La Flor Dominicana Double Ligero Digger

Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

La Flor Dominicana Double Ligero Digger

Δημοσίευση από Fairlight »

Binder: Dominican
Filler: Dominican
Wrapper: Ecuadorian Sumatra (Colorado)

Size: 60 x 216 :lol:
Τιμή: 11.80 Ε (Γερμανία) :lol: :lol: :lol:

Λοιπόν πρόσφατα προμηθεύτηκα αυτό το πούρο (?) του αγαπημένου μου Gomez, που ας σημειωθεί για την ιστορία, πάω πολύ τον ίδιο και τα πούρα του.

Εικόνα

Για το συγκεκριμένο τώρα τι να πεις? Το πρώτο πράγμα που προσέχει κανείς είναι το κτηνώδες του μέγεθος. Το πούρο είναι, πως να το πούμε? Λαμπάδα, μαντζαφλάρι, μανίκι,κανόνι, 216 στην ευθεία και με ρωτάνε μαμά, βάλτε ότι θέλετε και εσείς και τέλος πάντων καταλάβατε. Το αξιοσημείωτο όμως δεν είναι εκεί, αλλά περισσότερο ο συνδυασμός του μεγέθους με την σειρά που ανήκει το συγκεκριμένο δηλαδή την double ligero. Η σειρά είναι καταπληκτική αλλά όπως φανερώνει και η ονομασία είναι αρκετά δυνατά πούρα. Πως γίνεται λοιπόν αυτή η σειρά να έχει πούρο τέτοιου μεγέθους? Και τι εξέλιξη θα έχει στα 216 mm του? Δεν σας κρύβω ότι ακόμα και εγώ με ανοχή στην νικοτίνη σίγουρα άνω του μετρίου, kamikaze και junkie ταυτόχρονα σε συνδυασμό με μάλλον γρήγορο ρυθμό έχω σοβαρές αμφιβολίες αν θα το βγάλω αλώβητος το project. Δεν είναι και πολύ θεωρητική η ανησυχία πρόσφατα, ένα CAO Flathead V770 με γονάτισε, πράγμα που δεν έχω ξαναζήσει με πούρο. Μου άρεσε μάλλον και του έδινα, αυτή την φορά θα προσπαθήσω να προσέξω λίγο τον ρυθμό. Και στην τελική εδώ που τα λέμε το όνομα του πούρου 'Digger' δεν βοηθάει και ιδιαίτερα.

Αμερικανιά το πούρο με νικοτίνη full, θέλει και την αντίστοιχη Αμερικανιά σε φαγητό πιο πριν οπότε έπαιξα με χοιρινό μπούτι με dry rub, 24 ώρες σε sous vide και τελειωμένο σε φούρνο και φλόγιστρο.

Εικόνα

Πάμε στο πούρο τώρα. Με το που το πιάνω στα χέρια μου το βάζω στα γέλια :lol: Η κρύα βγάζει βαθύ κακάο, λίγα μπαχάρια, γρασίδι και ελάχιστο στάβλο. Το pre είναι σχετικά έντονο με πολλά μπαχαρικά (κάτι κοντά σε κύμινο), ξύλο και κάτι σε φρούτο. Το τράβηγμα αέρα - πατέρα. Καλά ξεκινήσαμε σκέφτομαι. :lol:

Το άναμμα είναι μάλλον ήπιο, ευτυχώς, αλλά ανακαλύπτω ότι μέχρι να φτάσει ο (αισθητά κρύος) καπνός στο στόμα μου είναι λίγο διαδικασία. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα εισπνοές τύπου φύσαρουφα-τραβατόνε που εκτός από κωμικό σαν θέαμα, λόγω μεγέθους αρχίζει και παραπέμπει και αλλού, ευτυχώς που δεν είναι και maduro :lol: Στο μισό εκατοστό στάχτης και το πούρο είναι ήδη full strength ++ :shock: Έχω ήδη τεράστια περιέργεια να δω πως θα με πάει. Στο ένα εκατοστό με έχει αρχίσει στα έντονα μαύρα πιπέρια, κόκκινα πιπέρια, δέρματα, σοκολάτα bitter με το κιλό, γρασίδι και ξύλο. Πουράκλα, προσπαθώ να κρατήσω τον ρυθμό μου αλλά δεν τα καταφέρνω και πολύ.

