δεν σημαίνει ότι όλα τα πούρα μιας μάρκας είναι τα ίδια. Αυτά
Άφησα έξω τα hoyo de monterrey γιατί δεν ξέρω που να τα κατατάξω. Μάλλον θα έλεγα ότι θέλουν 2-5 χρόνια, αλλά δεν είναι η αγαπημένη μου μάρκα και δεν την καπνίζω συχνά αν και έχω μερικές κούτες
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 4):
ΤάκηςJuniorSvenskJazzman
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Κουβανέζικες Brands και Παλαίωση

Δημοσίευση από Τάκης »

υπενθυμίζω πως τρέχει κι αυτό το thread για όποιον επιθυμεί να συνεισφέρει στην κουβέντα μας

Εικόνα
papa was a rolling stone...
gregpap
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2019 4:25 pm

Re: Κουβανέζικες Brands και Παλαίωση

Δημοσίευση από gregpap »

Εγω θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν στανταρ συνθηκες για την παλαιωση, πχ υγρασιας/θερμοκρασιας, οπως και τεχνικες, αν δηλ πρεπει καθε τοσο να ανοιγουμε το βαζο η υγραντηρα να αλλαζει ο αερας κλπ.

Επισης αν βγαζουμε απο τα tubos η τα αφηνουμε να παλαιωσουν εκει.

Ενα αλλο θεμα ειναι αν επηρεαζεται το αρωμα απο αλλα πουρα, πχ ειχα δει οτι οταν ειχα βαλει ενα non cuba μεσα στο βαζο μου επηρεασε το αρωμα των υπολοιπων, εκτος κ αν ηταν ιδεα μου.

Εμπειρια δεν εχω στην παλαιωση, απλα να πω με σιγουρια οτι οι Λαρες θελουν χρονο μια και εχω δει μεγαλη διαφορα σε φρεσκιες κ παλιες...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Από τον Σπόρο στο Τασάκι”