Η Ανατομία μιας Κούτας

ο κύκλος & ο μύθος: καλλιέργεια, παραγωγή, ιστορία, κουλτούρα, ταυτότητα, χαρακτηριστικά
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ και το Γιάννη για τη συνεισφορά του στη Βίβλο
φυσικά και εστιάζουμε στα κουβανέζικα "κουτιά" John, νομίζω είναι ξεκάθαρο και στον πρόλογο του thread
(δεν μας είπες ποια είναι η κούτα που έχεις πιο πολύ καιρό στα σεντούκια σου)

υπογραμμίζω το παρακάτω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ...
suleygiannis έγραψε:
Παρ Οκτ 16, 2020 1:01 pm
...αρχικά περνάω τις επιφάνειες με αποσταγμένο νερό για να καθαρίσει από τυχόν σκόνες και βρωμιές...
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Juniorsuleygiannis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από suleygiannis »

Κούτα στην κατοχή μου δεν έχω τόσα πολλά χρόνια για αυτό δεν ανέφερα κάτι. Κούτες βέβαια με πολλά χρόνια στην πλάτη έχω χαρεί αρκετές
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Junior
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από Tournesol »

Μαγική στιγμή!

Μυρίζω το ίδιο το ξύλο της κούτας, την αναποδογυρίζω για να δω και να καταγράψω (μεταξύ άλλων) το box code και μετά την ανοίγω. Δεν χορταίνω το άρωμα των πούρων με το άνοιγμα της νέας κούτας. Ίσως να αφιερώνω και 10 λεπτά μυρίζοντας τα πούρα, όπου αν είναι φρέσκα (έως και 2-5 χρόνια) έχουν ένα άρωμα απο μέλι, ενώ αν είναι παλαιότερα έχουν αυτό το προκλητικό tanginess που μου αρέσει τόσο πολύ. Vintage rules 8-) Θα τα αφαιρέσω όλα για να δω την κατάσταση στην οποία βρίσκονται και πάντοτε τα πρώτα δύο θα καπνιστούν σχετικά άμεσα. Τα υπόλοιπα μεταφέρονται στους υγραντήρες ή στα βάζα.

Ναι πιστεύω πως η καλή κούτα φαίνεται από τα πρώτα 5 πούρα. Και αν διαπιστώσω κάτι τέτοιο, θα την καταναλώσω σχετικά γρήγορα. Δεν μου αρέσει να κρατάω πούρα για πάρα πολύ, διότι θεωρώ πως τα πούρα είναι να τα καπνίζουμε και επίσης να τα καπνίζουμε με φίλους που τα εκτιμούν και τα απολαμβάνουν εξίσου. Έτσι λοιπόν, δεν έχω και άποψη περί της βελτίωσης σε βάθος χρόνου.

Διαφορές μεταξύ καλύτερου/χειρότερου; Χμμ γευστικά ίσως, κατασκευαστικά σίγουρα! Για παράδειγμα, έχω πούρα από μια 25άρα κούτα Por Larrañaga Picadores του 2015, που ένα μέρος της είχε κατασκευαστικές αστοχίες (underfilled κλπ). Έχω κάνει απο κακά μέχρι El Dorado πούρα απο αυτή την κούτα.

Τέλος, κούτα που έχω κρατήσει περισσότερο είναι κάτι double dot PSD4 του 2009. Και αυτό γιατι τα είχα ξεχάσει στον υγραντήρα μου στην Ελλάδα για το περισσότερο διάστημα.
These users thanked the author Tournesol for the post (total 7):
JuniorΣτάθηςΤάκηςSvenskVr Andreasnikos docPETROS
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από nikos doc »

Έγω οφείλω να ομολογήσω , πως δυστυχώς έχω χαλαρώσει αρκετά με τα χρόνια.
Δεν κρατάω σημειώσεις με τα box codes, αν και συνήθως τα θυμάμαι, ούτε κρατώ προέλευση και κόστος. Ούτως ή άλλως θα ήταν ουτοπικό να πιστεύω πως θα ξαναβρώ ίδιους κωδικούς από τους τωρινούς προμηθευτές μου... :(
Φυσικά όταν ανοίγω μια κούτα και αφου έχω ρίξει βλέφαρο στα εξωτερικά χαρακτηριστικά της, πέφτω με τα μούτρα στο περιεχόμενο. Μάτι, χέρι, μύτη δουλεύουν υπερωρία να μαντέψουν τι θα βγάλει από το καπέλο ο μάγος της Κούβας...
Και πάλι δυστυχώς, αν το περιεχόμενο δεν με ιντριγκάρει, βγάζω στα γρήγορα χαρτιά και λοιπά που περισεύουν και παίρνει τον δρόμο της για τα αμπάρια. Αν πάλι μου αρέσει, τότε, αν είναι σε dress θα τα μετακομίσω σε wooden αντίστοιχης vitola, θα τα τακτοποιήσω και θα τα κρατήσω within reach για τυχόν αποκαλυπτικές φρεσκαδούρες.
Άλλη μια συνήθεια μου που φθήνει , είναι να βγάζω ένα από τα πούρα της κάτω σειράς ή από το κέντρο του cabinet για άμεση κατανάλωση και για πρόωρο τσεκάρισμα.

