Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

ο κύκλος & ο μύθος: καλλιέργεια, παραγωγή, ιστορία, κουλτούρα, ταυτότητα, χαρακτηριστικά

τι θα κάνατε αν η τιμολόγηση των Cohiba ήταν αντίστοιχη των Montecristo?

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ Μαρ 12, 2020 8:55 am

θα τα κάπνιζα αρκετά περισσότερο
7
44%
θα τα κάπνιζα λίγο περισσότερο
8
50%
θα τα κάπνιζα όσο ακριβώς τα καπνίζω και τώρα
1
6%
θα τα κάπνιζα λιγότερο απ’ όσο τα καπνίζω τώρα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 16
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστούμε και τον επιστήμονα της αγγλικής σχολής, με τις ντεκλαρέ (*) και διόλου ντεκαβλέ απόψεις
(αν η ερώτηση του poll αφορούσε μονομαχία μεταξύ "ισότιμων" Coh και Monte, νομίζω η ήττα της ινδιάνας θα ήταν συντριπτική)

(*) ντεκλαρέ: o μπεσαλής, o αυθεντικός, o είσαι πραγματικά ό,τι δηλώνεις και κάνεις αυτά που λες, o ξήγας
αντίθετο: ντεμέκ = ο προσποιητός, ο και καλά, ο ψευδεπώνυμος, ο γιαλαντζί


Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από harmonica »

Τα Cohiba για μένα όταν και πριν ξεκινησω το κάπνισμα έκρυβαν όλη την γκλαμουρια που φαίνεται σε ένα πούρο.
Ευτυχώς οι καιροί άλλαξαν και η γνώμη μου έχει αλλάξει ριζικά..

Αν όμως ακούσεις κάποιον άσχετο με πούρα ή κάποιον που το παίζει γνώστης ( tragicaficionado or ντεμεκ ή βάλε ότι θέλεις),θα σου πει ότι τα συγκεκριμένα είναι ο ορισμός της Κούβας,το καλύτερο και ποιο ακριβό πουρο θα καπνίσει.Εννοειτε ότι το χρυσο δακτυλίδι του Ινδιάνου παραμένει τοτέμ στις αντιλήψεις της μάζας.Πιστευω ότι αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ.

Και σε μένα τον πρώτο καιρό χωρίς να έχω αντίληψη cohiba μου πρότειναν panatela,siglo 1,2 και Άγιος ο θεός..άμα σου αρέσουν αυτά θα πάμε σε πιο καλά και πιο ακριβά μου λέγαν.
Ευτυχώς που κάπνισα ένα δείγμα από αυτές τις μπουρουχες και δεν τα ξαναεβαλα στο στόμα μου..

Όταν κρατάω ένα siglo 6 ή ένα lancero ναι θα έχω απαιτήσεις γιατί αναπόφευκτα με τα λεφτά που κάνει θα θέλω να καπνίζετε άνω του μετρίου.Η τιμή για μένα παίζει ρόλο γιατί θα μπορώ με τα ίδια λεφτά να καπνίσω 2-3 διαφορετικά πούρα που τα ξέρω και τα στοκαρω.
Τώρα στο τι σκέφτονται οι άλλοι,το έχω ξεπεράσει αυτό μετά από τοοοσα
ντουμάνια όλα αυτά τα χρόνια.

Από αυτά τα λίγα που έχω καπνίσει μου αρέσει η classic linea exquisito,lancero(πολύ μικρό δείγμα),siglo τα 5..από τα άλλα ναδα.

Τα lounge που προσφέρουν στιγμές χαλάρωσης και πολυτέλειας τα θεωρώ και εγώ dekavle..έχω βρει "καβαντζες" μόνος ή με φίλους που είναι ταμάμ για κάπνισμα

Αν τώρα είχαν ίδια τιμολόγηση όπως τα μοντε θα απαντήσω το εξής.Σιγουρα θα τα κάπνιζα παραπάνω μπας και πιάσω τον παπά,αλλά δεν νομίζω πολύ παραπάνω γιατί το προφίλ τους ναι μεν το γουστάρω , αλλά δεν με τρελαίνει κιόλας.
These users thanked the author harmonica for the post (total 3):
ΤάκηςSvenskSpirosbusa71
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από sigaras »

