Magic/Bad Boxes: Πόσο μεγάλη είναι η απόσταση ανάμεσα σ’ ένα εξαιρετικό κι ένα μέτριο πούρο?

ο κύκλος & ο μύθος: καλλιέργεια, παραγωγή, ιστορία, κουλτούρα, ταυτότητα, χαρακτηριστικά
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Magic/Bad Boxes: Πόσο μεγάλη είναι η απόσταση ανάμεσα σ’ ένα εξαιρετικό κι ένα μέτριο πούρο?

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

τελικά υπάρχουν «καλά» και «κακά» πούρα..??
ή μήπως η ερώτηση κρύβει έναν αφορισμό-παγίδα που ζητάει εύκολη απάντηση σε ζήτημα από τη φύση του δύσκολο

για σκεφτείτε…
πόσες φορές έχετε βρει το ίδιο πούρο ως Dr Jekyll και Mr Hyde
με άλλα λόγια άλλοτε Αστρική Πτήση κι άλλοτε Πέραμα-Παλούκια
ή πόσες άλλες ενθουσιαστήκατε από μια καλή κούτα και στοκάρατε
αλλά τελικά οι καινούργιες παρτίδες απλά «δεν είχαν σχέση» με το πούρο που σας εκμαύλισε

κι αυτό να κάνει κύκλους
με 2-3 «κακές» κούτες να σας απομακρύνουν από πούρα που καπνίζατε συχνά
κι ύστερα πάλι ξαφνικά, 1-2 σκόρπια στικ που βρέθηκαν τυχαία στο δρόμο σας από το ίδιο πούρο
να σας κάνουν να το σκεφτείτε ξανά

Εικόνα

δεν υπάρχει (πραγματικά) κουβανέζικο πούρο που να μην με έχει ενθουσιάσει, έστω και μια-δυο φορές
να μην το έχω βρει δηλαδή αρκετά πιο «πέραν του καλού»
θα τολμούσα μάλιστα να πω ότι ΟΛΑ τα κουβανέζικα πούρα κρύβουν ένα El Dorado
αλλά επίσης δεν θα μπορούσα σε καμία περίπτωση και να ισχυριστώ
πως υπάρχει κουβανέζικο πούρο που να μην το έχω βρει ενίοτε από επιεικώς «μέτριο» έως «κακό»

προσωπικά λοιπόν έχω καταλήξει σε έναν απλό κανόνα:
υπάρχουν «καλά» και «κακά» κουτιά, κι όχι «καλά» και «κακά» πούρα
το να «μου αρέσει» μια παλέτα περισσότερο από μια άλλη, είναι άλλης τάξης θέμα

στον παραπάνω κανόνα λοιπόν φίλοι μου
είναι φυσικό κάποια πούρα να υπερτερούν στατιστικά έναντι άλλων ως προς τη συχνότητα του «καλού»
αλλά δεν υπάρχει κανένα, και το τονίζω αυτό, που να εξαιρείται από τον κανόνα
αφού η μετριότητα καραδοκεί ακόμα και στα κουβανέζικα τοτέμ

ξανακάνω λοιπόν την ερώτηση στον εαυτό μου:
πόσο μεγάλη είναι η απόσταση ανάμεσα σ’ ένα εξαιρετικό κι ένα μέτριο πούρο?
κι απαντώ: μια κούτα δρόμος

εσείς τι άποψη έχετε…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 5):
suleygiannisSvenskspasiasRigelianosχεντυ κοντου
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Magic/Bad Boxes: Πόσο μεγάλη είναι η απόσταση ανάμεσα σ’ ένα εξαιρετικό κι ένα μέτριο πούρο?

Δημοσίευση από Haris »

Ωραίο θεμα Τακη με δύσκολη απάντηση (αν υπάρχει απάντηση)

Προσωπικά πολλα παιζουν ρολο για την ελντοραντοποιηση ενός πούρου που δεν εχουν να κάνουν με το πουρο , όπως το ποτο, η περίσταση, η παρεα, η ωρα και η διάθεση!!!

