Κουβανέζικα Πούρα & Γλυκύτητα

ο κύκλος & ο μύθος: καλλιέργεια, παραγωγή, ιστορία, κουλτούρα, ταυτότητα, χαρακτηριστικά
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Κουβανέζικα Πούρα & Γλυκύτητα

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

αρκετές φορές καπνίζοντας ένα κουβανέζικο, οι κάλυκες μας ανιχνεύουν «γλυκά» στοιχεία

• εσείς πώς τα προσδιορίζετε και πού τα εντάσσετε γευστικά
• είναι σταθερά σε ένα συγκεκριμένο πούρο ή έχουν τάσεις Μονόκερου
• ποια κατά τη γνώμη σας είναι τα πιο «γλυκά» κουβανέζικα πούρα, που αν όχι πάντα, τουλάχιστον συχνά έχουν αυτό το χαρακτηριστικό
• μπορείτε να χαρακτηρίσετε κάποιες κουβανέζικες brands ως «πιο γλυκές» από τις άλλες
• και τέλος, θυμάστε ποια είναι τα «πιο γλυκά» πούρα που καπνίσατε ποτέ..??

περιμένω με ενδιαφέρον τις απαντήσεις σας
These users thanked the author Τάκης for the post (total 7):
Spirosbusa71Vr AndreasJuniorFairlightSvenskRigelianosχεντυ κοντου
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Κουβανέζικα Πούρα & Γλυκύτητα

Δημοσίευση από Fairlight »

Ενα απο τα πιο γλυκά πούρα που κάπνισα πρόσφατα (και νομίζω και στην ζωή μου) είναι ένα Regio LAT ABR 19. To συγκλονιστικό με το συγκεκριμένο δε είναι ότι αν και το πούρο δεν ήταν υπέρμετρα γλυκό τα φύλλα του μου άφηναν μια πολύ γλυκιά γεύση στα χείλια. Πολύ όμως. Θα με ενδιέφερε να ακούσω αν το έχετε πάθει και εσείς. Μιας και το αναφέραμε ναι, τα Regios τα έχω συνδέσει με γλυκές νότες.

Η μπράντα που θεωρώ παραδοσιακά γλυκιά σαν συνειρμός είναι τα Romeo. Σε πολλά Romeo οι γλυκές συνιστώσες βρίσκω να υπερισχύουν. Ίσως κιολλας όχι επειδή είναι πολύ έντονα τα γλυκά αλλά γιατί βοηθάει η υπόλοιπη γευστική παλέτα να αναδειχθούν (πχ floral ή απαλές ξύλινες νότες). Δηλαδή αν ήταν μέσα στα δέρματα και τα πιπέρια να μην ήταν τόσο αντιληπτό.

Μια άλλη περίπτωση έντονων γλυκών γεύσεων είναι και τα Monte φυσικά. Απλά επειδή εκεί παίζουν πολλά είναι πιο συγκεχημένο το τοπίο. Γλυκές γεύσεις υπάρχουν σχεδόν σε όλα τα πούρα της Κούβας νομίζω. Μετά τα Monte μου έρχονται στο μυαλλό τα Ramon και τα Diplomaticos. Μετά τα Vegas και οι Λάρες κ.ο.κ.

Αν και λίγο off topic να πούμε ότι και τα καπνά απο την Ονδούρα είναι συχνά πολύ γλυκά. Αλλά είναι μια περίεργη σχεδόν τεχνητή γλύκα, σαν να τρως σκέτη ζαχαρίνη χωρίς κανέναν βάθος.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 5):
ΤάκηςJuniorVr AndreasSpirosbusa71Svensk
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Vr Andreas
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 12:45 pm

Re: Κουβανέζικα Πούρα & Γλυκύτητα

Δημοσίευση από Vr Andreas »

Θα συμφωνήσω σε όλα με τον προλαλησαντα Fairlight, έχω συναντήσει κατά καιρούς σε όλα τα κουβανέζικα που έχω κάψει γλυκές νότες από όλων των ειδών σοκολάτες, καραμέλα, κρέμες, καμένη ζάχαρη, μέλι, αποξηραμένα φρούτα αλλά και γλυκοξινες νότες. Σε άλλα περισσότερο, σε άλλα λιγότερο και πολύ σπάνια σε κάποιο να μην αισθανθώ κάποιου είδους γλυκα. Σίγουρα τα Romeo και τα Ramon είναι και για μένα μια από αυτές τις γλυκές και αγαπημένες μου μπραντς έως τώρα. Θα συμφωνήσω κ στο οφ τοπικ που αναφέρεται ο Fairlight.
These users thanked the author Vr Andreas for the post:
Spirosbusa71
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Κουβανέζικα Πούρα & Γλυκύτητα