Tέλος του 1/4 και το πούρο έχει κατεβάσει κάπως εντάσεις παρουσιάζοντας ένα γλυκό και πικάντικο προφίλ με καμμένη ζάχαρη, παντεσπάνι, cappuccino και κόκκινο πιπέρι. Στην μέση εμφανίζεται μια α π ί σ τ ε υ τ η σοκολάτα γάλακτος και εγώ το ρουφάω ανελέητα. To πούρο εδώ ξεκινά αργά και σταθερά να ανεβάζει πάλι εντάσεις, με τα μπαχάρια να γίνονται πιο δυνατά, φουλ κόκκινο πιπέρι, σοκολάτα λίγο κατεβασμένη και καυτερό ρετροχάλι. Μαλακά ξύλα στην εισπνοή, παντεσπάνι στην μέση και κόκκινο πιπέρι στην εκπνοή. Μαγεία. Nα σημειωθεί ότι έχω αρχίσει ήδη να ζαλίζομαι λίγο εδώ αλλά με μια εντελώς ευχάριστη αίσθηση. Αρχή του 3/4 και δυστυχώς έχουμε και ένα σκίσιμο στο wrapper. To πούρο συνεχίζει γραμμικά την πορεία που έχει ξεκινήσει στο δεύτερο μισό, η σοκολάτα εξαφανίζεται δυστυχώς εντελώς, τα μπαχάρια δυναμώνουν και άλλο και εμφανίζονται και ξυροκάρπια καβουρδισμένα με βούτυρο.

Τελευταίο τέταρτο και ζαλίζομαι αρκετά, πάλι ευχάριστα όμως. Αρχίζω και μπαίνω σε υπερβατική κατάσταση που το εγώ μου γίνεται ένα με το άπειρο και συνομιλώ με τον Μανιτού αυτοπροσώπως.

Στην συνέχεια μου το γυρνάει σε Λυντσεικό παραλήρημα που βλέπω το πρόσωπο του Svensk να μου λέει με παραμορφωμένη φωνή κάτι για το colon του και τον βλέπω να τρέχει στην τουαλέτα. Το πούρο τώρα στα τελειώματα ξεχνάει τις γλύκες και τα πάντα και το γυρνάει σε ένα πιο BDSM προφίλ με δυνατά πιπέρια και δέρματα κλείνοντας όμως και το μάτι με μια ελαφριά βανίλια.

Τι να πω παίδες, πούρο-εμπειρία, ψυχοναυτικό, ένας διόλου αγαθός γίγαντας με 100% Μποκολικό DNA που παίζει με άνεση και στα αλώνια και στα σαλόνια. Το πούρο δεν θυμίζει ιδιαίτερα non και επίσης δεν υπάρχει και καθόλου στάβλος. Είναι πούρο που σίγουρα θα κυνηγήσω ακόμα μερικά sticks. Ίσως και κούτα αν δεν ήταν τόσο απαιτητικό. Η δε τιμή είναι όσο αστεία και το μέγεθος του, μιλάμε για κορυφαίο VFM.

Χρόνος καπνίσματος 2 ώρες και 19 λεπτά.

Τετέλεσται.
Εικόνα
These users thanked the author Fairlight for the post (total 14):
Spirosbusa71Στάθηςnikos docJazzmanΤάκηςsuleygiannissigarasPetranAssosharmonicaχεντυ κοντουRigelianosalexandrosPETROS
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: La Flor Dominicana Double Ligero Digger

Δημοσίευση από Τάκης »

...και ξανα-like!!! 8-)

το post θύμισε παλιές ένδοξες στιγμές Μποκολιάδας με νανάκια και τα μπιμπίκια της κυρα-Λενιώς
(πρέπει να έχω καπνίσει ένα Digger πριν καμιά δεκαριά χρόνια...)
These users thanked the author Τάκης for the post:
Fairlight
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: La Flor Dominicana Double Ligero Digger

Δημοσίευση από suleygiannis »

2 ώρες και 19 λεπτά ρε θηρίο; Άλλος θα έκανε 2 ώρες και ογδόντα πέντε λεπτά :lol:
Έχω καπνίσει ένα πούρο της σειράς που μου είχε δώσει ο Τάκης και μου άρεσε θυμάμαι.
Από το tatsting πάντως μου έλειψε να δω πως είναι μέσα το κρέας 8-)
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Fairlight
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: La Flor Dominicana Double Ligero Digger