Φυσικά και η καλή κούτα φαίνεται από το πρώτο κάπνισμα! Όχι από τις πρώτες οπτικές εντυπώσεις όμως... Το κάπνισμα είναι που δείχνει αν έχεις στα χέρια σου διαμάντι ή κάρβουνο. Συνήθως τα πούρα μιας κούτας έχουν μια κάποια σταθερότητα , πάντα στα όρια της Κουβανέζικης αστάθειας και στα ακόμα στενότερα όρια της γεσυτικλης παλέτας του καθενός. Φυσικά ούτε λόγος για κατασκευαστική ομοιογένεια. Μπορεί το ένα με το δίπλα να απέχουν παρασάγκας. Αν και αυτό τα τελευταία χρόνια έχει βελτιωθεί, τώρα που το ξανασκέφτομαι.....
Μετά από δυο τρείς καλές ή κακές φούμες έχεις πια μια καλή ιδέα που παέι η κούτα. Και φυσικά αν είναι κακές δεν έχεις παρά ελάχιστες ελπίδες να γίνουν διαμάντια τα υπόλοιπα. Αν οι πρώτες είναι καλές τότε όλα είναι ρόδινα. Δύσκολα θα πέσουν πολύ ποιοτικά αλλά εύκολα μπορεί και να εκτοξευτούν σε μελλοντική δοκιμή.

Χρονικά δεν υπάρχουν περιθώρια συγκεκριμένα στην περιπτωσή μου. Δεν αφορίζω κανένα φρέσκο πούρο αν μου αρέσει φρέσκο. Τα τσακίζω ανηλεώς και το μόνο που με σταματάει σε περιπτώσεις είναι η περιέργια του τι θα γίνουν στο μέλλον. Τότε συνήθως σταματάω στην μέση περίπου της κούτας και την ξεχνάω για χ ψ ζ χρόνια. Φυσικά έχω φροντίσει για παραγγελία νέας μόλις έχω δει μου αρέσει η παλιά. Κάπως έτσι έχω καταφέρει να έχω και αρκετό παλιό στοκ δικό μου. Αν πάλι η κούτα ήταν μέτρια παίζει δοκιμή ανα περίπου τρίμηνο και βλέπουμε. Σε περίπτωση που και πάλι έχουμε να κάνουμε με μετριότητες συνήθως τα στέλνω και εγώ σε στιγμές που δεν τους δίνω πολύ σημασία.

Το καλύτερο και το χειρότερο πούρο μιας κουτας δεν είναι άμεσα συγκρίσιμα σε όλες τις περιπτώσεις γιατί πολύ απλά συνήθως το πρώτο είναι μόλις λίγων μηνών όταν το καπνίζω , ενώ το δεύτερο μπορεί να έχει πάνω και πάνω από μια δεκαετία. Θεωρώ πως πρόκειται για δυο εντελώς διαφορετικά στικ που είχαν απλά την ίδια αρχή.
Εννοείται πως όταν τελείωνει μια κούτα αστέρι, έχω μια μελαγχολία, η οποία αυξάνεται εκθετικά αν δεν έχω βρει άξιο αντικαταστάτη. Φυσικά πολλές φορές το ψάξιμο του αντικαταστάτη έχει οδηγήσει σε κυνήγι δράκων και μαγισσών με αμφίβολα αποτελέσματα.....

Στην κατοχή μου, όπως αναφέρω παραπάνω έχω κούτες από τα μέσα τις περασμένης δεκαετίας, αρκετές στο όριο της δεκαετίας, πάντα στην λογική της μισής κούτας στην καβάτζα. Φυσικά καμία δεν είναι πια ούτε μισή.
Θα μνημονεύσω μια μαγική 25αδα D4 ΄08 , μερικές δεκάδες 898 του ΄10, μια κούτα Boli Junior του ΄03.....ψάχνοντας θα βρώ και άλλα.... αλλά ποιός μετράει άλλωστε!

