Most Powerful Cubans

ο κύκλος & ο μύθος: καλλιέργεια, παραγωγή, ιστορία, κουλτούρα, ταυτότητα, χαρακτηριστικά
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Most Powerful Cubans

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

πριν ενάμιση χρόνο είχαμε κάνει μια ενδιαφέρουσα κουβέντα: viewtopic.php?f=190&t=1415
αναζητώντας το μίτο του mild-medium-full μέσα από ένα μιξ διαφορετικών παραγόντων σε ένα πούρο
όπως γευστική / αρωματική ένταση & βάθος, πολυπλοκότητα, δύναμη, βαρύτητα / ελαφρότητα στο στόμα και το κεφάλι

εδώ θα εστιάσουμε (και θα παραμείνουμε) μόνο στη «δύναμη και το βάρος»
και μάλιστα όχι σε θεωρητική αλλά εμπειρική βάση με γνώμονα τα καπνίσματα μας

δεν θα μιλήσουμε γενικά, αντιθέτως θα κατονομάσουμε συγκεκριμένα πούρα
που τα θεωρούμε με βάση το δικό μας καπνιστικό προφίλ ως πιο «δυνατά και βαριά»
σε σχέση με άλλα που συγκριτικά μας πέφτουν πιο «μέτρια» ή «ελαφριά και light»

και για να μην υπάρξει σύγχυση με «φρέσκο» και «παλιό» παραμετρικό παράγοντα
ως συνθήκη της κουβέντας ορίζεται το γενικότερο προφίλ κάθε πούρου, με μια μέση ηλικία - ας πούμε τριών ετών

ελάτε μεταξύ άλλων να απαντήσουμε και σε ερωτήσεις όπως:

- ο Άσσος του Fonseca είναι ελαφρύ ή βαρύ πούρο?
- τα Habaneros ή οι Lusitanias είναι πιο powerful?
- ποια σειρά έχει περισσότερη δύναμη, τα Cohiba Siglo ή τα Montecristo Νumbered? (1-5)

πάντα κατά την υποκειμενική μας άποψη βεβαίως - φυσικά συζητάμε και παν άλλο σχετικό και ενδιαφέρον
ελάτε θεριακλήδες μου!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 5):
SvenskPetransigarasAssosalexandros
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Most Powerful Cubans

Δημοσίευση από alexandros »

ενδιαφερον θεμα

θα ξεκινησω απαντωντας τα πρωτα ερωτηματα

ο ασσος φυσικα και ειναι βαρυ πουρο
το χαμπανερος το θεωρω πιο powerful απο την λουσι .
καπνιστε πχ 3 χαμπανερος που θα κανετε την ιδια ωρα με το να καπνιζατε μια λουσι και μου λετε
νομιζω οτι για εμενα τα μοντε ειναι πιο δυνατα απο τα σιγκλο
These users thanked the author alexandros for the post:
Τάκης
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Most Powerful Cubans

Δημοσίευση από Assos »