Στο καθεαυτό θεμα πουρου τώρα, κατα την ταπεινή μου γνώμη είναι θέμα... Χρώματος.. Και εξηγούμαι...

Το μονο σοβαρό κριτήριο για το.. πακεταρισμα των κουβανεζικων πουρων, είναι οι αποχρώσεις τους όπως γνωρίζουμε. Αυτή η ομοιομορφία που ψάχνουν οι Κουβανοί ειναι αυτο που διαχωρίζει αλλα και συγκεντρώνει πουρα απο διαφορετικές σοδειες σε ενα κουτάκι με 25 ως συνήθως πουρα.
Και οταν ανοίγουμε τα κουτια κατα την επιλογή πριν την αγορά, σχεδων ολοι μας ειπαμε τουλάχιστον μια φορά
- τι ωραιο σοκολατένιο χρώμα, θα πάρω αυτό!

Και οταν το παρουμε το πάμε σπίτι και καπνισουμε το πρώτο πουρο λες.... "χαλια"
Του δίνουμε νεα ευκαιρία και εαν πάλι δεν... Ειτε το χώνουμε σε καμια γωνία για κανενα δυο χρονια η απλα το κερνάμε! Και τότε ειναι πολλες φορές το σοκ! Στο κέρασμα!
Εχω κεράσει πουρο που για μενα ηταν για πιο κάτω από μετριο, και ο παραλήπτης ενθουσιαστικε. Παραξενευτηκα και... Κερασα αλλο ενα σε αλλο φιλο που επίσης ενθουσιαστικε.... Ποιο το συμπέρασμα μου? Δεδομενου οτι οι κερασμενοι δεν ηταν απλα ευγενικοί :mrgreen: ειτε επεσα στα 2 χαλια στικ, απο ενα καλο κουτι, ειτε οτι καπνισα με λάθος διάθεση και κατάσταση.

Και ξανα παω στο χρώμα, αμα διάλεγα κουτι με πιο ανοικτοχρωμα πούρα, ίσως τα ιδια πουρα, (τα ακρινά) να ηταν καταπληκτικά και απλα, οταν τα κερνουσα (γιατί ολα τα κερναω εγω :D) ισως να μην αρεσαν στους αλλους!!!

Για να δουμε τι έχουν να πουνε και οι αλλοι ομως :roll:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Haris την Δευ Μαρ 04, 2019 10:54 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
These users thanked the author Haris for the post:
Τάκης
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Magic/Bad Boxes: Πόσο μεγάλη είναι η απόσταση ανάμεσα σ’ ένα εξαιρετικό κι ένα μέτριο πούρο?

Δημοσίευση από Assos »

Εγώ θα σου πω το ανάποδο Χάρη.
Προσωπικά κερνάω και δίνω πούρα σε φίλους μου, που μου αρέσουν ή είναι απο κούτα που έχει βγάλει διαμαντάκια, γιατί θέλω να τους ευχαριστήσω...
Σε πολλές περιπτώσεις όμως, το πούρο που δώρισα δεν έπιασε ποτέ κορυφή και κάποιες φορές πετάχτηκε...
Δεν ένιωσα φυσικά ωραία, αλλά στα του θέματος μέσα σε μια κούτα, αν το κρητήριο είναι το χρώμα και μόνο, η απόσταση ανάμεσα στη ποιότητα των πούρων νομίζω οτι θα ειναι τεράστια...
Για να μικρίνει η απόσταση νομίζω οτι πρέπει κάθε στρίφτης να είναι υπεύθυνος να γεμίζει μια κούτα μόνο με τα δικά του πούρα... κάτι που δε γίνεται...
These users thanked the author Assos for the post:
Τάκης
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Magic/Bad Boxes: Πόσο μεγάλη είναι η απόσταση ανάμεσα σ’ ένα εξαιρετικό κι ένα μέτριο πούρο?