Δημοσίευση από Assos »

Θωμά είσαι θηρίο ρε φίλε!!
These users thanked the author Assos for the post:
Fairlight
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: La Flor Dominicana Double Ligero Digger

Δημοσίευση από harmonica »

Συγκαταλέγεται θαρρώ στους 12 άθλους στην αντίστοιχη Μποκολιάδα (επικό φανταστικό μπουκ), αλλά Τομ και εγώ κάτι τέτοιο έψαχνα να φάω χθές για να πνίξω την πείνα και για να με βαστιξει από μια μεταμεσονύχτια πολύ αργασιμη φουμα ενός dark flake🙃🙃
These users thanked the author harmonica for the post:
Fairlight
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: La Flor Dominicana Double Ligero Digger

Δημοσίευση από Jazzman »

Θεριακλής τουλάχιστον, αν μπορώ να σκεφτώ κατάλληλη λέξη :D

Πάντα άξιος Θωμά αν και για να είμαι ειλικρινής το χοιρινό μου προκάλεσε περισσότερο σιελόρροια και όχι το κλαρί που κάπνισες :lol:
These users thanked the author Jazzman for the post (total 2):
FairlightAssos
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: La Flor Dominicana Double Ligero Digger

Δημοσίευση από Fairlight »

suleygiannis έγραψε:
Πέμ Αύγ 08, 2019 12:11 am
2 ώρες και 19 λεπτά ρε θηρίο; Άλλος θα έκανε 2 ώρες και ογδόντα πέντε λεπτά :lol:
Κάτι φλωράκια θα έκαναν 2.85 εννοείς, ήδη φέρνω στο μυαλό μου το γνωστό βίντεο με τον Πλέυρη :lol: :lol: :lol:

Στα σοβαρά τώρα, είμαι γνωστή εταίρα του καπνού καθώς καπνίζω παράλληλα ότι καπνίζεται, ήτοι πούρα, πίπα και ηλεκτρονικό. Ε την κάνει την ανοχή το κεντρικό νευρικό, προδιαγεγραμμένο είναι.

Πέρα από την πλάκα (που αρμόζει πολύ σε αυτήν την περίπτωση) το πούρο αξίζει και μάλιστα πολύ. Το σκέφτομαι να πάρω καμιά κούτα και να αρχίζω να μοιράζω λαμπάδες εδώ μέσα :lol:

Σχετικά με το χοιρινό το επόμενο project είναι να κάνω κανονικό bbq, με pulled ωμοπλάτη, ψωμί και σάλτσα από ξύδι και λάχανο. Όποιος θέλει είναι ευπρόσδεκτος.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: La Flor Dominicana Double Ligero Digger

Δημοσίευση από harmonica »

Ωραία θα φέρω σαλιαρες και ξύλο κοπής...
Θα φάμε μέχρι να βαρεσει πιρακια το σώμα 😁😁😁
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: La Flor Dominicana Double Ligero Digger

Δημοσίευση από Τάκης »



ο αγαπητός επιστήμων Dr. Fairlight - μεταξύ πολλών άλλων και νονός μου
αποφάσισε φέτος να μου φέρει πολύ νωρίς την πασχαλινή μου λαμπάδα
πράγμα που με κάνει να πιστεύω πως μάλλον το έπραξε για να τονώσει μέσα μου το αντιστασιακό πνεύμα
ενόψει του επερχόμενου σκοταδιστικού αντικαπνιστικού μεσαίωνα (και όλων των μαύρων αγγέλων του)

έτσι, αφού έφαγα όλο μου το φαΐ και ήπια μπόλικο δυναμωτικό ελιξίριο
ετοιμάστηκα ως Gulliver γι’ αυτό το όμορφο και παράξενο υπερκαπνιστικό ταξίδι
με όχημα ένα τεράστιο starship να ίπταται πάνω από τη χώρα των Λιλιπούτειων Πούρων
έχοντας μέσα μου κι ένα ολίγον Προμηθέας συναίσθημα, υποθέτω σε σχέση με το άσβεστο πυρ που καλούμαι να διαφυλάξω

