La Flor Dominicana Andalusian Bull

Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

La Flor Dominicana Andalusian Bull

Δημοσίευση από Fairlight »

La Flor Dominicana Andalusian Bull LCD Τάκης

Εικόνα

Από την στιγμή που μου έδωσε ο Τάκης το πούρο ήθελα πολύ να το καπνίσω. Πάει καιρός από τότε που κάπνισα ένα LFD και μέχρι στιγμής δεν έχω καπνίσει ούτε ένα που να με έχει απογοητεύσει, έστω και στο ελάχιστο.

Tο πούρο προσφέρεται για άπλετο χάζι καθώς έχει πολλά ιδιαίτερα στοιχεία, από το κτηνώδες μέγεθος του (6 1/2 In -64), το ασυνήθιστο βάρος του, κυριολεκτικά το πιο βαρύ πούρο που έχω αγγίξει, μέχρι και το πολύ πληθωρικό του δακτυλίδι που παίζει κυριολεκτικά με τα όρια.

Το πούρο στα κρύα βγάζει λίγο δέρμα και αυτό με το ζόρι. Κόβω και το τράβηγμα παραδόξως είναι λίγο δύσκολο, το pre βγάζει δέρμα και κάτι καπνιστό που δεν μπορώ να προσδιορίσω. Ανάβω με εντυπωσιακή δυσκολία το πούρο, μου πήρε πολύ ώρα.

Στο ανάμα και μέχρι το τέλος του πρώτου τρίτου το πούρο κινείται σε ένα αρκετά ήπιο προφίλ που δεν συνάδει ούτε με το ιστορικό της μπράντας του, ούτε και με την πληθωρική φύση του band του. Τόσο πολύ δηλαδή που αναρωτιέσαι αν το πούρο έχει ligero. Εδώ υπάρχει λευκό πιπέρι, όσο πατάει η γάτα, λίγο μπισκότο, κρέμα και αρκετό non βούτυρο που δεν νομίζω οτι έχω ξαναεντοπίσει σε πούρο. Καθώς τελειώνει το πρώτο τρίτο πετάει και κάτι αδιευκρίνιστα φρούτα.

Το πούρο βρίσκεται πλέον στην μέση και ανεβάζει εντάσεις, ξεκαθαρίζοντας και την φύση των φρούτων του πρώτου τρίτου: πρόκειται σαφώς για εσπεριδοειδή! Τα πιπέρια δυναμώνουν, έχουμε και γλυκές αρμύρες και μυστήρια μπαχάρια. Ακόμα και μια φευγαλέα μέντα. Τελειώνει με όλα αυτά πιο δυνατά, συν κακάο, καφέ με γάλα και κάτι το γήινο.

Εξαιρετικό και άκρως ενδιαφέρον non Τάκη και σ ευχαριστώ πολύ που μου έδωσες την ευκαιρία να το καπνίσω. Μακάρι να ήταν όλα έτσι. Πρέπει επίσης να σημειωθεί η καταπληκτική του συμπεριφορά στην καύση και η ασυνήθιστα λευκή στάχτη του.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: La Flor Dominicana Andalusian Bull

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Figurado (Torpedo) 6 ½ x 64
Wrapper: Ecuadorian Corojo
Binder-Filler: Dominican

το νούμερο 1 του top 25 του Cigar Aficionado για το 2016 που έρχεται από μια “LE” των LFD
δημιουργία του γεννημένου στην Ισπανία και μεγαλωμένου στην Ουρουγουάη Litto Gomez
εξού και το όνομα «Ανδαλουσιανός Ταύρος», με τη σιλουέτα του ταυρομάχου στο δαχτυλίδι
που έχει το πράσινο χρώμα της παλιάς σημαίας της Ανδαλουσίας και τη γνωστή γραμματοσειρά του Picasso

Εικόνα

οι περισσότεροι φαντάζομαι θα κάνατε και το συνειρμό με το “Andalusian”
αφού θα γνωρίζετε το σουρεαλιστικό παραληρηματικό φιλμ του 1929 “Un Chien Andalou”
τον περίφημο «Ανδαλουσιανό Σκύλο» των Luis Buñuel και Salvador Dalí

Εικόνα

Εικόνα

μιλάμε για πούρο τέρας, μια πυραμίδα διπλόφαρδη εξίμιση ίντσες με δαχτυλίδι 64 (!)
ο ταύρος μυρίζει …τι άλλο, bullshit… κοπριά, σταβλίλα, λαρδί, δημητριακά
αλλά βγάζει κι εκείνη τη θρεψίνη, τη γνωστή γλύκα των antano gran reserva
κάτι σαν βουτυρόμελο ή μελοβούτυρο για όσους δεν την πρόλαβαν
τόσο, που σε blind θα έλεγα πως το πούρο είναι ένα Joya

