Oliva Serie V Lancero

Απάντηση
manosp3
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τετ Μάιος 20, 2020 8:47 pm

Oliva Serie V Lancero

Δημοσίευση από manosp3 »

Εικόνα

Διαστάσεις : 7 χ 38
Filler: Nicaragua
Binder: Nicaragua
Wrapper: Nicaragua

Είχα διαβάσει κάπου ότι όταν ένα πούρο βγαίνει και σε lancero τότε μάλλον έχει ένα επιτυχημένο μπλέντ. Και όντως η σειρά V των Oliva είναι πολύ επιτυχημένη με πολλές διακρίσεις. Πρώτη φορά σε επαφή με το lancero και ήδη γουστάρω το φορματ.

Το wrapper έχει μια μεταξένια υφή και βγάζει μια απαλή σταυλιλοσοκολατα. Στο πρε βγάζει λίγη σοκολάτα με ξύλο.
1/3 Ρουφάει λίγο δύσκολα γι’αυτό και δε βγάζει πολύ καπνό αλλά και πάλι δινει γεύσεις από σοκολάτα, γη, λίγα μπαχαρικά και κέδρο. Το τελείωμα είναι γρήγορο με κυρίως τα πιπεριά να κυριαρχούν.
2/3 όσο καίγεται το λανσερο τόσο ανεβάζει εντάσεις και δίνει περισσότερο καπνό και γεύση. Το μοτίβο παίζει σε γη, μπαχαρικά, σοκολάτα, κέδρος και δέρμα. Γενικά, κυριαρχεί μια ισορροπία από γλυκές και σκούρες γεύσεις που γουστάρω πολύ. Η στάχτη όμως δε μου κρατάει και μου τα χαλάει.
3/3 Στο τελευταίο τρίτο ανεβάζει κι άλλο εντάσεις. Τώρα ο καπνός είναι πολύς και πυκνός. Πλέον, Ο καφές σέρνει το χορό με άλλοτε να πηγαίνει προς τη μοκα και άλλοτε προς σκούρο ελληνικό καφέ. Δεν έχουν όμως χαθεί η γεύσεις από τα δέρματα και τη γη που χαρακτηρίζουν το πούρο.

Εικόνα

Μετά από 1 ώρα και 15 λεπτά άρχισε να γίνεται αρκετά καυτός ο καπνός όποτε και το αφίσα.
Γενικά καλό πούρο αρκετά ισορροπημένο, γλυκό και γήινο. Περίμενα περισσότερα για να είμαι ειλικρινής αλλά θα επιστρέψω μάλλον γιατί μου άρεσε το φορματ και γενικά ήταν μια ξεκούραστη, απροβλημάτιστη και καλή φουμα.
These users thanked the author manosp3 for the post (total 10):
ΣτάθηςSpirosbusa71JazzmanalexandrosΤάκηςlefteris cFairlightnikos docPetranSvensk
Απάντηση

Επιστροφή στο “Oliva”