Magic/Bad Boxes: Πόσο μεγάλη είναι η απόσταση ανάμεσα σ’ ένα εξαιρετικό κι ένα μέτριο πούρο?

ο κύκλος & ο μύθος: καλλιέργεια, παραγωγή, ιστορία, κουλτούρα, ταυτότητα, χαρακτηριστικά
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1034
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Magic/Bad Boxes: Πόσο μεγάλη είναι η απόσταση ανάμεσα σ’ ένα εξαιρετικό κι ένα μέτριο πούρο?

Δημοσίευση από Svensk »

Fairlight έγραψε:
Τρί Μαρ 05, 2019 2:32 pm
suleygiannis έγραψε:
Τρί Μαρ 05, 2019 1:56 pm
Θα βάλω στην κουβέντα και τον παράγοντα μεταμόρφωση. Μπορεί η ίδια κούτα τα πρώτα 2 χρόνια να δώσει μέτρια καπνίσματα και μετά να μεταμορφωθεί σε κάτι καλό.
Γιάννη δεν ξέρω σε τι επίπεδο μεταμόρφωσης αναφέρεσαι αλλά η πραγματική μεταμόρφωση, δηλαδή να γίνει κάτι απο μέτριο/κακό σε κάτι το πολύ καλό, η προσωπική μου εμπειρία μου λέει ότι είναι κάτι εξαιρετικά σπάνιο. Βασικά στα δεκάδες κουτιά των τελευταίων ετών μου έχει συμβεί μόνο μια φορά, συγκεκριμένα σε ένα κουτι H.Upmann Royal Robustos.
Και σε εμενα εχει συμβει αυτο με μια κουτα Royal Robustos :!: του 13 η 14
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Magic/Bad Boxes: Πόσο μεγάλη είναι η απόσταση ανάμεσα σ’ ένα εξαιρετικό κι ένα μέτριο πούρο?

Δημοσίευση από nikos doc »

Προφανώς η αστάθεια στα αγαπημένα μας κουβανέζικα είναι δεδομένη.
Σε ότι αφορά την απόσταση ανάμεσα σε ένα εξαιρετικό και ένα μέτριο πούρο, θα πω ότι είναι μικρότερη της κούτας.
Και για να εξηγηθώ....
Ποτέ δεν έχω βρει μια ολόκληρη κούτα από κάποιο στικ που δεν είναι στις προτιμήσεις μου, και να με τρελάνει.Αλλά έχω πετύχει στικς που με έχουν τρελάνει.
Και σε κάποιες περιπτώσεις με έχουν πείσει να αγοράσω κούτα.
Το πιο περίεργο είναι ο λόγος που με έχουν τρελάνει. Συνήθως δεν είναι γιατί δεν έχουν εκείνο το blend που δεν μου αρέσει σε κάποια brand, αντιθέτως το έχουν στο έπακρο.
Δηλαδή έχω πιάσει στα χέρια μου κοκκινωπό short chourchil, τιγκα στα χλωρά χόρτα και στα κόκκινα κεράσια, στις στιφές μαρμελάδες και στα κέδρα, και έχω χαζέψει....αλλά συνήθως αυτά και τα πιο πολλά RnJ που κάνουν απλά χόρτα!
Και βέβαια μιλάμε πάλι για ένα μόνο στικ :evil: ....( ναι πήγα και τα πήρα όλα :twisted: ...ευτυχώς ήταν δεκάδα...)

Δεν υπάρχει απάντηση πιστεύω, και το μόνο που είναι σίγουρο είναι αυτό που λέμε συνεχώς, δοκιμή και πάλι δοκιμή. Όσο πιο πολύ καις το ποιο πολύ εξοικειώνεσαι με τα βίτσια των μάγων Κουβανών!
These users thanked the author nikos doc for the post:
Assos
This is our House!
Άβαταρ μέλους
χεντυ κοντου
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Δευ Μαρ 04, 2019 12:46 pm

Re: Magic/Bad Boxes: Πόσο μεγάλη είναι η απόσταση ανάμεσα σ’ ένα εξαιρετικό κι ένα μέτριο πούρο?

