Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

ο κύκλος & ο μύθος: καλλιέργεια, παραγωγή, ιστορία, κουλτούρα, ταυτότητα, χαρακτηριστικά

τι θα κάνατε αν η τιμολόγηση των Cohiba ήταν αντίστοιχη των Montecristo?

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ Μαρ 12, 2020 8:55 am

θα τα κάπνιζα αρκετά περισσότερο
7
44%
θα τα κάπνιζα λίγο περισσότερο
8
50%
θα τα κάπνιζα όσο ακριβώς τα καπνίζω και τώρα
1
6%
θα τα κάπνιζα λιγότερο απ’ όσο τα καπνίζω τώρα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 16
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

ευχαριστώ θερμά και τους Nikos doc, Svensk & Petran για τη συμμετοχή τους στη συζήτηση και την ψηφοφορία μας
προσθέτοντας ενδιαφέρουσες οπτικές, στην προσπάθεια χαρτογράφησης των σταθερών και μεταβλητών παραμέτρων του ζητήματος:

- βεβαίως και υπάρχουν κοχίμπες στούμπες, και μάλιστα με λιπώδη ιστό
- φυσικά και τα περί «περιούσιας» brand είναι σε μεγάλο βαθμό φούμαρα
- η εγχώρια τιμολόγηση ναι, κάνει τα Cohiba κάτι σαν περίεργο κρυπτονόμισμα, με αξία όσο και οι χάντρες των ιθαγενών
- στυγνά και με προκατάληψη, εννοείται πως δεν μπορείς να συγχωρήσεις έναν κακό Κοηβό
- τιμούμε την ποιητική ασυνέπεια της αντικομφορμιστικής κλανιάς του ντεκλαρέ κοηβοκαπνιστή
- όχι, τα σκυλιά του Pavlov δεν φουμάρουν κοχίμπα
- τα κουτιά από maduro και bhk (προσθέτω και Esplendidos) ποζάρουν φίνα ως «μικροί» υγραντήρες
- και όλοι οι ως τώρα συμμετέχοντες, εκφράζουν την πρόθεση τους με το σταλινικό ποσοστό του 90%
πως θα κάπνιζαν (λίγο ή αρκετά) περισσότερο τις ινδιάνες, σε περίπτωση που είχαν άλλη τιμολόγηση

καλώ και τους υπόλοιπους φίλους να πουν τη γνώμη τους και να ρίξουν την ψήφο τους στην κάλπη μας
κάνοντας έτσι τη συζήτηση ακόμα πιο ζουμερή και πολύπλοκη… ελάτε!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
SvenskSifis
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από Tournesol »

Και φυσικά, θα τα κάπνιζα λίγο περισσότερο.

Επιλέγω λίγο και οχι αρκετά, διότι γευστικά τείνω κυρίως προς τα Partagas/Bolivar μονοπάτια.

Δεν κρύβω ωστόσο πως ο κύριος λόγος που δεν τα προτιμώ είναι η πολύ υψηλή τιμή τους. Αδιαφορώ παντελώς για το δήθεν lifestyle που πολλοί θεωρούν οτι πρεσβεύει, όπως επίσης και για τις αντιδράσεις του περίγυρου καθώς θα άναβα ένα.

Χμμ, ντεμέκ vs. ντεκλαρέ; Ο πρώτος θα άφηνε πάνω όλα τα δαχτυλίδια, ενώ ο δεύτερος θα τα αφαιρούσε. Είναι θέμα etiquette 8-).

Στο μικρό σχετικά δείγμα μου, τα περισσότερα που έχω δοκιμάσει είναι από τις σειρές Siglo και Linea Classica. Εκεί θα πάει και η ψήφος μου. Πρέπει να έχω κάνει ελάχιστα απο την σειρά Maduro και φυσικά κανένα απο τα Behike :lol:

Ασπάζομαι την άποψη του επιστήμονα για τους αποστειρωμένους χώρους τύπου Cohiba atmosphere. Ο καλύτερος χώρος είναι αυτός που θα απολάμβανα ένα πούρο με τους φίλους μου. Νομίζω για τους περισσότερους απο εμάς εδώ μέσα, το πούρο δεν είναι σύμβολο πολυτέλειας. Όποιος επιζητεί κάτι τέτοιο ανήκει -αφοριστικά- στους ντεμέκ καπνιστές πούρου - και όχι μόνο Cohiba.
These users thanked the author Tournesol for the post (total 4):
ΤάκηςSvenskSifisJazzman
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Και γω με τη σειρά μου, να καταθέσω ότι δεν έχω ιδιαίτερη σχέση με την Ινδιανα, προφανώς λόγω τιμής...