πρέπει να χάλασα μισό αναπτήρα για να το ανάψω, κι αμέσως φτιάχνει κρατήρα…

Εικόνα

οι πρώτες, οι δεύτερες, αλλά και οι τρίτες τζούρες δείχνουν πως έχω να κάνω με εξημερωμένο ταύρο
μαλακό, αρωματικό, και μπορώ να πω και γκουρμεδιάρη για non ράτσα
το γιγάντιο torpedo είναι σμουθιάρικο και αρκετά πολύπλοκο για την καταγωγή του

ξεχωρίζω γάλα, σοκολάτα, κυπαρισσόμηλο, κεχριμπάρι, κίμινο, με μερικές αλμυρές πινελιές
πιπέρια δεν, μόνο κάτι περίεργα εξωτικά μπαχάρια που αφήνουν την αίσθηση που έχει ο κρόκος
η στάχτη κρατάει αλλά τη ρίχνω, μην έχω κανένα πρόβλημα μιας και γράφω και συγκεντρώνομαι
καθώς πέφτει με πάταγο σηκώνομαι, βάζω δεύτερο ποτό (Glenlivet 12 με λίγο πάγο & σόδα) και συνεχίζω

Εικόνα

τώρα βοτανίζει αρκετά με μέντα και θρούμπι, με την αλμυρή νότα να είναι πιο έντονη
στο ρετροχάλι παίρνω και μια υποψία από πορτοκάλι
ενώ στο παιχνίδι μπαίνουν αλατισμένοι καρποί και μια ιδέα λευκό πιπέρι
κάπου-κάπου ακούγεται και μια ελαφριά πικροξινίλα, σαν βύνη ας πούμε
γενικά μετά τη μέση, το πούρο αφήνει τη γλυκιά του όψη και γίνεται πιο σκοτεινό και πικάντικο

Εικόνα

στο τελευταίο μέρος κι όσο το ring λεπταίνει, ο ταύρος φουλμπαντίζει και κορώνει
με τα ξυλώδη, τα μαντζουνάτα και τα πικάντικα στοιχεία να σέρνουν το χορό
χωρίς στιγμή όμως να γίνει harsh ή μπαρούτι

τώρα παίζουν τσίλια, κανέλα, τηγανητό λαρδί, κέδρος, ψημένο ψωμί
με κακαώδεις πινελιές και κάτι περίεργα φρούτα του δάσους στο background να λένε πως, ok
για non τα πήγα πολύ καλά ρε μάγκες και δε φίλησα κατουρημένες ποδιές για να γίνω no.1

Εικόνα

…και κάπως έτσι έχουν τα πράγματα αγαπητά μου παιδιά
το «Andalusian Bull» σίγουρα είναι «ένα καλό non» όπως συνηθίζουμε να λέμε
ενδιαφέρον, ευπρόσωπο, καθόλου βαρετό, αξιοπρεπέστατο, ευκολόπιοτο, νοστιμούλι
από κει και πέρα μην ψάχνετε γωνίες στα δίφραγκα, ούτε Μονόκερους εκεί που δεν υπάρχουν
τα του Καίσαρος τω Καίσαρι και τα του Θεού τω Θεώ...

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Epicure V
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: La Flor Dominicana Andalusian Bull

Δημοσίευση από Tournesol »

Εικόνα
La Flor Dominicana Andalusian Bull | LCD Assos

Λαδιάρικο, πανέμορφο, μυρίζει γρασίδια και ντιβανοκασέλα.

Στα κρύα του: μανιτάρι shiitake και ξερό άχυρο.

Πιπεράτο, χωμάτινο, τζιντζεράτο, γεμάτο αλμυρή σοκολάτα. Μια παλέτα και ένας ιδιαίτερος συνδιασμός γεύσεων που με εκπλήσσει ευχάριστα καθότι είναι παντελώς διαφορετικό απο οτι εχω συνηθίσει με την Κούβα τόσα χρόνια. Καραμέλα μαρζιπάν απο την ισπανική γαλατεία, ωδή στο φρεσκοτριμμένο καρύδι, παντεσπάνι βουτηγμένο στο σιρόπι και καμμένη ζάχαρη.

Όλα αυτά στο πρώτο 1/3 του πούρου :shock: Μετα απο όλα αυτά το χάος. Αλήθεια τώρα; Παίζουν έτσι μπάλα τα non;

Ένα πούρο απίστευτα smooth σε όλη του την διάρκεια χωρίς να εμφανίσει γωνίες ή άλλα δυσάρεστα τερτίπια. Αρώματα απο βανίλια και γιασεμί :shock: Η καύση του για σεμινάριο χωρίς την παραμικρή διόρθωση.