Έχοντας καπνίσει μόνο ένα cohiba -και μάλιστα χτες- δεν μπορώ παρά να πω ελάχιστα για το θέμα. Αλλά το exquisitos που κάπνισα μου άρεσε πολύ (ειδικά το πρώτο μισό) και αν ήταν φτηνότερα θα κάπνιζα αρκετά περισσότερο από δαύτα. Δηλ. 17,95 για ένα exquisitos;;; Πάει πολύ. Σε ότι αφορά στο δαχτυλίδι μπορώ να πω ότι μου αρέσει αλλά οι συνειρμοί που προκαλεί είναι αναμφίβολα μπουζουκίσιοι. Ατμόσφαιρα κυριλέ-γκλαμουρέ-κοχιμπίσια μάλλον δεν θα μου άρεσε, όπως δεν θα μου άρεσε να έβλεπα Μόραλη σε τοίχο σπιτιού, εν είδει ταπετσαρίας.
These users thanked the author sigaras for the post (total 2):
ΤάκηςSvensk
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ πολύ και τους Harmonica και Sigaras
μέχρι στιγμής, η συντριπτική πλειοψηφία (86 %) απαντά στο ερώτημα του poll δηλώνοντας πως θα τα κάπνιζε περισσότερο

καλώ και τους υπόλοιπους φίλους να καταθέσουν την άποψη τους και να ψηφίσουν στην κάλπη μας
είναι εξίσου ενδιαφέρουσες οι οπτικές για τα Cohiba, είτε τα βλέπει κανείς λίγο περισσότερο "από μέσα" - είτε λιγάκι πιο "απέξω"

Εικόνα

στο σημείο αυτό να πούμε μερικά στοιχεία για την εμπορική τους διαδρομή
αφού όπως όλοι γνωρίζουν η brand ιδρύθηκε το 1966 αλλά ήταν διαθέσιμη στο κοινό αρκετά χρόνια αργότερα

- τα τρία πρώτα Cohiba (Lanceros, Coronas Especiales και Panetelas), κυκλοφόρησαν στα μαγαζιά το 1984
και το 1989 μαζί με τα Exquisitos, Robustos και Esplendidos, συγκρότησαν την Classic Linea
(πολλά χρόνια αργότερα το 2012, στη σειρά προστέθηκαν και οι Piramides Extra)

- η σειρά Siglo ανακοινώθηκε το 1992 αλλά κυκλοφόρησε στα ράφια το 1994
- τα Maduro 5 αντίστοιχα κυκλοφόρησαν το 2007
- και τα BHK το 2010

αυτή τη στιγμή η brand έχει 20 πούρα σε regular κυκλοφορία (25 έχουν τα R y J, 23 τα Montecristo, 21 τα Partagas)
και ένα και μοναδικό discontinued (Corona 142 x 42), που κυκλοφόρησε το 1988 και καταργήθηκε το 1992

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
DimitrisLocHAssigarasSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
χεντυ κοντου
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Δευ Μαρ 04, 2019 12:46 pm

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από χεντυ κοντου »

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάψει cohiba παρά μόνο μία φορά και αυτό ήταν panatelas :D
Φυσικά και η τιμή παίζει ρόλο...όμως με παρηγορεί το γεγονός μερικών φίλων του φόρουμ που λένε ότι είναι υπερεκτιμημένα....
Τώρα δεν θα έβγαζα ποτέ το δαχτυλίδι του..δεν καπνίζω ποτέ έξω πούρο...δεν φαντάζεστε τι κράξιμο μπορεί να ακούσει μια γυναικα κρατώντας ένα πούρο.
Είμαι αρκετά οξύθυμη να αντέξω την κριτική ενός ανίδεου βλάχου.
Για αυτό καπνίζω σπίτι μου με παρέα η χωρίς..τα απολαμβάνω καλύτερα.
These users thanked the author χεντυ κοντου for the post (total 8):
sigarasΣτάθηςΤάκηςSvenskgregpapAssosSpirosbusa71Junior
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

ευχαριστώ και τη Χέντυ για τη δική της ματιά στα Coh

καλώ και τους υπόλοιπους να καταθέσουν την προσωπική τους ψηφίδα
στην προσπάθεια να αποτυπωθεί ένα όσο το δυνατόν πιο σύνθετο και πολύχρωμο παζλ
κι όπως σημειώθηκε ξανά, ιδιαίτερα ευπρόσδεκτες είναι και ιστορίες για αγρίους ή μαρούλια σαν αυτό:

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

κύριοι θέλω να ελπίζω πως δεν σνομπάρετε την κουβέντα και την ψηφοφορία μας
και πως είστε σε φάση λίγο μπίζι ή ψιλο-πελαγωμένοι με τις δουλειές

