Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

ο κύκλος & ο μύθος: καλλιέργεια, παραγωγή, ιστορία, κουλτούρα, ταυτότητα, χαρακτηριστικά

τι θα κάνατε αν η τιμολόγηση των Cohiba ήταν αντίστοιχη των Montecristo?

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ Μαρ 12, 2020 8:55 am

θα τα κάπνιζα αρκετά περισσότερο
7
44%
θα τα κάπνιζα λίγο περισσότερο
8
50%
θα τα κάπνιζα όσο ακριβώς τα καπνίζω και τώρα
1
6%
θα τα κάπνιζα λιγότερο απ’ όσο τα καπνίζω τώρα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 16
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8970
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

φανατικοί φίλοι, άσπονδοι εχθροί, τουρίστες, χομπίστες, ποζεράδες, ψαγμένοι
ένας ολόκληρος στρατός χρυσοθήρες aficionados αναζητoύν το χαμένο El Dorado στο δικό τους Cohiba
και το βρίσκουν σχεδόν πάντοτε αναλόγως, κατ’ εικόνα και καθ’ ομοίωση
σε φτηνά σκουπίδια, μαϊμούδες πολυτελείας, ενίοτε και σε στρατοσφαιρικές πουράκλες γεμάτες αστερόσκονη

όπως και να ‘χει, τα παιδιά της Ινδιάνας θα συνεχίζουν πάντα να ιντριγκάρουν την καπνιστική μας λιβιδώ
άσχετα από τα μύρια όσα τους σέρνουμε κατά καιρούς, αρκετές φορές δικαιολογημένα
εδώ, σ’ αυτό το thread, μπορείτε να εκφράστε ελεύθερα και χαλαρά τη δική σας προσωπική γνώμη
από τον πιο σφοδρό έρωτα μέχρι το βαθύτερο απωθημένο που έχετε για τη ναυαρχίδα της Κούβας
αυτό το πιο χαϊδεμένο (και πλαστογραφημένο) από τα στερνοπαίδια της Habanos SA
Εικόνα
- σχολιάστε από το life style της εικόνας τους, μέχρι το τριπλό fermentation των καπνών τους
- απαντήστε στην απλή ερώτηση «πώς ξεχωρίζει ένας ντεμέκ από έναν ντεκλαρέ κοηβο-καπνιστή»
- περιγράψτε πώς νιώθετε όταν κρατάτε ένα Cohiba
- αναλογιστείτε τι σκέφτονται οι άλλοι βλέποντας σας να κρατάτε ένα Cohiba
- ποια σειρά σας αρέσει περισσότερο, η Classic Linea, τα Siglo, τα Maduro 5 ή τα BHK..??
- θα χαλαρώνατε σε ένα «Cohiba Atmosphere» ή θα σας την έσπαγε το πολύ λούσο..??
- και τελευταία η ερώτηση του poll μας: αν η τιμολόγηση τους ήταν αντίστοιχη των Montecristo, θα τα καπνίζατε περισσότερο?

Εικόνα

να σας θυμίσω πως στην ψηφοφορία που διενεργήσαμε το περασμένο καλοκαίρι για το πιο δημοφιλές Cohiba
στην 1η θέση βρέθηκαν τα Lanceros, ενώ στη 2η ισοψήφησαν Siglo VI, Siglo V και Esplendidos
όλα τους κατά κοινή ομολογία εξαιρετικά πούρα

κύριοι το θέμα είναι δεόντως ιντριγκαδόρικο, και σηκώνει από πλάκα μέχρι σοβαρή κουβέντα
καλούνται να καταθέσουν άποψη κι όσοι έχουν μικρή καπνιστική cohibo-εμπειρία
πείτε μας, τα αποφεύγετε γιατί είναι ακριβά, δοκιμάσατε κι είπατε δεν αξίζει, ή κάτι άλλο..??