Τελειώνοντας θα ήθελα να σημειώσω πως ο καλύτερος τρόπος να αξιολογήσεις ένα πούρο είναι με αγορά κούτας αντι για μεμονωμένα στικ. Θα το συνιστούσα σε όλους τους νέους φίλους να το τολμήσουν. Στην αρχή με κάτι εύκολο και οικονομικό. Θα σας ταράξει η διαφορά ενός Partagas Mille Fleur με 3 χρόνια στον υγραντήρα σας! 8-) 8-)
These users thanked the author nikos doc for the post (total 4):
ΤάκηςΣτάθηςSvenskPETROS
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ πολύ και τους Θάνο & Doc
τα κεφάλαια της Βίβλου αβγατίζουν, προσθέστε κι εσείς τη δική σας πινελιά!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
JuniorTournesol
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από Τάκης »

δηλαδή θέλετε να πείτε πως μόνο πέντε μέλη της κοινότητας εξιτάρονται με το θέμα..??
ή μήπως μόνο πέντε διατηρούν κούτες... :roll:

αδυνατώ να πιστέψω το πρώτο - γνωρίζω πως δεν υφίσταται το δεύτερο
τι περιμένετε, ελάτε λοιπόν! θέλουμε να διαβάσουμε και τη δική σας "ανατομία"

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από Στάθης »

• τι κάνετε όταν παίρνετε στα χέρια σας μια κούτα..?? περιγράψτε ακριβώς το «πρωτόκολλο» που ακολουθείτε

Με το που την πιάνω στα χεριά μου την γυρίζω μπρούμητα και βλέπω κωδικό. Βρίζω λιγάκι τους μαμάκες που κολλήσαν τα αυτοκόλλητα και χάλασαν την ομορφιά της και συνεχίζω προσεκτικά κόβοντας τις σφραγίδες. Ανοίγω και παίρνω λίγο μάτι. Μυρίζω για λίγη ώρα, ιδιαίτερα αν έχει έντονη μυρωδιά και βγάζω όλο το bundle για επιθεώρηση αν είναι cab ή την πάνω σειρά αν είναι dress. Στα dress βγάζω το χαρτάκι και βάζω ένα πουρό. Την καταγραφώ στο excel με όλα τα υπόλοιπα και μπαίνει στον υγραντήρα. Αν είναι για παλαίωση μπαίνει στο κάτω μέρος που η υγρασία είναι 65%. Αν είναι για φάγωμα μπαίνει πάνω και 69% υγρασία.
Επίσης από Μάιο έως Οκτώβριο ακολουθώ το πρωτόκολλο του επιστήμονα και περνάω 1-3-1 ψύξη-κατάψυξη-ψύξη.

Αυτά μην γίνουμε και ψυχαναγκαστικοί :lol:

• η καλή μέρα απ’ το πρωί φαίνεται ή συντελούνται εντυπωσιακές αλλαγές στην πορεία..??

Πιστεύω πως ναι. Και λέω πιστεύω γιατί καπνίζω λίγα χρονιά και δεν έχω δει ακόμα την ολοκληρωτική εξέλιξη μιας κούτας στο χρόνο. Σιγουρά οι γωνίες και η αναρχία της νιότης σβήνει με τον καιρό αλλά σε πιο βαθμό ένα κακό νέο πουρό θα λάμψει δεν το έχω δει ( ακόμα ) να γίνεται.

• μεταμορφώνονται οι κούτες βάτραχοι σε πρίγκιπες του παραμυθιού..??

Δεν πιστεύω στα παραμύθια… :mrgreen:

• κάθε πόσο τσεκάρετε τα κουτιά που «αντέχουν» για μεγάλο διάστημα στους υγραντήρες σας και πόσο διακριτές είναι οι αλλαγές που
..λαμβάνουν χώρα..??


Αν είναι πούρα που θέλω να τα παλιώσω βγάζω μερικά στην αρχή για να δοθούν σε orismenous για δοκιμή και έπειτα τα ξεχνάω. Αν κάνω ένα στο χρόνο και βλέπουμε.
Συνήθως στο 6μηνο ξαναδοκιμάζω να δω τι γίνεται σε κούτες που είναι για κατανάλωση. Όπως επίσης και αν δω ότι κάτι χαλάει, μετά από μια καλή αρχική εντύπωση, την βάζω καραντίνα. Τα Short de punch για παράδειγμα στο 5μηνο που ήρθε η κούτα στα χεριά μου ήταν μέσα στη γλυκά, κοντά στο χρόνο έμεινε μόνο το πικρό ξύλο. Ίδωμεν

• υπάρχουν μεγάλες διαφορές ανάμεσα στο «καλύτερο» και το «χειρότερο» πούρο μιας κούτας..??