Απο παλιά θυμάμαι όταν ξεκινούσα δειλά δειλά να καπνίζω κάνα πούρο θυμάμαι, να εχω στο μυαλό μου, το ποσό ακριβά και καλά πούρα παίζει να είναι αυτά τα Cohiba...
Οκ μιλάμε για την βιτρίνα της Κούβας, την πιο διαφημισμενη μάρκα, αλλά κατα την προσωπική μου γνώμη υπάρχουν πάρα πολλά διαμάντια στο θησαυροφυλάκιο της Κούβας που αξίζουν και με το παραπάνω τα λεφτά τους σε σύγκριση με τα Cohiba.

Το blend από τη σειρά Siglo είναι καλό οχι πως είναι αυτό που θα με κάνει να κολλήσω...Βέβαια δεν εχω δοκιμάσει Siglo 5 και 6 :( ...ακομα
Από Linea Clasica μόνο ένα Coronas Especialles και έχω μια 5αδα ακόμα αραγμενη.... Αυτα Τπτ άλλο!

Ναι και προφανώς θα τα δοκίμαζα και πιθανον θα τα κάπνιζα λιγο περισσότερο προσπαθώντας να ανακαλυψω μια άγνωστη για μένα Κουβανέζικη αποικία :D
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 5):
Τάκηςχεντυ κοντουJazzmanSvenskAssos
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

ευχαριστώ και τους tournesol & mixalis81 για τη συμμετοχή τους
όσοι θέλετε να καταθέσετε και τη δική σας άποψη ή να ψηφίσετε στην κάλπη μας, μπορείτε να το κάνετε μέχρι την Πέμπτη το πρωί

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από Jazzman »

Η επιλογή μου να απέχω από τα συγκεκριμένα οφείλεται σχεδόν εξολοκλήρου στην προφανώς υπερ-κοστολογημένη τιμή τους.

Το κόστος λοιπόν, σε συνδυασμό με το πλούσιο Κουβανέζικο vitolario και τις επιλογές που προσφέρει εκτός Κοϊμπα δε μου έχουν δημιουργήσει τόσο έντονη απορία για την Ινδιάνα ώστε να παραβλέψω την τιμή.

Για το αν θα χαλάρωνα σε ένα Cohiba Atmosphere δε μπορώ να απαντήσω έτσι γενικά, σίγουρα θα είχε να κάνει με τη στιγμή. Σίγουρα όμως δε θα τράβαγα και κάποιο ιδιαίτερο ζόρι, αν το πούρο και τα spirits (ή ο καφές) ήταν σωστά τότε όλα καλά.

Τέλος οι σκέψεις λοιπών όταν με βλέπουν να κάνω πούρο – και όχι μόνο Κοχίμπα – μάλλον μου είναι αδιάφορες. Άλλωστε έχω αρνηθεί πολλές φορές την προσφορά ιδιότητας μέλους από τη ΣΠΕΚΑ του Αρχηγού. Σε κάθε περίπτωση, σε ότι αφορά τον περίγυρο, η ανησυχία μου πάντα είναι να μην ενοχλώ με τον καπνό μου και όχι τι σκέφτονται οι άλλοι για μένα σε φιλοσοφικό επίπεδο.