Δημοσίευση από Haris »

Assos έγραψε:
Δευ Μαρ 04, 2019 10:26 pm
Εγώ θα σου πω το ανάποδο Χάρη.
Προσωπικά κερνάω και δίνω πούρα σε φίλους μου, που μου αρέσουν ή είναι απο κούτα που έχει βγάλει διαμαντάκια, γιατί θέλω να τους ευχαριστήσω...
Σε πολλές περιπτώσεις όμως, το πούρο που δώρισα δεν έπιασε ποτέ κορυφή και κάποιες φορές πετάχτηκε...
Δεν ένιωσα φυσικά ωραία, αλλά στα του θέματος μέσα σε μια κούτα, αν το κρητήριο είναι το χρώμα και μόνο, η απόσταση ανάμεσα στη ποιότητα των πούρων νομίζω οτι θα ειναι τεράστια...
Για να μικρίνει η απόσταση νομίζω οτι πρέπει κάθε στρίφτης να είναι υπεύθυνος να γεμίζει μια κούτα μόνο με τα δικά του πούρα... κάτι που δε γίνεται...
Διόρθωσα την σύνταξή μου στην τελευταία μου παράγραφο :) :D και ουσιαστικά το ιδιο λεμε απλα δεν εβγαζε νόημα έτσι όπως το έγραψα :roll:
These users thanked the author Haris for the post:
Assos
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Magic/Bad Boxes: Πόσο μεγάλη είναι η απόσταση ανάμεσα σ’ ένα εξαιρετικό κι ένα μέτριο πούρο?

Δημοσίευση από Fairlight »

Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με το 'μία κούτα δρόμος'. Μου έχει τύχει άπειρες φορές να καπνίσω πολύ κακές και πολύ καλές κούτες από το ίδιο πούρο. Για το να καπνίσω κούτες που είναι απλά μέτριες σε αντιπαράθεση με το πολύ καλές, δεν το συζητάμε καν, είναι η καθημερινή πραγματικότητα με την Κούβα αυτό.

Για παράδειγμα τελειώνω μια κούτα Fonseca No1 αυτή την στιγμή που οριακά δεν πάει για πέταμα. Η προηγούμενη που κάπνισα ήταν απίστευτα πούρα. Έχω άλλη μια γεμάτη με τον ίδιο κωδικό και πραγματικά φοβάμαι να την ανοίξω.

Μου έχει συμβεί και σε πολλά άλλα πούρα που φαντάζομαι ότι έχει συμβεί και σε σας πχ Monte 2, PSDn4, Petit edmundos (αν και τελευταία πιο σπάνια), R&J Short Churchills και άλλα. Ναι και BBF.

Τα μόνα που δεν έχω αντιμετωπίσει κακή κούτα συστηματικά ήταν τα JL2 τα τελευταία χρόνια με δείγμα τουλάχιστον 4 κούτες. Ακόμα και σε αυτά όμως έχω καπνίσει και μερικά κακά πριν το 14.

Παίζουν και μεγάλο ρόλο οι χρονιές, ανά περιόδους είναι εύκολο να πετύχεις καλά (ή κακά) συγκεκριμένα πούρα.
These users thanked the author Fairlight for the post:
Τάκης
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Magic/Bad Boxes: Πόσο μεγάλη είναι η απόσταση ανάμεσα σ’ ένα εξαιρετικό κι ένα μέτριο πούρο?

Δημοσίευση από suleygiannis »