Πούρο Άσσου, τι να λέμε τωρα, διαστρικό! Γιώργαρε μου σε ευχαριστώ :mrgreen:
These users thanked the author Tournesol for the post (total 2):
AssosPetran
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: La Flor Dominicana Andalusian Bull

Δημοσίευση από Assos »

Τα σέβη μου Θωμά μου!! Άντε να τα πούμε και από κοντά...
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: La Flor Dominicana Andalusian Bull

Δημοσίευση από Τάκης »

Assos έγραψε:
Τετ Απρ 10, 2019 9:20 pm
Τα σέβη μου Θωμά μου!!

:o :roll: :lol:
These users thanked the author Τάκης for the post:
Tournesol
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: La Flor Dominicana Andalusian Bull

Δημοσίευση από alexandros »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
These users thanked the author alexandros for the post:
Tournesol
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: La Flor Dominicana Andalusian Bull

Δημοσίευση από sigaras »

πάντως, από τη μια πλευρά μου τρέχουν τα σάλια διαβάζοντας τις κριτικές αλλά από την άλλη 64 ring παραπάει ρε παιδιά, παραείναι αμερικανιά.
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: La Flor Dominicana Andalusian Bull

Δημοσίευση από Assos »

Assos έγραψε:
Τετ Απρ 10, 2019 9:20 pm
Τα σέβη μου Θάνο μου!! Άντε να τα πούμε και από κοντά...
These users thanked the author Assos for the post:
Tournesol
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: La Flor Dominicana Andalusian Bull

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

Αφού είχα σκάσει με πολύ και καλό κινέζικο φαγητό, ήθελα "βρώμικο" πούρο. Το μυαλό μου πήγε σε νον. Ε επέλεξα αυτό. Δεν έχω και πολλά νον.
Το πούρο είναι αγορασμένο από Βρυξέλλες το Μάιο έναντι 20 ευρώ και ήταν πριν μερικά χρόνια νούμερο 1 του cigar aficionado. Εμφανισιακά είναι καταπληκτικό, αψεγάδιαστο και τέλεια στριμμένο. Σε προδιαθέτει θετικά λοιπόν. Για να δούμε. Γλυκό πρε με μελάσσες και ρούμι.
Ε τα πρώτα λεπτά είναι καταπληκτικά. Ζαχαρωμένη αμυγδαλόπαστα σε σμουθ τόνους, ολοζώντανη όμως. Το σώμα του πούρου είναι μεσαίας έντασης. Προχωρώντας όμως αλλάζει, όχι πολύ δραματικά όπως τα κουβανέζικα πούρα αλλά σιγά σιγά. Χάνονται τα αμύγδαλα και αρχίζει και βγάζει κάτι περίεργα μυρωδικά όπως ρίγανη και μέντα με μια υπόνοια μελιού στο παρασκήνιο αλλά και πιπέρια. Και μετά αρχίζει να κυριαρχεί ένα περίεργο μπαχαρικό που κάνω πάρα πολλή ώρα να το αναγνωρίσω μιας και δεν το έχω ξανασυναντήσει σε πούρο. Ατόφιο κάρδαμο! Πολύ ενδιαφέρον και ιδιαίτερο!
Ε αυτά είχα να πω, το πούρο δεν είχε καμία πολυπλοκότητα γεύσεων, ήταν τεράστιο και σίγουρα δε με κέρδισε. Είναι το δεύτερο Νο.1 του cigar aficioanado που καπνίζω που δε μου λέει κάτι. Αυτό μου υπενθυμίζει να μην δίνω σημασία στους αμερικάνους. Καλά αυτό το ήξερα έτσι κι αλλιώς.
Στα συν του η καταπληκτική καύση και το τράβηγμα του. Απλά τέλεια. Όπως και τα πρώτα είκοσι λεπτά του. Αλλά μετά το κάπνιζα μόνο από περιέργεια και λόγω του κάρδαμου.
Και έρχομαι στο θέμα vfm. Θα άλλαζε η άποψη μου αν το πούρο έκανε 5 ευρώ; Όχι. Το ίδιο θα μου άρεσε. Θα το ξαναγόραζα αν έκανε 5 ευρώ; Όχι και πάλι. Άρα το vfm δεν το καταλαβαίνω.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
SvenskJunior
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: La Flor Dominicana Andalusian Bull

Δημοσίευση από suleygiannis »

Μόλις πέρασα από γνωστό μαγαζί του κέντρου για να προμηθευτώ πούρα για το μαςς του Σπύρου και είχε μερικά τέτοια.
Πόσο τα έχετε λέω. Εξήντα ευρώ το ένα λέει. Μάλλον δεν άκουσα καλά λέω. Όχι εξήντα ευρώ έχουν το ένα.
Εντάξει λέω παιδιά θα το γυρίσουμε στο ναργιλέ
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Τάκης
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “La Flor Dominicana”