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

θα ξεκινήσω από αυτό που ανέφερε ο επιστήμων, ότι δηλαδή όλα σχεδόν τα κουβανέζικα έχουν στοιχεία γλυκύτητας
προσθέτοντας και ένα «περιοδικά» για να καταδείξω το μη σταθερό του πράγματος

το πιο γλυκό πούρο που έχω καπνίσει πρέπει να είναι ένα Q d O No.50 τον περασμένο Ιανουάριο:
http://cigarsforum.gr/viewtopic.php?f=7 ... 100#p17373
σαν πολύ «γλυκά» πούρα μου έχουν μείνει και τα Dukes, οι λιμιτάδες του ζεύγους του 2009
με κρεμώδη βουτυράτη παχύρευστη σοκολάτα γάλακτος και πολύ καραμέλα

θυμάμαι επίσης κάποια VR Unicos πραγματικές σοκολατένιες αποικίες, ή παλιά Lanceros τίγκα στη μελάσα
SP Belicosos με refrain ζαχαροκάλαμα, και SC Murallas γεμάτες μελόψωμα
αλλά ακόμα και καλές Delicias φουλ στο ζαχαρούχο γάλα
και φυσικά Θωμά, πολλά Regios με εκλεπτυσμένη και φινετσάτη γλύκα

έχω καπνίσει και αρκετά γλυκά El Principe, Trini Reyes σκέτα λουκούμια παλαιότερα, και Connoisseur 1 με χρόνια πλάτη
πολύ «γλυκά» πούρα ήταν και τα μακαριστά des Dieux και τα Rafa Lonsdales

τα παλιά Punch βγάζουν μια λεπτή φρουτώδη γλυκύτητα και τα SLR μέλια και ζαχαρωμένα ξερά φρούτα
τα Monte κρέμες, σοκολάτα, και βανίλια, τα Romeo γλυκά ξυλώδη αρώματα
τα Larranaga καραμέλα + σοκολάτα, τα Gloria γλυκά μπαχαρικά και μαντζούνια
κάποια Hoyo έχουν ενίοτε γκουρμέ γλυκές κρέμες, τα Bolivar σοκολάτες
«γλυκά» είναι σχεδόν και τα περισσότερα Cohiba στο 1ο τρίτο
τέλος, θυμάμαι και κάμποσα παλιά El Rey με παλέτα που ξεχείλιζε από ηδύτητα

άλλη βέβαια η σοκολάτα των Monte κι άλλη των Boli
άλλη η καραμέλα των Larra κι άλλη των Sancho (με λίγο αλάτι)
άλλο το μέλι των SLR κι άλλο εκείνο των Upmann
άλλα τα ζαχαρωμένα φρούτα των Punch κι άλλα των Gloria
άλλος ο βαρύ γλυκός ενός Partagas κι άλλος ενός Rafael
άλλα τα γλυκά ξύλα των Romeo κι άλλα των Hoyo

όλες αυτές οι προσλαμβάνουσες πληρούν σε σημαντικό βαθμό υποκειμενικές συνθήκες
αφού κάποιος μπορεί να αντιλαμβάνεται τα «γλυκά» στοιχεία λίγο ή αρκετά διαφορετικά
τούτο σε συνδυασμό με τη μοναδικότητα/διαφορετικότητα που έχει το κάθε κουβανέζικο πούρο
κάνει το ταξίδι προς το μυθικό Eldorado ακόμα πιο πολυδαίδαλο, ιντριγκαδόρικο και ενδιαφέρον!
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
JuniorSvenskJimmyBoy
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Κουβανέζικα Πούρα & Γλυκύτητα

Δημοσίευση από Junior »

