Vamma del Sol Petit Corona

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Vamma del Sol Petit Corona

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Lonsdale 6 1/8 x 42
Wrapper-Binder-Filler: Greece

σύμφωνα με τη σελίδα της εταιρείας έχει «μήκος 15,6 cm και διάμετρο 1,2 cm», κάτι δηλαδή μεταξύ 30 & 31 ring
στο μάτι όμως αμέσως μου φάνηκε αρκετά πιο χοντρή, κάτι που επιβεβαίωσε και το παχύμετρο
εδώ εικονίζεται δίπλα σε ένα Non Plus (42 ring)

Εικόνα

ήτοι μιλάμε για μια μεγαλοκορώνα με δίχρωμο wrapper, πολύ ωραία τυλιγμένη και όμορφη στο χέρι
από τις πρώτες παρτίδες που είχα αγοράσει όταν πρωτοβγήκαν, άρα την έχω κάπου εφτά χρόνια στα χέρια μου

θα προτιμούσα κάτι διαφορετικό στο δαχτυλίδι των Vamma, και σίγουρα άλλον, πιο «ζεστό» χρωματικό συνδυασμό
από το γυαλιστερό ασημί και το γκρι που πλαισιώνουν το λιγοστό κόκκινο-κεραμιδί του
επίσης, αν και το σχέδιο διακρίνεται από πρωτοτυπία, χρειάζεται να εστιάσει πολύ κανείς για να αντιληφθεί το concept
αλλά εντάξει, γούστα είναι αυτά, και εν πάση περιπτώσει τα δαχτυλίδια δεν καπνίζονται
αν και πρεσβεύω την άποψη, πως ένα όμορφο καλοβαλμένο δαχτυλίδι προδιαθέτει θετικά τον καπνιστή

Εικόνα

«Πούρο με σύσταση τριών ποικιλιών καπνού, με μεστή γεύση και ελαφριά επίγευση»
έτσι παρουσιάζουν στο κοινό την Petit Corona οι κατασκευαστές της στην ιστοσελίδα των Vamma
θα είχε ενδιαφέρον κάποια στιγμή να μαθαίναμε ορισμένα πράγματα για την ιστορία αυτών των καπνών
από την προέλευση των πρώτων σπόρων που φύτεψε η οικογένεια Κωνσταντινίδη στα εύφορα χώματα της Πέλλας
μέχρι και την περαιτέρω μετεξέλιξη των «ποικιλιών» τους στο ελληνικό περιβάλλον

Εικόνα

το πούρο έχει τα λάδια του και στα κρύα προκαταρκτικά βγάζει ωραία ελαφριά αρώματα από vintage καπνό
με τις πρώτες ρουφηξιές να αποκαλύπτουν ένα ελαφρύ σώμα με νότες από άχυρο, φρυγανιά και γλύκες τσίχλας bubble gum
η στάχτη είναι λευκή χωρίς συνοχή και θέλει προσοχή για να μην πέσει
κάτι που συνέβη σε τρεις-τέσσερεις περιπτώσεις, στις οποίες παρουσίασε ξαφνική και απρόκλητη φυλλοροή

Εικόνα

η παλέτα γυρίζει σε βοτανική στις επόμενες τζούρες
με πινελιές από ρίγανη, θυμάρι, φλασκούνι και φασκόμηλο να θυμίζουν ελληνικό λόγγο
μαζί με αρκετό λευκό πιπέρι, γη, κι ένα «βαρύ» ξύλο που δεν είναι ούτε κέδρος ούτε δρυς
κάθε 2-3 ρουφηξιές συνεχίζει να πετάει κι εκείνες τις όμορφες γλύκες τσιχλόφουσκας

Εικόνα

και κάπου λίγο πριν τη μέση, η Petit Corona μου φύλαγε μια μεγάλη έκπληξη
καθώς άρχισε να βγάζει από το πουθενά κάτι τρελές φρουτώδεις νότες πεπόνι-μπανάνα
κάτι που δεν κράτησε όμως για πολύ και γρήγορα γύρισε ξανά στο προηγούμενο τέμπο της

Εικόνα

και πάνω-κάτω έτσι πήγε μέχρι το τέλος, κρατώντας έναν χαρακτήρα γλυκό, spicy, ξυλώδη, και γήινο
με το “ethnic” στοιχείο να αποτυπώνεται στον κυριαρχικά βοτανικό χαρακτήρα της

σημειωτέον πως δεν μου έσβησε ούτε μία φορά
και σίγουρα ήταν το καλύτερο Vamma del Sol που έχω καπνίσει ως τώρα!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
JazzmanAssos
papa was a rolling stone...
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Vamma del Sol Petit Corona

Δημοσίευση από Rigelianos »

Ωραίος, Τάκη, και εντυπωσιακή η πρώτη φωτό.
Πριν χρόνια είχα κάνει 2-3, χώμα και χώμα και ξύλα, δεν μου άρεσε, ίσως ξαναδοκιμάσω!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Vamma del Sol Petit Corona

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

τέσσερα χρόνια μετά την vintage PC που σημειωτέον ήταν το καλύτερο VdS που έχω καπνίσει
επανέρχομαι με άλλη μία, αυτή τη φορά από τη σύγχρονη παραγωγή

όλα φωνάζουν για αναβάθμιση του project, το τύλιγμα, η ποιότητα του wrapper, το χρώμα, η υγρασία του πούρου
με το όλον να λειτουργεί θελκτικά και όχι απωθητικά όπως κατά κανόνα συνέβαινε τα πρώτα χρόνια της καριέρας των Vamma

Εικόνα
Εικόνα

ακόμα και στο site της εταιρείας έχει γίνει διόρθωση κι έχει μπει το σωστό ring gauge