Κοινός παρονομαστής σε ότι κι αν γράψουμε θεωρώ ότι είναι η αστάθεια. Αστάθεια στις χρονιές, στα εργοστάσια, αστάθεια στα γευστικά προφίλ κάθε πούρου, αστάθεια ακόμα και στην ίδια την κούτα.
Επομένως, καπνίζοντας κάποιος το ίδιο πούρο από 4-5 διαφορετικές κούτες, μπορεί πάνω κάτω να καταλήξει στο τι του αρέσει και τι όχι.
Λόγω της αστάθειας όμως τίποτα δεν είναι σαφές και η συνεχής ενασχόληση με το πούρο με σημειώσεις και κωδικούς είναι το μόνο που μπορεί να σε οδηγήσει σε μια σφαιρική άποψη για το κουβανέζικο πούρο γενικότερα.
Θα βάλω στην κουβέντα και τον παράγοντα μεταμόρφωση. Μπορεί η ίδια κούτα τα πρώτα 2 χρόνια να δώσει μέτρια καπνίσματα και μετά να μεταμορφωθεί σε κάτι καλό.
Μαζί με την αστάθεια, ρόλο παίζουν και τα γούστα του καθενός. Μπορεί το ίδιο πούρο να αρέσει σε μένα και να μην αρέσει σε κάποιον άλλο.
Οπότε όλα είναι υποκειμενικά και ρευστά.
Μόνη λύση η συνεχής δοκιμή και τριβή με το πούρο.
Χρειάζεται να καπνίσει κάποιος εκατοντάδες πούρα για να έχει μια σφαιρική άποψη, αφού μόνο τα regular κουβανέζικα πούρα είναι περίπου 170.
Αν σε αυτά μπουν οι ειδικές εκδόσεις καταλαβαίνετε...
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
ΤάκηςMixalis81
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Magic/Bad Boxes: Πόσο μεγάλη είναι η απόσταση ανάμεσα σ’ ένα εξαιρετικό κι ένα μέτριο πούρο?

Δημοσίευση από Fairlight »

suleygiannis έγραψε:
Τρί Μαρ 05, 2019 1:56 pm
Θα βάλω στην κουβέντα και τον παράγοντα μεταμόρφωση. Μπορεί η ίδια κούτα τα πρώτα 2 χρόνια να δώσει μέτρια καπνίσματα και μετά να μεταμορφωθεί σε κάτι καλό.
Γιάννη δεν ξέρω σε τι επίπεδο μεταμόρφωσης αναφέρεσαι αλλά η πραγματική μεταμόρφωση, δηλαδή να γίνει κάτι απο μέτριο/κακό σε κάτι το πολύ καλό, η προσωπική μου εμπειρία μου λέει ότι είναι κάτι εξαιρετικά σπάνιο. Βασικά στα δεκάδες κουτιά των τελευταίων ετών μου έχει συμβεί μόνο μια φορά, συγκεκριμένα σε ένα κουτι H.Upmann Royal Robustos.
These users thanked the author Fairlight for the post:
Τάκης
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Magic/Bad Boxes: Πόσο μεγάλη είναι η απόσταση ανάμεσα σ’ ένα εξαιρετικό κι ένα μέτριο πούρο?

Δημοσίευση από sigaras »

Πολύ ενδιαφέρον θέμα, το οποίο μας έχει απασχολήσει όλους μας, πιστεύω, σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό.
Η γνώμη μου είναι ότι το πούρο μοιάζει πάρα πολύ με το κρασί. Συνδυάστε για παράδειγμα ένα εξαιρετικό, περασμένο από ξύλινο βαρέλι, cabernet sauvignon με καραβίδες και μάλιστα στα όρθια και αγχωμένοι να τελειώνετε στα γρήγορα, διότι πρέπει να επιστρέψετε στο γραφείο αμέσως μετά, όπου σας περιμένει ο κόπρος του Αυγεία, από πλευράς δουλειάς. Δεν νομίζω ότι θα το απολαύσει κανείς αυτό το κρασί (ούτε και τις καραβίδες βέβαια).
Σκεφτείτε -τηρουμένων των αναλογιών τώρα - να καπνίσετε καθημερινή, πριν ξεκινήσετε για τη δουλειά, με τον πρώτο, πρωινό εσπρέσο της ημέρας ένα double corona....Ή να καπνίσετε ένα πούρο με μια παρέα, όπου σας μιλάνε αδιάκοπα και πρέπει κι εσείς να απαντάτε συνέχεια και να μην μπορείτε να συγκεντρωθείτε στον καπνό...Ή να καπνίσετε σε εξωτερικό χώρο με κρύο και 9 μποφόρ...Ή να καπνίσετε σε εσωτερικό χώρο, χωρίς καλό εξαερισμό, ντουμανιασμένο τελείως από κανονικά τσιγάρα...Ή...Ή.....
Άρα, θεωρώ, ότι μεγαλύτερο ρόλο παίζουν οι περιστάσεις και οι συνδυασμοί και λιγότερο το πούρο αυτό καθεαυτό, έχοντας στο νου ότι συζητάμε για premium κουβανέζικα πούρα βέβαια.
These users thanked the author sigaras for the post (total 2):
Τάκηςχεντυ κοντου
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Magic/Bad Boxes: Πόσο μεγάλη είναι η απόσταση ανάμεσα σ’ ένα εξαιρετικό κι ένα μέτριο πούρο?