Όχι ιδιαίτερα μεγάλες. Περισσότερες διαφορές βρισκω συχνά στο ίδιο πούρο με ίδιο κωδικό αλλά διαφορετική κούτα.

• πόση και ποια καπνιστική «απόσταση» μπορεί να χωρίζει το πρώτο από το τελευταίο (χρονικά) πούρο μιας κούτας..??

Αν είναι λουκούμι η κούτα δύσκολα την κρατάω. Βάζω μερικά στίκ σε άλλες κούτες για να σωθούν αλλά δεν έχει πάντα επιτυχία. Τελευταία σκέφτηκα να βάζω σε vacuum λίγα πούρα που μου αρέσουν και θέλω να τα κρατήσω. Θα δω πως θα κυλήσει και αυτό το πρότζεκτ.

• πώς νιώθετε όταν καπνίζετε το τελευταίο πούρο μιας εξαιρετικής κούτας..??

Χαρά που έπεσε στα χέρια μου και μεγάλη αγωνία αν θα την ξαναπετύχω στο μέλλον.

• τι κάνετε όταν πέσετε σε «μετριότητα» και τα πρώτα 5-6 πούρα της κούτας είναι «κακά»..??

Την ξεχνάω αλλά και πάλι χώρο πιάνει. :evil:


• ποια είναι η κούτα που έχετε αυτή τη στιγμή για περισσότερα χρόνια στον υγραντήρα σας..??

Δεν έχω πολλά χρονιά που συλλεγώ πούρα και έτσι αυτήν τη ερώτηση την προσπερνάω. Έχω καπνίσει βέβαια μαθουσάλες από χορηγίες των αδελφών του φόρουμ αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά.
These users thanked the author Στάθης for the post (total 5):
ΤάκηςTournesolSvenskJuniornikos doc
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από Svensk »

• τι κάνετε όταν παίρνετε στα χέρια σας μια κούτα..?? περιγράψτε ακριβώς το «πρωτόκολλο» που ακολουθείτε.

Πριν την ανοίξω την κοιτάζω απ’ όλες τις πλευρές και ψηλαφίζω την επιφάνειά της με την αγωνία του κτηνοτρόφου που αναγκαστικά αγόρασε το γουρούνι στο σακί. Μετά, καθοδόν για την κουζίνα και το κουζινομάχαιρο, πάντα, -ίσως κι αυτό να είναι μέρος της ιεροτελεστίας-, ικτιρίζω τον εαυτό μου για την αναβλητικότητα που τα τελευταία χρόνια έχει εισβάλει στην ζωή μου και δεν έχω αξιωθεί να προμηθευτώ ένα κοφτάκη άξιο τής ιερότητας της στιγμής. Κόβω τις ταινίες, αν υπάρχουν, και εν μέσω συγκρατημένων βωμολοχιών ξεκολλώ τις αντικαπνιστικές ετικέτες, των οποίων οι εμπνευστές, πιθανολογώντας στις παρυφές της βεβαιότητας θα έλεγα πως καπνίζουν παθιασμένα στα κρυφά. (Σαν ομοφυλόφιλοι που ως αυτόκλητοι σημαιοφόροι τής καταπολέμησης του κουνήματος της συκιάς εξορκίζουν την κρυφή και συνήθως ομαδική με σαδομαζοχιστικές νότες ομοφυλοφιλία τους).
Ανοίγοντας αργά την κούτα έχω υπό κατάλληλη γωνία ήδη κολλήσει την μύτη μου στο άνοιγμα. Θέλω οπωσδήποτε να ‘’πιάσω’’ την ‘’πρώτη’’ οσμή. Βγάζω τα πούρα και τα ελέγχω ένα ένα. Αν πρόκειται για Dress Box το πετάω πάραυτα και τοποθετώ τα αντικείμενα του πάθους μας σε κούτα Behiike ή Cohiba Maduro -έχω αρκετές άδειες. Αν είναι τετράγωνο slide box το καθαρίζω και ντύνω τα τοιχώματα με φύλλα κέδρου. Κρατώ δυο πούρα, τα πληγωμένα ή ξερά αν υπάρχουν, για τον επιτραπέζιο υγραντήρα και τα υπόλοιπα τα επανατοποθετώ με φύλλο κέδρου ανάμεσα στις σειρές. Αν η (slide box)κούτα πάει για παλαίωση τη φασκιώνω με σελοφάν, κι αφού ολοκληρώσω τις όχι ωφέλιμες για τις υπόλοιπες κούτες αλλά αναγκαίες ανακατατάξεις, την τοποθετώ στο κάτω μέρος του υγραντήρα.


