Μερικά κομμάτια απο την συλλογή του Min Ron Nee

ο κύκλος & ο μύθος: καλλιέργεια, παραγωγή, ιστορία, κουλτούρα, ταυτότητα, χαρακτηριστικά
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Μερικά κομμάτια απο την συλλογή του Min Ron Nee

Δημοσίευση από Fairlight »

Μιας και τον μνημονεύσαμε πρόσφατα σας δίνω ένα videoοφαλμόλουτρο με vintage θησαυρούς από τα αμπάρια του.

These users thanked the author Fairlight for the post (total 5):
ΣτάθηςSpirosbusa71Mixalis81SvenskAssos
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Μερικά κομμάτια απο την συλλογή του Min Ron Nee

Δημοσίευση από Fairlight »

Εν τω μεταξύ δεν φαντάζεστε πόσο έχω διασκεδάσει οτι το humidor είναι τίγκα στο τάπερ και το ziploc :lol: :lol: :lol:
These users thanked the author Fairlight for the post (total 2):
suleygiannisalexandros
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Μερικά κομμάτια απο την συλλογή του Min Ron Nee

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Ο βασιλεύς του τάπερ :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
χεντυ κοντου
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Δευ Μαρ 04, 2019 12:46 pm

Re: Μερικά κομμάτια απο την συλλογή του Min Ron Nee

Δημοσίευση από χεντυ κοντου »

Κύριοι μια απορία...τα πούρα τα έχετε για συλογή η για κατανάλωση..?γιατί δεν έχω όρεξη ούτε λεφτά αγοράζω πούρα για να καπνίσουν η κληρονόμοι...άσε που είναι και άσχετοι και θα τα χαρίσουν...
Γίατι λοιπόν να μαζέυουμε τόσα πόυρα...?? Το ίδιο κανω και με τα malt whisky που μάζευα ολα προς κατανάλωση.. :D :D
These users thanked the author χεντυ κοντου for the post (total 3):
suleygiannisnikos docAssos
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2394
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Μερικά κομμάτια απο την συλλογή του Min Ron Nee

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εμένα οι συλλέκτες πούρων μου προκαλούν γενικά μια θλίψη... Έχεις τα απίστευτα σπάνια πούρα και τα έχεις για να τα κοιτάς. Τα πούρα είναι για κάπνισμα. Τι συγκίνηση να σου προσφέρει το κοίταγμα ενός πούρου;
Είχα μπει κάποτε στο τρυπάκι αλλά ευτυχώς βγήκα γρήγορα.
Είναι σα να έχεις το υπεραυτοκίνητο και να το έχεις στο σαλόνι σου να το κοιτάς και όχι να απολαμβάνεις αυτό που μπορεί να σου δώσει.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 6):
Mixalis81FairlightJazzmanχεντυ κοντουSvenskAssos
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Μερικά κομμάτια απο την συλλογή του Min Ron Nee

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Με αφορμή την απορία της Χεντυ και την κατάθεση του Σουλεϊμάν, να πω την γνώμη μου...
Οι απόψεις ίσως διαφέρουν, αλλά φαντάζομαι πως ένας συλλέκτης πουρων με τεράστια συλλογή κάποιων χιλιαδων κομματιων και δε μιλάω για 1000 η 2000 κομματια που κάποιοι εδω μεσα πιθανόν να εχουν, έχει δύο πράγματα στο μυαλό του ,εκτός από τα πολλά λεφτά που έχει ώστε να τα δαπανά σε πούρα ..Πρώτον συλλέγει ώστε τα παλαιότερα πούρα που έχει στην κατοχή του να τα μοσχοπουλησει αν και κάποτε θελήσει, διότι θα έχουν πάρει υπεραξία, γεγονός το οποίο πιστεύω ότι συμβαίνει...Και δεύτερον από πλεονεξία...Μαζεύει, μαζεύει πούρα, τα βλέπει, τα χαλβαδιαζει, φτιάχνει τεράστια συλλογή που θέλει 2 ζωές να τα καπνίσει....
Βεβαια η συλλογή και αποθηκευση έγκειται στην οικονομική δυνατότητα του καθενός, στη μούρλα που εχει για τον γαλάζιο καπνό,αν καπνίζει 5 πουρα την ημέρα ή 5 την εβδομάδα και στον χώρο που διαθέτει για να τα αποθήκευσει...Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα και καθένας με τις διαθέσεις του...
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 3):
JazzmansuleygiannisSvensk
Άβαταρ μέλους
χεντυ κοντου
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Δευ Μαρ 04, 2019 12:46 pm