παρακαλώ όλη την ομήγυρη να εκφραστεί ελεύθερα!
η ψηφοφορία μας λήγει την Πέμπτη 12 Μαρτίου

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
χεντυ κοντουSvenskDimitrisLocHAs
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από Assos »

Καλή σας μέρα φίλοι μου!
Ξεκινώ λέγοντας πως δεν έχω μεγάλη εμπειρία από Cohiba! Και ο λόγος απλός.
Η τιμή τους. Προφανώς και αν η τιμή τους ήταν πιο ελκυστική θεωρώ ότι θα τα δοκίμαζα περισσότερο και θα είχαμε περισσότερη επαφή.
Όσον αφορά την απόλαυση του πούρου μου, δεν χρειάζομαι λούσα και μεταξωτές κορδέλες. Προφανώς και δε θα με χάλαγε ένα περιβάλλον σε «Cohiba» ατμόσφαιρα, αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος για να απολαύσω τα πούρα μου.
Γενικά νομίζω ότι θα συμφωνήσουμε όλοι ότι το ταμπού απέναντι στο πούρο υπάρχει ακόμα και το αντιμετωπίζουμε οι περισσότεροι... (ασχέτως αν μας απασχολεί ή όχι) όποτε όταν κάποιος με δει με πούρο στο χέρι είτε είναι cohi είτε όχι πιστεύω ότι η προκατάληψη θα τον κυριέψει...
Δεν είναι τυχαίο, όταν λέω σε κάποιον ότι καπνίζω πούρο ή με βλέπει με πούρο, χωρίς να έχουν ιδέα τι είναι αυτό που κρατάω και γιατί το κάνω, έχουν πάντα άποψη και φυσικά να προτείνουν μάρκα πούρου λέγοντας ότι τα cohi είναι τα καλύτερα...
Τους αναγνωρίζω πάντως ότι το μάρκετινγκ που κάνουν είναι παρά μα παρά πολύ καλό.
Μιλώντας φυσικά για ένα πανάκριβο υλικό αγαθό, είτε είναι cohi είτε όχι, το πούρο παλεύει στα όρια της πολυτελείας ιδίως στην ελληνική αγορά.
Έχουμε όλοι πετύχει ανθρώπους που καπνίζουν Cohiba φορώντας τα πανάκριβα κουστούμια τους, κρατώντας το επιδεικτικά, λέγοντας δείτε με... αλλά εγώ προτιμώ να φοράω τη φόρμα μου πίνοντας τσίπουρο με σας και να ξέρω τι καπνίζω και γιατί.
Είχαμε μια κουβέντα στην κοπή της πίτας με τον Αλέξανδρο, στο τι είναι ένα κακό πούρο και τι ένα καλό... δε ξέρω ποσό καλό ή κακό μπορεί να χαρακτηριστεί ένα Cohiba, αλλά μπορώ να πω ότι είναι τουλάχιστον προσεγμένα πούρα εμφανισιακά... και όπως έχει πει και ο ψηλός, το μάτι είναι ένας παράγοντας στο τι αγοράζουμε. Εκεί νομίζω ότι κερδίζουν σίγουρα πόντους οι Ινδιάνοι.
Όσο για το πως νιώθω όταν κρατάω ένα Cohiba...
Νιώθω αλλεσ Φορές, να θέλω να μου αρέσει για τα λεφτά που του έδωσα και άλλες φορές νιώθω όπως όταν κρατάω ένα Sancho Non plus και για να μην παρεξηγηθώ, εννοώ ότι νιώθω πως έχω ένα πούρο στο χέρι μου που θα με κάνει να περάσω καλά όση ώρα το καπνίζω, ασχέτως μάρκας...
These users thanked the author Assos for the post (total 7):
SvenskΤάκηςsuleygiannisχεντυ κοντουΣτάθηςsigarasPetran
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8970
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστούμε τον Assos που έπιασε πρώτος τον μίτο της ιστορίας μας
προσπαθώντας να βγάλει την Ινδιάνα Πριγκίπισσα απ’ το Χρυσό της Λαβύρινθο

θα χρειαστούμε και τη δική σας βοήθεια όμως, γιατί ο δρόμος είναι γεμάτος παγίδες…