Εικόνα

ελπίζοντας πως δεν σας ξενερώνω, να προσθέσω λίγα τεχνικά χαρακτηριστικά για το διαστημόπλοιο
το Digger ΧΧΧ που λέτε, ταξίδεψε 1η φορά στο διάστημα τον Απρίλιο του 2011 σε περιορισμένη πειραματική έκδοση
με δύο διαφορετικές version εξωτερικού περιβλήματος σκάφους: Connecticut Broadleaf & Ecuadorian Sumatra
λίγο αργότερα όμως τον Ιούνιο του ίδιου έτους, η παραγωγός εταιρεία αποφάσισε να το εντάξει στην κανονική παραγωγή

Εικόνα

ψωμί αλειμμένο με βούτυρο και μέλι, κακάο, βρεγμένη γη, χλωρά φιστίκια, ελαφρύς στάβλος: αυτό είναι το pre
αγαπητέ νονέ μετά τα εισαγωγικά, δηλώνω έτοιμος για την αντίστροφη μέτρηση
5…4…3…2…1… φύγαμε! έναρξη πτήσης με το ρολόι να δείχνει 14:47

ευχάριστος δροσερός καπνός, με νότες από σανό, μαλακό κέδρο, δέρμα, και μπίτερ σοκολάτα
μην αγχωνόσαστε, είναι μακρύ το ταξίδι

Εικόνα

η σοκολάτα ώρες-ώρες γλυκίζει, κι άλλοτε γίνεται καθαρό ατόφιο σκούρο κακάο
ακούγονται και light μπαχάρια, με την παρουσία του πιπεριού να είναι άκρως διακριτική
ως τώρα βρίσκω το strength φιλικό, ή έτσι μου φαίνεται

Εικόνα

καφέδες, ελαφρές πινελιές από πορτοκαλόφλουδα, γη, καραμέλα
είμαι ακόμα στα τελειώματα του πρώτου τρίτου, αλλά κάτι μέσα μου μου λέει πως η παλέτα του ολοκλήρωσε, (λες?)
ο καπνός συνεχίζει σε βελούδινο μοτίβο, το Digger καίγεται σαν λαμπάδα της Λαμπρής

Εικόνα

.................................................................................................................................

ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ (και κάτι ψιλά…)

σίγουρα δεν μπορείς να δεις το Digger ως «απλό πούρο»
είναι κάτι σαν «συνομιλία με το Μανιτού» όπως καταγράφει λυρικά κι ο επιστήμων
μια σελίδα βγαλμένη κατευθείαν από Μποκολειάδα με νανάκια ντυμένα σουφραζέτες
εν άλλοις λόγοις ένα πραγματικό στρατοσφαιρικό ταξίδι με μια πλήρη περιστροφή πέριξ της γης
κατά τη διάρκεια του οποίου μπορείς να απολαύσεις έναν Kubrick, να ακούσεις τις Nocturnes του Chopin
να διαβάσεις τα σονέτα του Shakespeare, ή να συγγράψεις τη διαθήκη σου…

να αναφέρω πως στο τελευταίο τρίτο (το 6ο ή το 7ο δλδ ανάλογα με το μέτρημα), το πούρο σκούρυνε και βαρβάτεψε αρκετά
με μπαχαροπίπερα, ξύλα, δέρματα, και ξηροκάρπια να το συντροφεύουν μέχρι το τασάκι
με τα καπνά του ωστόσο να διατηρούν μια βουτυράτη αίσθηση μέχρι την τελευταία ρουφηξιά
δίχως να γίνει σε κάποιο σημείο επιθετικό, ή να με κουράσει και να γίνει βαρετό
αντίθετα, μπορώ ανερυθρίαστα να πω, πως θέλω κι άλλο!

νονέ μου, αναφέρω πως κεφάλι-στομάχι-όλα ok! σε ευχαριστώ πολύ για την εμπειρία
διαβεβαιώνοντας σε πως εξιτάρισε τη λιβιδώ μου και εκγύμνασε την αγωνιστική μου διάθεση

χρόνος καπνίσματος (τέλειωσα ακριβώς 17:02): 135 λεπτά

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 8):
JazzmanΣτάθηςnikos docχεντυ κοντουSpirosbusa71alexandrosFairlightAssos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: La Flor Dominicana Double Ligero Digger

Δημοσίευση από Fairlight »

Τάκη άξιος! Μάλιστα βλέπω ότι το τελείωσες σε λιγότερο χρόνο από μένα :shock:

Το digger είναι πούρο σύμβολο για τον αντι-αντικαπνιστικό αγώνα.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 2):
alexandrosAssos
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “La Flor Dominicana”