το θέμα μας είναι αρκούντως σοβαρό, τα Cohiba όπως κι οι Beatles κάποτε, είναι "πιο δημοφιλή κι απ' το Χριστό"
https://www.e-daily.gr/themata/146246/s ... risto-pics

υπενθυμίζω στη σεβαστή ομήγυρη, πως επιζητούμε την οπτική και όσων φίλων δεν έχουν μεγάλη τριβή

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από nikos doc »

Καλησπέρα σας. Σε Cohiba λημέρια λοιπόν.....ως γνωστών είμαι λίγο έξω από τα νερά μου.
Είναι δηλωμένοι η άποψη μου πολλαπλές φορές σε orismenous. Δεν τα γουστάρω, και όχι για την τιμή τους . Δεν γουστάρω το blend τους.
Είναι βέβαιο πως με τα χρόνια αλλάζουν και γίνονται άλλα πούρα, αλλά πιο νέα δεν μου κάθονται.
Οι προτιμήσεις μου πάνε στην Siglo σειρά, IV, V, VI με αναμονή με τρέλα για το VII.... 8-) :lol: 8-)
Φυσικά και έχω κάψει παλιές πουράκλες, με θέση στο νο1 κάποιου Τοπ Τεν μου. Και βέβαια πολύ περισσότερες μπουρούχες και μετριότητες, για τα δικά μου πάντα γούστα.
Όταν κρατώ ένα Cohiba, νιώθω να κρατώ ένα Cohiba... και τίποτα άλλο. Ο περίγυρος δεν με ενδιαφέρει καθόλου, ούτως η άλλως κάποιος θα με κοιτάξει στραβά που καπνίζω οτιδήποτε, οπουδήποτε, ενίοτε με ρόμπα και παντόφλες. Η ετικέτα δεν κάνει καμία διαφορά στην αντιμετώπιση μου,άσε που συνήθως όλες οι ετικέτες κρύβονται από τα χοντροδάχτυλα χέρια μου...
Τριπλό fermentation, Medio Tiempo, και λοιπά ανδραγαθήματα τα πιστεύω.....Κάπου εκεί μαζί με τα ράφια που παλαιώνουν τα anejado της μεθεπόμενης χρονιάς και έχουν προγραμματίσει κυκλοφορία από το 2008....
Σίγουρα έχουν κάποια έξτρα περιποίηση, η μια καλύτερη διαλογή στα φύλα αλλά ως εκεί. Και έτσι θα μείνει η γνώμη μου με τι να με πάτε στο El Laguito να τα δω με τα ματάκια μου.
Για στρίψιμο και σούπερ στριφτείς ούτε κουβέντα, στούμπες μέχρι και σε 52 δαχτυλίδι.
Τιμολογιακά στην ψαροκωσταινα είναι να γελάει κανείς...ο τοπικός εισαγωγέας έχει βρει την κότα με τα χρυσά αυγά και την ξεζουμίζει. Τουλάχιστον γελοία τιμολόγηση σε σχέση με τις υπόλοιπες μπράντες και σε σχέση με το εξωτερικό. Και μην ακούσω κιχ για φόρους και λοιπές π@π@ριες. Όλα τον ίδιο φόρο έχουν.
Αν ήταν πιο κοντά στα Monte δεν θα άλλαζαν πολλά πράγματα για εμένα. Ίσως να είχα δυο τρεις κούτες παραπάνω για παλαίωση από ότι έχω τώρα. Ψιλά γράμματα κοινώς.
Ίσως να ικανοποιούσαν την περιέργεια μου για νέες δοκιμές πιο εύκολα όλα πάλι στις δοκιμές θα έμενα, και τις κάνω ούτως ή άλλως.
Σε κάποιο lounge με την ονομασία Cohiba Atmoshere ή Monte Paradise ή Ramón Estate φυσικά και θα χαλάρωνα. Αρκεί να ήταν σωστά στημένο και με καλό service. Έχουμε βρεθεί σε αντίστοιχες καταστάσεις με αμφιβόλου αποδοχής αμφιέσεις orismenoi πολλές φορές και δεν θυμάμαι να έχουμε ζοριστεί... :lol: :lol:
Άρα γιατί να μην περάσω καλά με την παρέα μου σε κάποιο lounge που για άλλους είναι δήθεν.....κοινώς χεστηκα για τους άλλους! Παντού μπορούμε να περάσουμε χαλαρά και καλά, με την σωστή διάθεση.
Τα κουτιά της σειράς Maduro τα σπάνε.... είναι φορητοί υγραντηρες ΑΑ!!!