Πολύ ενδιαφέρον thread και θα συμφωνήσω σε πολλά με τους προλαλήσαντες. Τα περισσότερα κουβανέζικα κρύβουν μια γλυκύτητα μέσα τους. Σε αλλά είναι πιο έντονη, σε αλλά όχι τόσο. Καθώς και η γλυκύτητα αυτή διαφέρει από brand σε brand, όπως στο Siglo που έκανα χθες βράδυ. Τα λιγότερα γλυκά σε μένα πούρα είναι τα Partagas. Τα οποία βρίσκω βαριά και πικάντικα, αν όχι όλα, οι περισσότερες vitoles. πράγμα που έχω αρχίσει να αναιρώ με τις πρόσφατες δοκιμές μου. Τα Bolivar συγκλίνουν κι αυτά. Έχω κάνει ελάχιστα δείγματα, κατ' εξαίρεση τα Belicosos finos που μου αρέσουν και τα coronas junior που λατρεύω, τα Royal και tubos no.2 μου φάνηκαν αρκετά βαριά και μπαρουτάκια. (Ίσως ήθελαν αρκετό καιρό για να δαμαστούν) Ωστόσο και οι 2 μπράντες μου έχουν δώσει δόσεις σοκολάτας και κρέμες άγλυκες, αλλά δεν με κέρδισαν εν αντιστοίχως με τα Montecristo που θεωρώ φοβέρα και ευγενικά πούρα. Το Double Edmundo ιδίως είναι ένα τεράστιο εργοστάσιο σοκολάταςΕικόνα με το petit Edmundo να ακολουθεί. Monte no.5 επίσης γλυκός πειρασμός και στανταράκι. Η πυραμίδα τους είναι μια ιστορία από μονής της, φοβερό πούρο, σε αντίθεση με την petit no.2. Λέγοντας για σοκολάτες και γλυκές αλχημείες μου έρχεται αυτόματα στο μυαλό (Quai d'Orsay) ίσως το πιο γλυκό πούρο που έχω καπνίσει να κονταροχτυπιέται με Sancho Panza Belicosos. Αυτά δεν είναι πούρα, είναι μους σοκολάτας. Τα Sancho έχουν γίνει δυσεύρετα πλέον και με στεναχωρεί αυτό.... Μα δεν θα μπορούσα να εξαιρέσω τα Hoyo. Είναι πολύ στις γεύσεις μου. Smooth και μεστά. Στην κορυφή βάζω Epicure Especial, ακολουθεί petit robusto - μικρό πυροτέχνημα!!! Epicure no. 1 που μου αρέσει περισσότερο από το αδερφάκι του no.2 που ίσως λόγο εμπορικότητας δεν είναι τόσο προσεγμένο. ROMEO Y JULIETA, παντοτινός έρωτας. Με αυτά μυήθηκα και γνώρισα την μαγεία του γαλάζιου καπνού. Τα Churchill εκτός από Wide με έχουν απογοητεύσει πολλές φορές, αλλά υπάρχουν τα Tubos no.1, no.3 πούρα με ξεχωριστή γλυκύτητα και χαρακτήρα. Belicosos φυσικά, ίσως το τοτέμ των Romeo κατ' εμέ. Σ'ένα παλαιότερο mass γνώρισα το Cazadores, αυθεντικό floral Romeo με ιδιαίτερες γλυκές. Μακρηγόρησα και δεν ήθελα αλλά υπάρχουν τόσα πούρα με χαρακτήρα.... Ramon allones, ένα και μοναδικό RASS, που αν δεν απατώμαι είχε ψηφισθεί το καλύτερο robusto από το φορουμ μας. Τρομερά ολοκληρωμένο σε γεύσεις και γλυκές νότες. Τα Punch δεν μου βγάζουν ιδιαίτερες γλυκές, θα έλεγα είναι τα φρούτα της ΚούβαςΕικόνα. Με ιδιαίτερη αγάπη στο Royal Coronations. Τέλος αφήνω τα H.Upmann, μελένια - καραμελένια, με τα Majestic και Μinor να κρατούν τα σκήπτρα. (Είναι από τις μπραντες που έχω κάνει ελάχιστες vitoles). Υπάρχουν και οι short filler γλυκές επιλογές που με έχουν αφήσει άφωνο κατά καιρούς. Rafael Gonzales Panetelas extra και Fonseca Delicias. Με λίγη αναμονή στον υγραντήρα, μεταμορφώνονται σε μικρά ζαχαρωτά. Νομίζω ότι είμαι ερωτευμένος με τα πούρα...δεν εξηγείτε. Το παιχνίδι γευσιγνωσίας με εξιτάρει!!! ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post (total 8):
ΤάκηςSpirosbusa71nikos docPetranSvenskRigelianosalexandrosJimmyBoy
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Κουβανέζικα Πούρα & Γλυκύτητα

Δημοσίευση από suleygiannis »

Η κουβανέζικη παλέτα είναι αρκετά πολύπλοκη. Οπότε δύσκολα να πει κάποιος ότι μία μπράντα ή ένα πούρο βγάζει κυρίως γλυκές γεύσεις. Επίσης, οι γλυκές γεύσεις είναι πάρα πολλές και μπορεί να συνδυάζονται με άλλες γεύσεις όχι γλυκές.
Θεωρώ ότι γλύκες μπορεί να βγάλουν όλα τα κουβανέζικα πούρα.
Ο παράγων χρόνος παίζει κι εδώ ρόλο. Και δεν τον έχει αναφέρει κανείς. Με το χρόνο τα πούρα γίνονται πιο "γλυκά". Φρέσκο πούρο δύσκολα το λες γλυκό.
Τώρα γλυκά πούρα θυμάμαι ένα san cristobal el morro, montecristo double edmundo, fonseca 1, diplomatico 1, H. Upmann Robusto Anejado, τα μεγάλα cuaba και διάφορα άλλα που δεν μου έρχονται τώρα.
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Svensk
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Κουβανέζικα Πούρα & Γλυκύτητα