Δημοσίευση από suleygiannis »

Fairlight έγραψε:
Τρί Μαρ 05, 2019 2:32 pm
suleygiannis έγραψε:
Τρί Μαρ 05, 2019 1:56 pm
Θα βάλω στην κουβέντα και τον παράγοντα μεταμόρφωση. Μπορεί η ίδια κούτα τα πρώτα 2 χρόνια να δώσει μέτρια καπνίσματα και μετά να μεταμορφωθεί σε κάτι καλό.
Γιάννη δεν ξέρω σε τι επίπεδο μεταμόρφωσης αναφέρεσαι αλλά η πραγματική μεταμόρφωση, δηλαδή να γίνει κάτι απο μέτριο/κακό σε κάτι το πολύ καλό, η προσωπική μου εμπειρία μου λέει ότι είναι κάτι εξαιρετικά σπάνιο. Βασικά στα δεκάδες κουτιά των τελευταίων ετών μου έχει συμβεί μόνο μια φορά, συγκεκριμένα σε ένα κουτι H.Upmann Royal Robustos.
Εννοούσα ότι αν πχ ένα πούρο είναι χάλια, μπορεί αφού περάσουν 1-2 χρόνια όχι μόνο να μην είναι κακό ή μέτριο αλλά να είναι και καλό. Έχω στο μυαλό μου μια κούτα RyJ Exhibicion No. 4, αλλά και μία Φονσεκα Νο.1.
Έχω σαν κανόνα, αν κάτι δεν καπνίζεται να το παρατάω και να το ξαναδοκιμάζω ένα χρόνο αργότερα. Αν δεν καπνίζεται και τότε, πάλι το ίδιο.
Αν δεν καπνίζεται ποτέ ε τότε θα το καπνίσω σε περιστάσεις που δε θα δώσω μεγάλη προσοχή στο πούρο :D
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Magic/Bad Boxes: Πόσο μεγάλη είναι η απόσταση ανάμεσα σ’ ένα εξαιρετικό κι ένα μέτριο πούρο?

Δημοσίευση από Τάκης »

πολύ-πολύ ενδιαφέρουσες φίλοι μου όλες οι τοποθετήσεις σας
κάθε μια τους θίγει και μια παράμετρο την οποία συναντάμε συχνά στις καθημερινές καπνιστικές μας εξερευνήσεις...

Fairlight έγραψε:
Τρί Μαρ 05, 2019 2:32 pm
...η πραγματική μεταμόρφωση, δηλαδή να γίνει κάτι από μέτριο/κακό σε κάτι το πολύ καλό, η προσωπική μου εμπειρία μου λέει ότι είναι κάτι εξαιρετικά σπάνιο...
Θωμά θα συμφωνήσω μαζί σου, και τα δικά μου στατιστικά αυτό λένε
συνήθως αυτές οι μεταμορφώσεις είναι μόνο μια "σκάλα" πάνω, πολύ σπάνια ένας βάτραχος θα μεταμορφωθεί σε πρίγκιπα

@ φίλε Γιώργο, απλά ποτέ δεν ανάβεις "καλό" κουβανέζικο στις "αγχωτικές" συνθήκες που περιγράφεις, ή τη βγάζεις με ένα non ;)
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Από τον Σπόρο στο Τασάκι”