Συνοψίζοντας, λέω ότι θα κάπνιζα λίγο παραπάνω γιατί απλά δεν έχω καπνίσει ποτέ και δεν ξέρω αν θα μου αρέσει. Δεν καπνίζω γιατί η τιμή είναι φαρμακείο και υπάρχουν άλλες φανταστικές επιλογές που δεν έχω εξερευνήσει ακόμα.
Τέλος, αν επέλεγα κάτι θα ήθελα να δοκιμάσω το Lancero. τη Dalia και το Singlo VI.
These users thanked the author Jazzman for the post (total 7):
TournesolFairlightMixalis81ΤάκηςSpirosbusa71χεντυ κοντουSvensk
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από Στάθης »

Το μεγάλο ερώτημα για μένα δεν είναι αν θα καπνιζα περισσότερο, προφανώς θα το έκανα, αλλά αν θα τα αγόραζα περισσότερο :D

2 κομμάτια έχω καπνίσει όλα και όλα. Ένα siglo V και ένα Lancero ( του '09 χορηγια Τάκαρου). Τα βρήκα πολύ φίνα πούρα.

Τα κοιμπα είναι συνδεδεμένα με τον πλούτο και τη μόστρα αυτό είναι δεδομένο. Είναι από τα πράγματα που αποφεύγω 8-) . Ωστόσο για κάποιους είναι ένα μέσο επίδειξης ή και ολοκληρωτισμου τους.

Η τιμολόγηση τους είναι εξωφρενική. Τα θεωρώ εφάμιλλα των Μοντε και των Τρινι που όμως έχουν πολύ χαμηλότερη τιμή. Για μένα πληρώνεις
μίνιμουμ ένα 40% το δαχτυλίδι.

Αν θα καπνιζα κάποιο σε δημόσιο χώρο σίγουρα θα έβγαζα το δαχτυλίδι ( ματιάζομαι και εύκολα :lol: )

Cohiba Atmosphere...μμμ... Θα προτιμούσα καποια από τις γιάφκες της παρέας μας.
These users thanked the author Στάθης for the post (total 3):
Mixalis81Τάκηςχεντυ κοντου
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 813
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από lefteris c »

Καλησπέρα,
σίγουρα θα κάπνιζα πολλά περισσότερα cohiba αν η τιμή τους ήταν σε λογικά πλαίσια,
και γω τα καπνίζω σπάνια, δεν έχω καπνίσει και πολλά, μια 10άρα VI, 3-4 V και ένα δυο ακόμη μικρότερα από αυτή τη Siglo σειρά,
προτιμώ όμως από παλιά την Classic σειρά, Esplendidos κορυφαίο, Lanceros και....... robusto,
ναι ! έχω καπνίσει χρόνια πριν κάποια Θ Ε Ι Κ Α
και η πλάκα είναι τότε που τα κάπνιζα αρχές τις δεκαετίας του 2000
(τότε που ήταν σε άνθιση οι δημόσιοι συνοδοί των πούρων και των cohiba, original & fake)
κούτα robusto λοιπόν που είχε αγοραστεί μισή μισή με ένα φίλο μου από γνωστό τότε κατάστημα της Ισπανίας κι ενώ πίνοντας το καφεδάκι μας και φουμάροντας τα εν λόγω πούρα περνάνε 2 γνωστοί του φίλου μου
και μεταξύ άλλων τον ρωτά ο ένας: Τι λέι η μαϊμού ? Καλή ? με μειδίαμα :twisted: :evil:
ακολούθησε σιγή........ και γέλια :mrgreen:
παρακαλώ να καταγραφεί και αυτό στα πρακτικά.
Δεν νιώθω τίποτα παραπάνω κρατώντας ένα cohiba, δεν με απασχολεί το δαχτυλίδι, το μάρκετινγκ το γνωρίζω εκ των έσω
ίσως μια μικρή προσμονή, αφού πλήρωσα, και καλά... για ΑΑ καπνά, για το κάτι τις παραπάνω και ενίοτε το δίνει.
Στο Cohiba Atmosphere, όλα μια χαρά με 1-2 φίλους ή και μόνος, πέρα βρέχει, καμία αναστολή τώρα πια,
το ίδιο στα σαλόνια το ίδιο και στα αλώνια.
Αυτά 8-)
These users thanked the author lefteris c for the post:
Τάκης
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από Fairlight »

Στάθης έγραψε:
Τετ Μαρ 11, 2020 8:22 pm
Τα θεωρώ εφάμιλλα των Μοντε και των Τρινι
Με τα Τrini ενδεχομένως, αν και η αλήθεια είναι ότι βρίσκω τα Τrini υποδεέστερα ακόμα και από Cohiba στην σύγχρονη παραγωγή.