Εικόνα
Εικόνα

ψεύτικους παραδείσους…

Εικόνα
Εικόνα

και πολλές διαθλάσεις & αντανακλάσεις…

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2630
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από alexandros »

Α
φυσικα αμα ηταν πιο φθηνα θα τα καπνιζα αρκετα πιο συχνα
αλλα πατησα το λαθος κουμπι το β :oops:

η ινδιανα εχει μερικα πουρα που μου αρεσουν πολυ
και λιγα που μου αρεσουν παρα πολυ
αλλα ποσο συχνα να τα καπνισω οταν η τιμη τιμη δεν εχει

να ξεκινησω με τα μικρα σ1 που εχω καψει ελαχιστα αλλα ειναι συμπαθητικα
τα ακομα πιο συμπαθητικα εξκουισιτος και κορονα εσπεσιαλ και σ3
τα πολυ καλα λανσερο και σ5
και τα αγαπημενα σ6 και εσπλεντιτος
αντε και συντομα περιμενουμε τα σ7 :lol: :lol: :lol:
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2394
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από suleygiannis »

Αν θα τα κάπνιζα περισσότερο αν είχαν άλλη τιμολόγηση; Όχι, θα τα κάπνιζα το ίδιο. Τα μεγάλα cohiba είναι και τα καλύτερα, πχ τα siglo 6, esplendidos, lanceros θέλουν χρόνο όχι μόνο για να καπνιστούν αλλά και για να είναι έτοιμα να καπνιστούν.
Άρα, αν έχω μια κούτα siglo 6, αν δεν κλείσει 3-4 χρόνια δε θα καπνίσω κανένα. Επίσης, τα cohiba που μου αρέσουν θα τα αγοράσω, αυτά που δε μου λένε κάτι, δε θα τα αγοράσω.
Οι περισσότεροι είναι άσχετοι με τα πούρα, οπότε είτε με βλέπουν να καπνίζω cohiba είτε νον δεν υπάρχει διαφορά. Επίσης, το τι σκέφτονται όταν με βλέπουν να καπνίζω πούρο, δε με ενδιαφέρει. Ομοίως, όταν κρατάω ένα cohiba, κρατάω ένα πούρο όπως τα υπόλοιπα. Δε νιώθω δέος, εντός φυσικά αν καπνίζω καμιά παλιά και σπάνια λιμιτάδα, οπότε εκεί ναι μπορεί.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8970
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ και τους Αλέξανδρο και Γιάννη για τις ψήφους και την άποψη τους

@ Γιάννη, να ρωτήσω (χρησιμοποιώντας ως παράδειγμα τα Esplendidos με σημερινή ελληνική τιμή 53,90 €):
θα είχες καπνίσει ακριβώς τα ίδια τεμάχια - όσα έχεις καπνίσει ως τώρα, αν είχαν ας πούμε τη μισή τιμή..??
το παράδειγμα ισχύει και για άλλα πούρα όπως π.χ. Coronas Especiales, Siglo V, Piramides Extra κλπ.
με λίγα λόγια, κάποια Cohiba που σου αρέσουν πολύ, δεν θα τα είχες πιο συχνά στο rotation..??

@ Αλέξανδρε, ενεργοποίησα την αλλαγή ψήφου για να διορθώσεις το "λάθος"

"συστολή" ή "άβολα", δεν νιώθει κανένας καπνίζοντας cohiba σε κοινή θέα..?? 8-)

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8970
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

οι φυλές των Cohiba είναι χοντρικά δύο:

αυτοί που βγάζοντας το δαχτυλίδι του μπορούν να το ευχαριστηθούν το ίδιο
κι αυτοί που μπορούν να ευχαριστηθούν ακριβώς το ίδιο την οποιαδήποτε μπουρούχα, αρκεί να έχει το δαχτυλίδι της ινδιάνας

κάποτε είχα γνωστό μου γιατρό που δήλωνε μέγας aficionado
μια φορά λοιπόν, του πρόσφερα έναν no name Δομίνικο με δαχτυλίδι Siglo VI
θυμάμαι πως το κάπνιζε και έγλειφε και τα δάχτυλα του…

