Η Ανατομία μιας Κούτας

ο κύκλος & ο μύθος: καλλιέργεια, παραγωγή, ιστορία, κουλτούρα, ταυτότητα, χαρακτηριστικά
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από Fairlight »

Tι Δαλάι Λάμα, αυτός σε λίγο θα ανακηρυχθεί άγιος. Πως αντέχεις ρε θηρίο? Εαν η ηληκία το επιτρέπει (δηλαδή πάνω απο 1μιση χρόνο :lol:) συνήθως δοκιμάζω ένα με το που τα πάρω. Ούτε καν condition δεν τα αφήνω να πιάσουν :lol: Το τι συμβαίνει με τα υπόλοιπα είναι άλλη ιστορία.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 2):
ΤάκηςSvensk
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από Svensk »

Φυσικά, που και που ανοίγω τις κουτες και τα κοιταζω, τα μυρίζω και τα χαϊδεύω, αλλά ως εκεί. Είναι κάτι σαν ταντρικό σεξ.
These users thanked the author Svensk for the post (total 3):
JuniorsuleygiannisΤάκης
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από Τάκης »

θυμίζω πως έχουμε ανοίξει Libro d' Oro
με τις καλύτερες κούτες regular παραγωγής που έχουν πέσει στα χέρια μας τα τελευταία χρόνια:
http://cigarsforum.gr/viewtopic.php?f=190&t=802

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από sigaras »

Πάμε λοιπόν:

• τι κάνετε όταν παίρνετε στα χέρια σας μια κούτα..?? περιγράψτε ακριβώς το «πρωτόκολλο» που ακολουθείτε.
Λαβή ανάποδου γυρίσματος και ανάγνωση ημερομηνίας. Χαμόγελο όταν υπερβαίνει την τριετία, απογοήτευση όταν δεν έχει χρονίσει. Στο ενδιάμεσο comme ci comme ca.


• η καλή μέρα απ’ το πρωί φαίνεται ή συντελούνται εντυπωσιακές αλλαγές στην πορεία..??
• μεταμορφώνονται οι κούτες βάτραχοι σε πρίγκιπες του παραμυθιού..??

Ναι, σίγουρα από το πρωί φαίνεται, με λίγες εξαιρέσεις βέβαια.

• κάθε πόσο τσεκάρετε τα κουτιά που «αντέχουν» για μεγάλο διάστημα στους υγραντήρες σας και πόσο διακριτές είναι οι αλλαγές που
..λαμβάνουν χώρα..??

το "κουτιά" είναι σχετικό, διότι έχω ελάχιστα κουτιά. Τσεκάρω ανά 1-2 μήνες πάντως.


• υπάρχουν μεγάλες διαφορές ανάμεσα στο «καλύτερο» και το «χειρότερο» πούρο μιας κούτας..??

Αν πέσω σε στούμπα ναι. Διαφορετικά υπάρχουν μεν αλλά δεν είναι ο κανόνας.


• πόση και ποια καπνιστική «απόσταση» μπορεί να χωρίζει το πρώτο από το τελευταίο (χρονικά) πούρο μιας κούτας..??

2 χρόνια μαξ.


• πώς νιώθετε όταν καπνίζετε το τελευταίο πούρο μιας εξαιρετικής κούτας..??

Αμαρτωλός.



• τι κάνετε όταν πέσετε σε «μετριότητα» και τα πρώτα 5-6 πούρα της κούτας είναι «κακά»..??

περιμένω τον χρόνο να λύσει το πρόβλημα και κερνώ που και που κανένα τρακαδόρο γνωστό.


• ποια είναι η κούτα που έχετε αυτή τη στιγμή για περισσότερα χρόνια στον υγραντήρα σας..??
H. Upmann half coronas και την έχω εδώ και 2 χρόνια.
These users thanked the author sigaras for the post (total 3):
ΤάκηςMixalis81Svensk
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από Junior »

Κράτησα το παρόν thread για την επικείμενη άφιξη μιας 10αρας κουτας Montecristo Petit Edmundo,
Εικόνα
οπότε και παραθέτω τις εντυπώσεις μου μετά ιώβιας υπομονής ως την παραλαβή της.