Θα συμφωνήσω με Αλεξ και για να μην επαναλαμβάνω το ίδιο, θα προσθέσω στη κατηγορία powerful τα αγαπημένα cazadores!
Σε γενικές γραμμές είμαι ένας φουμαριστής που του αρέσουν τα δυνατά πούρα από την αρχή της καπνιστικής μου σχέσης με τα κουβανεζικα.
Cazadores, BBF, Fonseca No1, Bolivar corona Junior και αλλά, ήταν και είναι πούρα που τα φουμάρω και τα ευχαριστιέμαι.
Το Demi tasse επίσης είναι πούρο δυναμιτάκι!
Δε θυμάμαι αν έχει ξαναγίνει κουβέντα για το αν τα μικρά πούρα είναι πολύ πιο powerful από πολλά μεγαλύτερα( κάτι που ως ένα σημείο είναι λογικό) όπως τα habaneros που αναφέρθηκαν...
όσο για Monte με siglo, έχοντας μικρό δείγμα από Cohiba, δε θα μπορέσω να είμαι αντικειμενικός. Επομένως θα καταθέσω απλά πως τα βρίσκω δυνατά αλλά όχι και powerful!
Monte No1 είναι ένα Cervantes που παίζει μπάλα μόνο του στη κυριολεξία.
Monte N2 μια πυραμίδα δυνατή αλλά όχι πιο powerful από τα partagas Serie P No2
Monte N3 εδώ τα πράγματα μπερδεύουν γτ θα κοντέψουν να μείνουν και αυτά να παίζουν μπάλα μόνα τους με τους θεούς τους Κουβανούς... Δυνατό μεν αλλά και πάλι...
Monte N4 εδώ νομίζω ότι έρχεται η Λαρα η αλανιάρα και το πατάει το αγαπημένο monte. δε παίζει νομίζω να υπάρχει πιο powerful mareva αυτή τη στιγμή στη Κούβα... ίσως και τα Bolivar turbo Ν2 με κάποια αστάθεια.
Monte No5 μια perla που είναι τούμπανο αλλά νομίζω όχι και powerful.
Γενικός λοιπόν είναι μια σειρά που σε αντιστοιχεία βιτολας δεν έχει και πολλούς ανταγωνιστές, αλλά σε θέμα δύναμης γενικότερα θα βρει... έτσι πιστεύω.
Στα most powerful πούρα ίσως να έβαζα και τη μπραντα με τα πιο πολλά «τούμπανα» όπως και νομίζω αυτή θα ήταν τα Partagas.
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Most Powerful Cubans

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ τους Αλέξανδρο & Γιώργο για τις πρώτες καταθέσεις

το βασικό διακύβευμα του νήματος είναι η καταγραφή των πούρων που καθένας μας κατατάσσει ως πιο "θεριακλήδικα"
σύμφωνα με τις προδιαγραφές που περιγράφονται στον πρόλογο του thread

εάν το δείγμα που θα προκύψει από τις καταθέσεις σας είναι αρκούντως αντιπροσωπευτικό
θα καταρτιστεί σχετική λίστα με τους πλειοψηφίσαντες δυναμίτες/μπαρούτια/στούκας/καμπούμ/σέρτικα της Κούβας
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Most Powerful Cubans

Δημοσίευση από Στάθης »

Ωραίο θέμα μια και μου αρέσουν τα δυνατά πούρα.

Θα διαφωνήσω με τον ασσο στο ότι τα Μοντε είναι powerful πούρα. Ειδικά για την πυραμίδα. Τα Μοντε Νο1 θα τα έλεγα medium plus τουλάχιστον για τα γούστα μου. Για κοΐμπες δεν θα πω έχω καπνίσει ελάχιστα πούρα από τη μπράντα.

BBF , Cazadores, Habaneros , Demi Tasse θα συμφωνήσω. Επίσης τα σορτς τα bolivar corona junior και μην ξεχάσω τα Juan Lopez No2. Ειδικά φρέσκα είναι δυναμίτες.

Αυτά για την ώρα και θα επανέλθω αν θυμηθώ και άλλα.
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Most Powerful Cubans

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Κατ εμέ, στην κατηγορία powerful cubans κατατάσσονται τα εξης Bolivar...BBF , Royal Coronas, Coronas Junior, η πυραυλακατος no.3 και φυσικά Soberanos

Από Partagas σίγουρα Salomones, φρέσκα SD4 ενίοτε βρίσκω πολύ δυνατά τα SP2, αλλά και Habaneros όπως αναφέρθηκε.

Συμφωνώ με Στάθη για Juan Lopez no.2, μιας και το θεωρώ το πιο full bodied ρομπουστο!