Δημοσίευση από Τάκης »

@ Junior
Χρήστο μερακλώθηκες ή μου φαίνεται 8-)
πολύ σωστό αυτό το "εργοστάσιο σοκολάτας" για το Double Edmundo

suleygiannis έγραψε:
Δευ Σεπ 28, 2020 4:36 pm
...Ο παράγων χρόνος παίζει κι εδώ ρόλο. Και δεν τον έχει αναφέρει κανείς. Με το χρόνο τα πούρα γίνονται πιο "γλυκά". Φρέσκο πούρο δύσκολα το λες γλυκό...
το λες Γιάννη, το γλυκό στοιχείο ανιχνεύεται πολλάκις και σε σχετικά φρέσκα πούρα, όπου "φρέσκα" διάβαζε ότι μπορούν να καπνιστούν
το συναντώ συχνά σε Monte, Hoyo, Q d O, Larranaga, Romeo, Trinidad κλπ. από το χρόνο και μετά, σε κάποια και πριν
από κει και πέρα σίγουρα η ηλικία προσθέτει "γλυκύτητα", σ' αυτό έχεις 100% δίκιο
κάτι που ανέφερα και στο δικό μου post μιλώντας για παλιά Punch, SLR ή El Rey del Mundo
αν και μου έχει συμβεί το αντίστροφο σε κάποια Monte, που ενώ ξεκίνησαν "γλυκά" το γυρίσανε σε bitter
These users thanked the author Τάκης for the post:
JimmyBoy
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Κουβανέζικα Πούρα & Γλυκύτητα

Δημοσίευση από Svensk »

Η μπράντα με την λιγότερη ‘’γλυκύτατα ‘’ είναι κατά την άποψή μου τα Partagas με εξαίρεση τα mille fleur.
Στον αντίποδα –ως μπράντα- θα τοποθετούσα τα bolivar, ειδικά αν έχουν λίγα χρόνια στην πλάτη.
Ένα είδος αλμυρής ζάχαρης έχουν τα Hoyo, όπως oι επίκουροι, και τα de dieux. Τα Monte 2, όπως και πολλά Trinidad,
πάντα φέρνουν νότες μελιού στο στόμα μου. Τα Romeo belicoso βγάζουν μια λουλουδένια γλύκα με όξινες νότες που μου
αρέσει πολύ και δεν εχω συναντήσει σε άλλα πούρα.
Για εμένα, τα πιο γλυκά, σαν αραχνοΰφαντα ζαχαρένια πέπλα είναι τα Rafael Gonzalez lonsdales.
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Κουβανέζικα Πούρα & Γλυκύτητα

Δημοσίευση από sigaras »

Γλυκά πούρα είναι οι Λάρες και τα Μοντεκρίστο κατά τη γνώμη μου. Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ως προς την γλυκύτητα των partagas mille fleurs αλλά και ως προς τον παράγοντα του χρόνου, ο οποίος προσδίδει στα πούρα μια "σκοτεινή", θα έλεγα, γλυκύτητα. Πάντως ακόμα και τα bolivar, που δεν τα χαρακτηρίζεις γλυκά, βγάζουν καμιά φορά τόσο πολύ σοκολάτα, όσο κανένα άλλο πούρο (π.χ τα bolivar petit coronas). Για να προσθέσω όμως και έναν ακόμα παράγοντα στη συζήτηση, θα έλεγα, ότι στην ανάδειξη ή μη των γλυκών στοιχείων ενός πούρου παίζει σημαντικό ρόλο και το συνοδευτικό ποτό/ρόφημα.
These users thanked the author sigaras for the post (total 3):
nikos docSvenskJimmyBoy
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Κουβανέζικα Πούρα & Γλυκύτητα

Δημοσίευση από Τάκης »

αναμφισβήτητα ναι Γιώργο, όπως και το τι έχει φάει κάποιος πριν
η αναζήτηση της "ηδύτητας" στο κουβανέζικο πούρο για την οποία συζητάμε στο παρόν thread
αφορά τα πούρα αυτά καθ' αυτά, και (υποτίθεται πως) γίνεται κάτω από "ουδέτερες" συνθήκες
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
JuniorSvensk
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Από τον Σπόρο στο Τασάκι”