•τι κάνετε όταν παίρνετε στα χέρια σας μια κούτα..?? περιγράψτε ακριβώς το «πρωτόκολλο» που ακολουθείτε
----Αδημονώ, για τέτοιες στιγμές και ξεπακετάρω χωρίς την απαιτούμενη ευλάβεια, και αποτύπωση της στιγμής. Ένα λάθος που θα προσπαθήσω να διορθώσω. Αυτή την φορά ήμουν πιο συγκρατημένος. Άνοιξα το δέμα και περιεργάστηκα την κούτα σαν ιδιωτικός ερευνητής. Ήταν ερμητικά κλειστή και το ξύλο σε άψογη κατάσταση, χωρίς την μηδαμινή αμυχή. Γυρίζω ανάποδα και προσδοκώ για μια καλή χρονιά. Με ενθουσιασμό βλέπω τη χρονιά 2017,
Εικόνα
σημάδι καλό και προμηνύει πλατύ χαμόγελο. Ήδη στο μυαλό στριφογυρίζουν οι γλύκες του. Κόβω με προσοχή τις ταινίες του και ανοίγω, τα ρουθούνια μου θωπεύουν τα λαχταριστά και ποθητά πουράκια.
Εικόνα
Τα τσεκάρω και διαλέγω, εάν υπάρχει κάποιο με τραυματισμένο wrapper, να Το καπνίσω πρώτο.

•η καλή μέρα απ’ το πρωί φαίνεται ή συντελούνται εντυπωσιακές αλλαγές στην πορεία..??
---Ω ναι, η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται και το διαπίστωσα, με το πρώτο πούρο που έκανα από την προαναφερθείσα κούτα.
Εικόνα

•μεταμορφώνονται οι κούτες βάτραχοι σε πρίγκιπες του παραμυθιού..??
---Στην κατοχή μου, κούτα πολλών ετών, δεν έχω, ώστε να διαπιστώσω κάτι τέτοιο. Αλλά με βάση την στατιστική, τα κουβανέζικα πούρα, είναι κατεξοχήν ύστατο προϊόν παλαίωσης ναι μεταμόρφωσης.

•κάθε πόσο τσεκάρετε τα κουτιά που «αντέχουν» για μεγάλο διάστημα στους υγραντήρες σας και πόσο διακριτές είναι οι αλλαγές που ...λαμβάνουν χώρα..??

----Δεν μπορώ να απαντήσω, μιας και είμαι αρχάριος στον κόσμο των πούρων και δεν αγοράζω συχνά ολόκληρες κούτες, αλλά από την μικρή μου εμπειρία, τσεκάρω ένα-δυο φορές τον χρόνο, και ναι, αν είναι καλή κούτα τα πούρα είναι ένα κι ένα.

•υπάρχουν μεγάλες διαφορές ανάμεσα στο «καλύτερο» και το «χειρότερο» πούρο μιας κούτας..??
---Είναι κάτι που θα το ανακαλύψω στο μέλλον.

•πώς νιώθετε όταν καπνίζετε το τελευταίο πούρο μιας εξαιρετικής κούτας..??
---Η πρώτη κούτα που απέκτησα, ήταν πριν 4.5 χρόνια και ήταν Rafael Gonzalez Panetelas Extra.
Εικόνα
Εξαίρετη κούτα και το ένα καλύτερο από το άλλο. Ακόμη θυμάμαι το τελευταίο πούρο της και την απογοήτευση μου όταν σε μικρό σχετικό διάστημα, είχα προμηθεύει μερικά σκόρπια στικ, τα οποία, ουδεμία σχέση είχαν με τα πούρα της τέως κούτας. Ελπίζω στο μέλλον να είμαι το ίδιο τυχερός...
Εικόνα
•τι κάνετε όταν πέσετε σε «μετριότητα» και τα πρώτα 5-6 πούρα της κούτας είναι
«κακά»..??
---«Τα βάζω στην άκρη» και, ξεχνάω ότι υπάρχουν...