Αυτά τα ολιγα.... κατά τα λοιπά....προσοχή στις μπανάνες!!!
These users thanked the author nikos doc for the post (total 4):
ΤάκηςSpirosbusa71χεντυ κοντουSvensk
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από Svensk »

Η Ινδιάνα και ειδικά το siglo 1 ήταν η εισαγωγή μου στον κόσμο του πούρου. Μετά έπεσα με τα μούτρα στο Robusto και δυστυχώς για χρόνια σνόμπαρα τις άλλες μάρκες, ώσπου χάρη στην φορουμοπαρεα και στα ιντριγαδορικα τεστιγκ, κυρίως του Ντον, άρχισα να δοκιμάζω και άλλα.
Τα βρίσκω πλέον αρκετά υπερτιμημένα. Όπως έγραψε ο Ντον: δύσκολα συγχωρείς ένα κακό Cohiba
Το μόνο cohiba που με το που το ανάβω όντως αισθάνομαι σαν το γαμπρό στην εκκλησία είναι το siglo 5&6.
To lifestyle γύρω από το cohiba κάποτε με ενοχλούσε. Δεν θα ξεχάσω έναν μαλακα γνωστό μου που κάποτε άναψε cohiba pιramides σε μπουζουκλερη τίγκα στα τσιγάρα.
Ο Ντεκλαρε Κοηβο-καπνιστής έχει το θάρρος να ρίξει και καμιά πορδη την ώρα του καπνίσματος.
Τριπλό fermentation? :lol: :lol:
Δεν καπνίζω πλέον σε κοινή θέα. Όταν το έκανα cohiba η μη τα βλέμματα στο δακτυλίδι πήγαιναν και μου χαλούσαν το Ζεν.
Όλων των ειδών οι ‘’ατμόσφαιρες’’ με απωθούν. Με κάνουν να αισθάνομαι σαν το σκύλο του Pavlov.
Αν ήταν φτηνότερα θα τα έκαιγα πιο συχνά εννοείται.
Να συμφωνήσω και με τον Νίκο ότι οι κούτες των υπερτιμημένων Behike και Maduro είναι κορυφαίες σαν φορητοί υγραντήρες.
These users thanked the author Svensk for the post (total 2):
Τάκηςχεντυ κοντου
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Cohiba, the continued adventures of an Indian Princes: Μύθοι & Αλήθειες

Δημοσίευση από Petran »

θα ξεκινήσω ανάποδα 8-)

κατηγορηματικά ναί ''θα τα κάπνιζα αρκετά περισσότερο'' αν και εφόσον η τιμολόγηση τους ήταν αντίστοιχη των Montecristo
το «Cohiba Atmosphere» όπως και το τι σκέφτονται οι άλλοι όταν φουμάρω cohiba ή μη ειλικρινά δεν με απασχολεί καθόλου
σίγουρα προτιμώ να καπνίζω μόνος ή με καλούς φίλους σε οποιοδήποτε περιβάλλον

πρώτη επαφή με Cohiba στις αρχές της πουροκαριέρας μου με τη σειρά maduro ιδίως το magicos καθώς και σκόρπια στικς siglo i και ii
αυτό που γούσταρα και γουστάρω ακόμα είναι το CoRo...αγαπώ σφόδρα Lanceros, Coronas Especiales και Siglo VI όταν και αν προκύψουν
ενώ κακώς δεν έχω καπνίσει Siglo V, Esplendidos και Piramides Extra απ' όσο μπορώ να θυμηθώ :(
τα BHK??? Βεβαίως...τα έχω δει ζωγραφιστά :)

γενικότερα η παλέτα και τα αρώματα της μπράντας μου κάθονται καλά όπως με ιντριγκάρει αφάνταστα και η εξαιρετική κατασκευή τους
τώρα για ντεμέκ και ντεκλαρέ φουμαδόρους, πιστεύω ξεχωρίζουν από χιλιόμετρα ασχέτως δαχτυλιδιού
όταν κρατάω κοχίμπα συνείδητα :?: ασυνείδητα :?: δημιουργείται μια απαίτηση για φούμα υψηλού επιπέδου all the time
κάτι που φαντάζει και είναι φυσικά ''άπιαστο όνειρο''
κι από life style πάντως καλά το πάνε το γράμμα δε μπορώ να πω 8-)
These users thanked the author Petran for the post:
Svensk
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Απάντηση

Επιστροφή στο “Από τον Σπόρο στο Τασάκι”