Re: Μερικά κομμάτια απο την συλλογή του Min Ron Nee

Δημοσίευση από χεντυ κοντου »

Μιχάλη δεν διαφωνώ ο καθένας κάνει ότι του αρέσει..απλώς σκέφτομαι τον εαυτό μου να έχω μία τεράστια συλογή γρία :D
και να αναρωτιέμαι γίατι δεν τα έχω δοκιμάσει όλα αυτα τα χρονια..!!! Ασε που όσο μεγαλώνεις χάνεται η γέυση.. :D
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8970
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Μερικά κομμάτια απο την συλλογή του Min Ron Nee

Δημοσίευση από Τάκης »

η περίπτωση Min Ron Nee έχει πολύ ίντριγκα, μισοσκόταδα, θεωρίες συνωμοσίας, και μυστήριο απ' τα σκοτεινά σοκάκια της ...Πράγας
(αυτό για τους πιο παλιούς) ;)

κατ' αρχήν δεν είναι καθόλου βέβαιο πως πρόκειται για υπαρκτό πρόσωπο, δεν υπάρχει άλλωστε καμία φωτογραφία του πουθενά
άλλοι λένε πως είναι ψευδώνυμο κάποιου μεγιστάνα που θέλει να κρατήσει την ανωνυμία του
κι άλλοι πως πρόκειται για μια πολύ μικρή ομάδα γύρω από το Nino Munoz, με πολύ στενές σχέσεις με την Κούβα και τη Habanos SA
εξού και η απεριόριστη πρόσβαση που του(ς) δόθηκε στη συγγραφή της "An Illustrated Encylopaedia of Post Revolution Havana Cigars"

το blog του Nino είναι αυτό: http://flyingcigar.de/startseite/min-ro ... n-details/

εδώ είναι και η περίφημη συνέντευξη που (υποτίθεται πως) παραχώρησε ο MRN στον cigar blogger Robert Hebenstreit
αναδημοσιευμένη στο γνωστό αυστραλιανό φόρουμ, (κάποια στιγμή στη συζήτηση παρεμβαίνει και ο Nino):
https://www.friendsofhabanos.com/forum/ ... questions/

...όσο για τους πάσης φύσεως φιλοτελιστές, πρόκειται για άλλη - τελείως διαφορετική - φ υ λ ή από μας 8-)

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
χεντυ κοντουSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1034
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Μερικά κομμάτια απο την συλλογή του Min Ron Nee

Δημοσίευση από Svensk »

Όταν παρακολουθώ βιντεάκια με συλλογές παμπάλαιων και προφανώς άγευστων πλέον πούρων,
μου έρχεται στο νου ένας υπεραιωνόβιος Ροκφέλερ, που τις προάλλες έκανε την 4η -νομίζω-
μεταμόσχευση καρδιάς.
Η σύνδεση δεν είναι προφανής αλλά με κάποιο τρόπο –δεν είμαι σίγουρος ποιον- υπάρχει.
These users thanked the author Svensk for the post:
χεντυ κοντου
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2630
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Μερικά κομμάτια απο την συλλογή του Min Ron Nee

Δημοσίευση από alexandros »

εαν ειχα πολλα λεφτα θα ειχα σπιτι ενα μεγαλο δωματιο-υγραντηρα γεματο με πουρο για να τα κοιταζω και που και που να καπνιζω
το ιδιο και με το υπεραμαξι . δεν ειναι για σπιτι - δουλεια αλλα για καμια βολτα που και που
These users thanked the author alexandros for the post:
Assos
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Από τον Σπόρο στο Τασάκι”