Εικόνα

τα Cohiba είναι καλά πούρα
τα Cohiba είναι ακριβά πούρα
τα Cohiba είναι εξίσου σταθερά όπως και όλα τα υπόλοιπα κουβανέζικα πούρα

έχω καπνίσει πολλά Cohiba που ήταν αριστουργήματα
έχω καπνίσει πολλά Cohiba που ήταν για τα μπάζα
δύσκολα ξεχνάς ένα καλό Cohiba
δύσκολα συγχωρείς ένα κακό Cohiba

Εικόνα

τα Cohiba τα βρίσκεις εύκολα όπως και τα Jose L. Piedra, ακόμα και σε περίπτερα
με τη διαφορά ότι μια σκατούλα Panetela έχει στην Ελλάδα 14,60 €, το Siglo II 20,40 €, το Robusto 30,10 €
τα Genios 38,40 €, το Siglo VI 45,11 €, τα Esplendidos 53,90 €, οι Piramides Extra 57,95 €
έχει και τα καλά της όμως η υπερτιμολόγηση: χαρίζει στα Cohiba τη γλύκα της απαγορευμένης αγάπης 8-)

Εικόνα

φυσικά, τη στιγμή που φουμάρουμε ένα Cohiba είτε θα μας αρέσει - είτε όχι (ή κάτι ανάμεσα)
από κει και πέρα, η τιμή του άμεσα ή έμμεσα επηρεάζει, ή ακόμα και επιβάλει πράγματα
λόγου χάρη τη συχνότητα που θα τα καπνίσουμε ή το στοκ που θα χτίσουμε
γιατί για να μην τρελαθούμε, αλλιώς δίνεις 752,50 € ευρώ για να πάρεις μια κούτα Cohiba Robusto
κι αλλιώς 327,50 € για μια κούτα Juan Lopez Seleccion ΙΙ ή RASS, (αγοράζεις δυόμιση κούτες με τα λεφτά του Cohiba)

Εικόνα

αυτά προς το παρόν από μένα, ψηφίζω «θα τα κάπνιζα αρκετά περισσότερο»
κάτι απόλυτα συμβατό με την καπνιστική μου ρουτίνα, αφού και καπνίζω πολύ, και μου αρέσουν κάμποσα από το vitolario

ελάτε κι εσείς να ξετυλίξουμε μαζί τον μίτο στον ερωτικό Λαβύρινθο της Ινδιάνας
ευπρόσδεκτες είναι και οι πάσης φύσεως ιστορίες και ευτράπελα, από μπουζούκια μέχρι Μέγαρο, στο concept Cohiba
και ειδικότερα οποιαδήποτε τυχαία-άτυχη συνάντηση σας, με μαρούλια, μπανάνες και λοιπά π.ο.π. λαχανικά

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
DimitrisLocHAsSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2394
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από suleygiannis »

Τάκης έγραψε:
Τετ Φεβ 26, 2020 2:55 pm
@ Γιάννη, να ρωτήσω (χρησιμοποιώντας ως παράδειγμα τα Esplendidos με σημερινή ελληνική τιμή 53,90 €):
θα είχες καπνίσει ακριβώς τα ίδια τεμάχια - όσα έχεις καπνίσει ως τώρα, αν είχαν ας πούμε τη μισή τιμή..??
το παράδειγμα ισχύει και για άλλα πούρα όπως π.χ. Coronas Especiales, Siglo V, Piramides Extra κλπ.
με λίγα λόγια, κάποια Cohiba που σου αρέσουν πολύ, δεν θα τα είχες πιο συχνά στο rotation..??
Τα cohiba φυσικά και δεν θα τα αγόραζα από Ελλάδα. Όταν πηγαίνω στο εξωτερικό σχεδόν κάθε φορά θα αγοράσω κάποια.
Και έγραψα ότι θέλουν και χρόνια να γίνουν.
Επίσης, δε μου αρέσει να καπνίζω συχνά τα ίδια πούρα κι αυτό ισχύει ανεξαρτήτως μάρκας. Οπότε, δε θα άλλαζε κάτι για μένα.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8970
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από Τάκης »