• η καλή μέρα απ’ το πρωί φαίνεται ή συντελούνται εντυπωσιακές αλλαγές στην πορεία..??
• μεταμορφώνονται οι κούτες βάτραχοι σε πρίγκιπες του παραμυθιού..??

Το πρώτο. Θυμάμαι όμως μια Montecristo nr 4 του 2014 που φρέσκια σχεδόν δεν καπνιζόταν. Την ξέχασα θαμμένη για πέντε χρόνια. Την ξεκοκάλισα φέτος καθώς όλα τα πούρα είχαν μετατραπεί σε λουκούμια. Άλλες εντυπωσιακές αλλαγές δεν μου έχουν τύχη.


• κάθε πόσο τσεκάρετε τα κουτιά που «αντέχουν» για μεγάλο διάστημα στους υγραντήρες σας και πόσο διακριτές είναι οι αλλαγές που
..λαμβάνουν χώρα..??

Κάθε έξη μήνες. Οι αλλαγές γίνονται πιο διακριτές πρώτα πάνω στο εξάμηνο και κατόπιν τουλάχιστον στα δύο έτη. Έχω την εντύπωση ότι οι αλλαγές επιταχύνονται για τα πούρα τού επιτραπέζιου υγραντήρα.


• υπάρχουν μεγάλες διαφορές ανάμεσα στο «καλύτερο» και το «χειρότερο» πούρο μιας κούτας..??

Φυσικά. Έχω όμως την εντύπωση ότι το φαινόμενο είναι ποιο συχνό στα ‘’φτηνά’’ πούρα.


• πόση και ποια καπνιστική «απόσταση» μπορεί να χωρίζει το πρώτο από το τελευταίο (χρονικά) πούρο μιας κούτας..??

Επτά έτη, έχει συμβεί πολλές φορές. Όταν όμως εχω την αισθηση ότι η κούτα έχει πιάσει κορυφή, δεν το ρισκάρω, την ξεπαστρεύω.



• πώς νιώθετε όταν καπνίζετε το τελευταίο πούρο μιας εξαιρετικής κούτας..??

Όπως μετά το τελευταίο πήδημα με την σεξομανή και αθλήτρια του στίβου συμφοιτήτρια μου που βρήκε δουλειά στο γαμημένο Mount Sinai…



• τι κάνετε όταν πέσετε σε «μετριότητα» και τα πρώτα 5-6 πούρα της κούτας είναι «κακά»..??

Την θάβω. Η επόμενη δοκιμή σε έναν χρόνο. Αν η μετριότητα συνεχιστεί, την καπνίζω στα κουτουρού κι αφήνω 3-4 στικ στην άκρη για μαζοχιστικούς λόγους σε περίπτωση που μετατραπούν σε λουκούμια.


• ποια είναι η κούτα που έχετε αυτή τη στιγμή για περισσότερα χρόνια στον υγραντήρα σας..??

Cohiba VI, Partagas E2, Juan Lopez nr 2, δεν τα εχω ξεπαρθενέψει εδώ και επτά χρόνια.
These users thanked the author Svensk for the post (total 4):
ΤάκηςPetranJuniornikos doc
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ θερμά και τους Στάθη & Βάιο για τις ενδιαφέρουσες νότες που προσέθεσαν στο concept
το thread είναι - και θα παραμείνει ανοιχτό, για όσους φίλους θέλουν να συνδράμουν εν ευθέτω στη συλλογική καταγραφή εμπειριών

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
nikos doc
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από suleygiannis »

Svensk έγραψε:
Τρί Οκτ 27, 2020 8:45 pm
• ποια είναι η κούτα που έχετε αυτή τη στιγμή για περισσότερα χρόνια στον υγραντήρα σας..??
Cohiba VI, Partagas E2, Juan Lopez nr 2, δεν τα εχω ξεπαρθενέψει εδώ και επτά χρόνια.
Ο Svensk κάνει μαθήματα αυτοσυγκράτησης στον Δαλάι Λάμα
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 3):
Svensknikos docTournesol
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Από τον Σπόρο στο Τασάκι”