Επίσης, ουτε το RyJ Cazadores θεωρώ φουλ power ,ούτε τα Monte με εξαίρεση ίσως την πυραμίδα....
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Most Powerful Cubans

Δημοσίευση από suleygiannis »

Τάκης έγραψε:
Δευ Μαρ 08, 2021 7:22 am
και για να μην υπάρξει σύγχυση με «φρέσκο» και «παλιό» παραμετρικό παράγοντα
ως συνθήκη της κουβέντας ορίζεται το γενικότερο προφίλ κάθε πούρου, με μια μέση ηλικία - ας πούμε τριών ετών
ελάτε μεταξύ άλλων να απαντήσουμε και σε ερωτήσεις όπως:
- ο Άσσος του Fonseca είναι ελαφρύ ή βαρύ πούρο?
- τα Habaneros ή οι Lusitanias είναι πιο powerful?
- ποια σειρά έχει περισσότερη δύναμη, τα Cohiba Siglo ή τα Montecristo Νumbered? (1-5)
Το ερώτημα αφορά το πούρο τριετίας από τη στιγμή που στρίφτηκε. Με βάση αυτό και μόνο θα τοποθετηθώ.
Τα πρώτα πούρα που μου ήρθαν στο μυαλό ήταν τα Juan Lopez 1 και 2.
Από εκεί και πέρα δυνατά πούρα είναι το 898, P2 και D4 από partagas και bbf, coronas junior από bolivar.
Demi tasse αγαπημένο δυνατό πούρο, πάντα στο rotation.
Τα περισσότερα cuaba θα τα χαρακτήριζα φουλ στην τριετία, το ίδιο και το diplomatico 2.
Tα siglo στην τριετία προφανώς είναι πολύ πιο δυνατά από την αντίστοιχη σειρά Monte.
Δεν θα χαρακτήριζα φουλ το fonseca no.1, ενώ τα habaneros είναι πιο δυνατά από lusitania. Δύσκολα θα βρεις full bodied prominente.
Αν θυμηθώ κι άλλα θα επανέλθω.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Most Powerful Cubans

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστώ και τους Στάθη, Μιχάλη, και Γιάννη
η τριετία μπήκε ενδεικτικά για την οικονομία της συζήτησης, νομίζω πως στα 2 ή τα 4 χρόνια δεν θα άλλαζε κάτι σημαντικά
η αναζήτηση μας εξάλλου εστιάζει στο γενικό προφίλ ενός πούρου όπως συνήθως το καπνίζουμε και όχι παλαιωμένο

και πάμε στην ως τώρα ανακεφαλαίωση:
5 Bolivar, 1 Diplomaticos, 1 El Rey, 1 Fonseca, 2 Juan Lopez, 1 Montecristo, και 7 Partagas συγκροτούν ως τώρα την Powerful λίστα
υπάρχουν ωστόσο διαφορετικές προσεγγίσεις ως προς τη δύναμη σε κάποια πούρα, κάτι που προσθέτει ίντριγκα στη συζήτηση

ιδιαίτερη αναφορά στο entreacto του "Βασιλιά του Κόσμου", με τρεις aficionados να το κατατάσσουν ως "δυναμίτη"
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Most Powerful Cubans

Δημοσίευση από Svensk »

Στα ποιο ‘’δυνατά’’ πούρα θα έβαζα: Όλα τα Cuaba, τα ΒΒF, τα Bolivar Royal coronas,
Bolivar corona Junior, Monte1, Monte N3, Partagas P2, Ε2, Habaneros –σαφώς πιο δυνατό
από τη Lusitanias, Cohiba Robusto και Siglo 1. (Στον πάγκο ως πρώτος αναπληρωματικός
το Juan Lopez Nr 2).
Ο Άσσος του Fonseca συνεχώς με εκπλήσσει δίνοντας μου διαφορετική ένταση από αυτήν
που θα περίμενα, θα έλεγα ότι είναι medium -αρκεί το στομάχι μας να είναι γεμάτο.

Tα Montecristo 1-5 σε γενικές γραμμές πιστεύω είναι πιο δυνατά από τα Cohiba Siglo.
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Most Powerful Cubans

Δημοσίευση από Τάκης »

αγόρια έχουμε αφήσει κι αυτή την κουβέντα στη μέση...
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Από τον Σπόρο στο Τασάκι”