•ποια είναι η κούτα που έχετε αυτή τη στιγμή για περισσότερα χρόνια στον υγραντήρα σας..??
---Romeo y Julieta Mille Fleurs , OBM Sept 15.Εικόνα

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


These users thanked the author Junior for the post (total 5):
ΤάκηςΣτάθηςSvenskPetrannikos doc
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από alexandros »

οταν ερθει στα χερια μου μια κουτα το πρωτο που κανω ειναι να την τουμπαρω και να κοιταξω της σφραγιδα της
καθαρα για την περιεργεια μιας και την εχω ηδη αγορασει και πλεον δεν αλλαζει κατι

μετα θα κοψω τα αυτοκολλητα και θα την ανοιξω για να χωσω την μουσουδα μου μεσα να μυρισω . θα ακολουθησει η οπτικη και ζουληγματικη επιθεωρηση.
φυσικα τα χαρτια που εχει μεσα θα πεταχτουν. το ιδιο και το κατω αριστερα κομματι. χαρτινο ή ξυλινο.

επισης εχω ενα κολλημα και θελω να ξεκολλησω σχεδον ολα τα αυτοκολλητα. πανω δεξια, κατω αριστερα, αυτα τα ασχημα που λενε οτι το καπνισμα σκοτωνει κτλ κτλ . ειδικα στα σλβ δεν υπαρχει αυτοκολλητο πανω

μερικες φορες σε μερικες κουτες που θελω - ελπιζω οτι θα την κοιμησω για χρονια βγαζω μερικα στικ που θα καπνισω και κρυβω την κουτα στα πιο σκοτεινα και δυσβατα σημεια του υγραντηρα

μερικες απο τις πιο παλιες μου κουτες ειναι απο τον προηγουμενο αιωνα (96-97). φυσικα εχουν μεινει ελαχιστα κομματια μεσα που τα καπνιζω σπανια πια.
οταν πιανω τετοια πουρα για να τα καπνισω πολλες φορες σχεδον τρεχω απο την προσμονη

τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα : η καλη κουτα απο το πρωι φαινεται ... σχεδον ποτε το ασχημοπαπο δεν εγινε κυκνος. ναι μπορει να βελτιωθει αρκετα αλλα θα μεινει παπια, δεν θα γινει κυκνος
These users thanked the author alexandros for the post (total 4):
SvenskJuniorΤάκηςRigelianos
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Stratos
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2020 12:49 pm

Re: Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από Stratos »

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις ημερομηνίες στις συσκευασίες.

Ποιες συσκευασίες φέρουν ημερομηνίες?
Είναι σαφές για τα κουτιά 10,25,50 τεμαχίων.

Αλλά τι ισχύει για τις υπόλοιπες συσκευασίες?
These users thanked the author Stratos for the post:
JimmyBoy
"You're only given a little spark of madness. You mustn't lose it."
-Robin Williams
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από suleygiannis »

Στράτο κατ' αρχάς είσαι οφφ τοπικ.
Κατά δεύτερον θα ήθελα να γίνεις πιο συγκεκριμένος. Σε ποιες συσκευασίες αναφέρεσαι;
Όλα τα κουβανέζικα πούρα έχουν κωδικό εργοστασίου, αν πάρεις ολόκληρο το πακέτο από το οποίο προέκυψαν, τριάδες, πεντάδες κλπ...
πχ partagas capitols βγαίνουν σε κουτάκι που δεν έχει κωδικό αλλά το όλο κουτί έχει. Δες εδώ
viewtopic.php?f=76&t=1671
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Stratos
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Stratos
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2020 12:49 pm

Re: Η Ανατομία μιας Κούτας

Δημοσίευση από Stratos »

suleygiannis έγραψε:
Τετ Ιαν 13, 2021 4:57 pm
Στράτο κατ' αρχάς είσαι οφφ τοπικ.
Κατά δεύτερον θα ήθελα να γίνεις πιο συγκεκριμένος. Σε ποιες συσκευασίες αναφέρεσαι;
Όλα τα κουβανέζικα πούρα έχουν κωδικό εργοστασίου, αν πάρεις ολόκληρο το πακέτο από το οποίο προέκυψαν, τριάδες, πεντάδες κλπ...
πχ partagas capitols βγαίνουν σε κουτάκι που δεν έχει κωδικό αλλά το όλο κουτί έχει. Δες εδώ
viewtopic.php?f=76&t=1671
Αυτή η απάντηση μου λύνει την απορία

Συγγνώμη για το off topic, αν ενοχλεί ας διαγραφεί.
These users thanked the author Stratos for the post:
suleygiannis
"You're only given a little spark of madness. You mustn't lose it."
-Robin Williams
Απάντηση

Επιστροφή στο “Από τον Σπόρο στο Τασάκι”