Με τα Monte...δύσκολο. Έχοντας στο μυαλό μου φυσικά όλο το vitolario και από τις 2 μπράντες.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από Στάθης »

Θωμά αναφέρομε στον παράγοντα τιμή και μόνο. Δεν το ανέλυσα αρκετά στο ποστ μου. Τα θεωρώ εφάμιλλα όσον αφορά το premium status.
Για τους Κουβανούς αυτές είναι οι 3 πιο premium brands τους. Οι τιμές όμως μεταξύ των Μοντε και Τρινι σε σχέση με τα Κοιμπα είναι πολύ διαφορετικές. Για μια έξτρα ζύμωση και ένα χρυσό δακτυλίδι πληρώνεις πολλά 🙃.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Στάθης την Πέμ Μαρ 12, 2020 11:01 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
These users thanked the author Στάθης for the post:
Fairlight
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

αφού ευχαριστήσω θερμά και τους Βλάση, Στάθη και Λευτέρη για τη συνεισφορά τους, κηρύσσω τη λήξη της ψηφοφορίας μας

στο ερώτημα λοιπόν «τι θα κάνατε αν η τιμολόγηση των Cohiba ήταν αντίστοιχη των Montecristo?»
το εκλογικό σώμα του φόρουμ απάντησε με το συντριπτικό ποσοστό του 94% πως θα τα «κάπνιζε περισσότερο»
(50& λίγο περισσότερο – 44% αρκετά περισσότερο)

Εικόνα

επιχειρώντας μια αποθησαύριση των όσων διαμείφθηκαν στη συζήτηση μας, θα σταχυολογούσα τα εξής:

- δεν υπάρχουν φανατικοί cohibo-λάτρες στην κοινότητα μας
- σημαντικός αριθμός μελών τα έχει καπνίσει ελάχιστα ή καθόλου
- υφίσταται κάποιου είδους «απόσταση» μεταξύ καπνιστή και cohiba, ακόμα κι από όσους τα καπνίζουν συχνότερα
- αναμφισβήτητα δεν είναι «φύκια», σίγουρα όμως είναι τίγκα στις «μεταξωτές κορδέλες»
- εξού και θα υπάρχει πάντα σχετική σύγχυση και δυσαναλογία ανάμεσα στα «φρου-φρου» και τα «αρώματα» τους
- όλοι, μα όλοι, τα θεωρούν τραγικά υπερτιμολογημένα
- το συντριπτικό ποσοστό τα αντιμετωπίζει με αντικομφορμιστική διάθεση
- στο vitolario τους υπάρχουν πουράκλες
- πολλά είναι καπνιστικές μετριότητες
- είναι μύθος η τελειότητα στην κατασκευή τους
- για τους ντεμέκ - που δύσκολα θα ξεχώριζαν ένα μαρούλι ή μια μπανάνα - είναι «τουριστικά» πούρα ή πούρα «για αρχαρίους»
- για τους ντεκλαρέ, θα είναι πάντα μια πρόκληση με ακριβό εισιτήριο και ρίσκο, ενίοτε γεμάτη με pure magic

Εικόνα

αυτά από μένα φίλες και φίλοι
η συζήτηση θα παραμείνει ανοιχτή για όσους θέλουν να γράψουν ή να προσθέσουν κάτι - οποιαδήποτε στιγμή

ευχαριστώ τους assos, alexandros, suleygiannis, fairlight, harmonica, sigaras, τάκης
χέντυ, nikos doc, svensk, petran, tournesol, mixalis81, jazzman, στάθης, lefteris
που τοποθετήθηκαν πάνω στα βασικά θέματα της Κοχιμπιάδας και απάντησαν στο ερώτημα του poll μας

ραντεβού στην επόμενη ψηφοφορία μας!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
ΣτάθηςTournesolsuleygiannisPetran
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Από τον Σπόρο στο Τασάκι”