χρησιμοποίησα ενδεικτικά ελληνικές τιμές για να δείξω την αντιστοιχία
(θα ήταν άτοπο να αναφέρω π.χ. γερμανικές ή αγγλικές, που και εκεί υπάρχει η ίδια σχέση με τις άλλες μάρκες)
η ουσία άλλωστε της ερώτησης του poll αφορά ακριβώς αυτή τη "σχέση" με τις υπόλοπες brands
κι όχι με το πού μπορεί κάποιος να αγοράσει πιο φθηνά τα Cohiba του

κατά τα άλλα, ο "χρόνος" που χρειάζονται τα Cohiba, δεν διαφέρει και πολύ από τα περισσότερα κουβανέζικα

για το τρίτο που λες, ναι
αν σε κάποιον αρέσουν τα Cohiba - και δεν τίθεται θέμα τιμής - θα τα αγοράσει
όπως αγοράζει Montecristo, Bolivar, Hoyo ή Upmann
εκτός κι αν, έστω και ασυναίσθητα, λειτουργεί αρνητικά ο συνειρμός της σύγκρισης 8-)
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από Fairlight »

Ναι, εδώ νομίζω ότι είναι ξεκάθαρη η επιλογή μου, θα ψηφίσω την Β επιλογή 'θα τα κάπνιζα λίγο περισσότερο'. Υπάρχουν μερικά Cohiba που μου αρέσουν από την Classic Linea κυρίως, Esplendidos, Lanceros, Piramides Extra κ.α αλλά δεν τα προτιμώ λόγω τιμής. Tα Siglo γενικά δεν μου αρέσουν τα βρίσκω ελαφριά για τα γούστα μου. Γενικά το προφίλ της μπράντας με τα γρασίδια και τις βανίλιες, not my cup of tea που λένε και οι Άγγλοι.

Μπορεί να ακουστεί λίγο σκληρό αυτό που θα πω αλλά τα Cohiba τα θεωρούσα πάντα τα πούρα που καπνίζουν όσοι δεν καπνίζουν πούρα. Για μένα είναι πούρα αρχαρίου υπό μια έννοια. Μάλιστα θυμάμαι στις αρχές της ενήλικης καπνιστικής μου καριέρας να ζητάω προτάσεις από καπνοπώλες και αυτοί να μου λένε πάντα σχεδόν Cohiba. Και φοβάμαι ότι δεν ήταν απλά για να μου πάρουν τα λεφτά αλλά γιατί όντως μπορεί να πίστευαν ότι είναι καλή πρόταση (spoler alert στους νέους, δεν είναι). Τώρα για τις υπόλοιπες, συγκεκριμένες ερωτήσεις.

Δεν θα σχολιάσω κάτι για το lifestyle δεν με αφορά το θέμα.

Ξεχωρίζεις τον afficionado που καπνίζει Cohiba γιατί σε αντίθεση με τον άλλον καπνίζει και άλλα πράγματα.

Όταν κρατάω ένα Cohiba νιώθω όπως κρατάω και ένα άλλο οποιαδήποτε πούρο. Και επειδή είμαι και της Αγγλικής σχολή θα αφαιρέσω και το band άμεσα αν βρίσκομαι σε δημόσιο χώρο, πάλι από οποιοδήποτε πούρο.

Δεν θα χαλάρωνα σε ένα Cohiba Atmosphere, αυτοί οι χώροι μου φαίνονται αποστειρωμένοι και στο τέλος της ημέρας ντεκαβλέ. Για μένα το καλύτερο μέρος να καπνίσω είναι αυτό που βρίσκονται οι φίλοι μου. Αν αυτό δεν γίνεται τότε το καλύτερο είναι σπίτι μου, με τις πιτζάμες μου,την ποτάρα μου και την γάτα μου.

Αν είχαν την ίδια τιμή με τα Monte, όχι θα συνέχιζα να καπνίζω περισσότερα Monte.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 5):
ΣτάθηςJazzmanΤάκηςχεντυ κοντουSvensk
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Από τον Σπόρο στο Τασάκι”