Δημοσίευση από χεντυ κοντου »

Καλημέρα σε όλους..διαβάζω με προσοχή όλα όσα γράφεται..βέβαια κούτα δεν έχω πάρει ακόμη..ήθελα να ρωτήσω να κρατάω Σημεώσεις για καθε πουρο που καίω ..η δεν είναι απαραιτητο αφού δεν ξερω την κούτα που προερχεται?? ΥΓ απο μπουκάλια malt και bourbon whisky πού ανοίγω πάντα κρατώ σημειωσεις..
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Magic/Bad Boxes: Πόσο μεγάλη είναι η απόσταση ανάμεσα σ’ ένα εξαιρετικό κι ένα μέτριο πούρο?

Δημοσίευση από Tournesol »

Κάθε φυσικό προιόν συνοδεύεται απαραιτήτως απο ένα επίπεδο αστάθειας. Ανεξαρτήτως βέβαια, την απόσταση μεταξύ ενός εξαιρετικού και ενός μετρίου πούρου απο την ίδια κούτα, προσωπικά την αποδίδω στο προσωπικό κομμάτι και δη σε θέμα διάθεσης εκείνη την στιγμή. Επίσης μια καλή κουβέντα/γνώμη ή η φήμη που μπορεί να συνοδεύει ένα πούρο ίσως και να μας προδιαθέτει μερικές φορές.

Παράγοντες όπως ο ρυθμός καπνίσματος, τα συνοδευτικά ποτά/εδέσματα ή η συνολική διάρκεια του καπνίσματος θα έχουν σημαντική επίπτωση στο πως θα αποδώσουν τα καπνά (βλ. θερμοκρασίες κλπ). Πιστεύως πως είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που ο εκάστοτε aficionado θα δώσει σημασία σε τέτοιες λεπτομέρειες, καθώς παραδίδεται σε αυτή την μαγευτική νιρβάνα που μόνο ένα κουβανικό πούρο* δύναται να του προσφέρει.

Να έχουμε όλοι μας καλή υγεία και διάθεση (ελπίζω και το εύχομαι) και είμαι βέβαιος πως θα χτυπάμε πιο συχνά el dorado :mrgreen:




*non-cuban lovers back the hell off
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2630
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Magic/Bad Boxes: Πόσο μεγάλη είναι η απόσταση ανάμεσα σ’ ένα εξαιρετικό κι ένα μέτριο πούρο?

Δημοσίευση από alexandros »

χεντυ να κρατας.
πιο πολυ για την γευστικη-αρωματικη παλετα του πουρου
αντε και την χρονολογια φρεσκο-παλιο για να δεις τις διαφορες μεταξυ τους
κωδικοι εργοστασιου ειναι πολυ ψαγμενο και δεν ειναι και κατι στανταρ ( οχι οτι τα αλλα ειναι με τους κουβανους ...)
εξαλλου καθε μερικα χρονια οι κωδικοι εργοστασιου αλλαζουν και κανεις μας δεν ξερει τις αντιστοιχιες
These users thanked the author alexandros for the post:
χεντυ κοντου
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
χεντυ κοντου
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Δευ Μαρ 04, 2019 12:46 pm

Re: Magic/Bad Boxes: Πόσο μεγάλη είναι η απόσταση ανάμεσα σ’ ένα εξαιρετικό κι ένα μέτριο πούρο?

Δημοσίευση από χεντυ κοντου »

alexandros έγραψε:
Πέμ Μαρ 14, 2019 3:17 pm
χεντυ να κρατας.
πιο πολυ για την γευστικη-αρωματικη παλετα του πουρου
αντε και την χρονολογια φρεσκο-παλιο για να δεις τις διαφορες μεταξυ τους
κωδικοι εργοστασιου ειναι πολυ ψαγμενο και δεν ειναι και κατι στανταρ ( οχι οτι τα αλλα ειναι με τους κουβανους ...)
εξαλλου καθε μερικα χρονια οι κωδικοι εργοστασιου αλλαζουν και κανεις μας δεν ξερει τις αντιστοιχιες
Ευχαριστώ πολύ Αλέξανδρε γία τήν συμβουλή σου σίγουρα θα το κάνω..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Από τον Σπόρο στο Τασάκι”