Εικόνα

η ημερομηνία παραγωγής μόνο λείπει και στη θέση της υπάρχει μια μουτζούρα

Εικόνα

έχω μεγάλη περιέργεια να την καπνίσω…

απ’ το σώμα και το πόδι βγαίνουν ήπιες μυρουδιές υπογείου και αχυρώνα
που ανασύρουν μέσω της οσφρητικής μνήμης τη ρουστίκ γοητεία μιας άλλης περασμένης εποχής

μετά το κόψιμο η ελληνική γη είναι παρούσα στο pre
με κοπριά ανακατεμένη με καστανόχωμα όπως όταν μεταφυτεύεις λουλούδια

ξεκινάει σε light ρυθμούς με άχυρο, μέντα και άγλυκη κρέμα, beat που διαρκεί για αρκετές λούπες
η στάχτη που χτίζει είναι λευκή αλλά συμπαγής

Εικόνα

κάπου στο τέλος του πρώτου 3ου τσιμπάει μισό κλικ σε σώμα συνεχίζοντας σε ethnic μοτίβο
με κρίταμο, ελαφρύ ελληνικό καφέ, πριονίδι και αραιωμένο σοκολατούχο γάλα
η μύτη είναι καταπληκτική με ψημένο κάστανο και μπισκότο που δυστυχώς δεν ακουμπάνε και στον ουρανίσκο

κοντά στη μέση δίνει μερικά ωραία puffs από κακάο κι ύστερα μπαίνει στον αστερισμό της ρίγανης

Εικόνα

η PC θέλει το πάσο της με κάθε πουσάρισμα να την κάνει να χάνει ισορροπία και να πετάει καρφίτσες
οπότε την πηγαίνω λάου-λάου κι αυτή με ανταμείβει με μια αναπάντεχη βανίλια, ψωμάκι μπριός και σχοινόπρασο

το τελευταίο κομμάτι χαρακτηρίζουν άγρια βότανα του ελληνικού λόγγου, δίκταμο, φασκόμηλο, μαλοτήρα
μαζί με μια γενναία πρέζα μαύρου πιπεριού

φούμα με αναμφισβήτητη ελληνική ταυτότητα, λίγο σώμα ήθελε παραπάνω για να μετατραπεί σε ολοκληρωμένο πιάτο
με vegetarian ίσως σύνθεση και δομή, ωστόσο πλήρες σε φολκλόρ εναλλακτικό σενάριο
κάτι που ίσως προκύψει κάποια στιγμή στα υπόλοιπα τέσσερα της 5άδας (οι first batch που έχω κυριολεκτικά μεταμορφώθηκαν)
να επισημάνω πως η καπνιστική της συμπεριφορά ήταν ομολογουμένως άψογη

Εικόνα

θέλω να δοκιμάσω κάποια στιγμή Corona και Robusto για να τσεκάρω πώς είναι σήμερα
(οι νέες μικρές Panetelas της brand έχουν αρκετό ενδιαφέρον): viewtopic.php?f=181&t=1893)
στο προσεχές μέλλον δέον να διοργανωθεί κι ένα mass με κάποιο από τα Vamma ως φόρος τιμής στο ελληνικό πούρο

το project των αδελφών Κωνσταντινίδη φαίνεται να ενηλικιώνεται στη δεύτερη δεκαετία του
με τη γνώση και την εμπειρία που αποκτήθηκαν στην πορεία να αποτελούν κεφάλαιο για το μέλλον
εύχομαι να αμειφθούν για την επιμονή και την προσήλωση τους και από την ανταπόκριση του ελληνικού κοινού στα πούρα τους...

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
Epicure ValexandrosSpirosbusa71Svensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Vamma del Sol Petit Corona

Δημοσίευση από Petran »

Εικόνα

Διαβάζοντας το τελευταίο review του Τάκη κόβω έχοντας μεγάλη περιέργεια του τι θα συναντήσω.
Πρέπει να έχω ξανακαπνίσει τούτη την petit corona 1-2 φορές ωστόσο οι θύμισες του τι εστί βερίκοκο έχουν χαθεί στη λήθη του χρόνου.

Τα πράματα θα 'ναι "σφιχτά" όπως διαφαίνεται στον ορίζοντα.
Τα πρώτα παφ φέρνουν βότανα και ματζούνια.
Ο αγρός μπροστά φαίνεται τώρα πιο καθαρά...
Εικόνα μυαλού vs αρώματα σημειώσατε 1 ✏️

Το τρύπημα έρχεται αναπόφευκτα και εισπράττω ως δώρο μια νόστιμη και γευστική καραμέλα ούζου.
Δεύτερο τρύπημα και συναντώ σκούρο καφέ στα όρια του πικρού...κατακάθι δεν το λες δυσάρεστα συναισθήματα δε μου φέρνει.
Ούτως ή άλλως τα έχω αποβάλλει με απευθείας κόκκινη από καιρό.

Και ξανά το ίδιο έργο φύσα ρούφα τράβα τονε...
Αρχίζω να τρυπάω τα σωθικά της σχεδόν μανιασμένα μα αντιστέκεται πεισματικά σε κάθε μου λαβωματιά.
Κοπελιά έχουμε και δουλειές 😎

Θα μπορούσε αλλά δεν...
Την άφησα στην ησυχία της κι εκείνη στη δική μου.
These users thanked the author Petran for the post (total 3):
sigarasΤάκηςjgeorgost
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Vamma del Sol Petit Corona

Δημοσίευση από Τάκης »

κρίμα το χρώμα και την κορμοστασιά...

όπως θα 'λεγε κι η Μαλβίνα: φτου ρε γμ την ατυχία μου! 8-)
These users thanked the author Τάκης for the post:
Petran
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Vamma del Sol”