La Aurora Original Blends Maduro 1985 Robusto

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

La Aurora Original Blends Maduro 1985 Robusto

Δημοσίευση από Junior »

Robusto 127mm x 50

Wrapper: Brazil
Binder: Ecuador
Filler: Dominican Republic, Nicaragua

Εικόνα

Ένα νέο πούρο της σειράς La aurora - 1985. Όμορφο στο μάτι, τυλιγμένο με μαεστρία και χωρίς ιδιαίτερα νεύρα στο wrapper του. Το πούρο μοσχοβολάει μπισκότο και κακάο. Λαδερό και αφράτο στην υφή. Το κόβω, το ανάβω και μπαμ, μου δίνει μία κατακούτελα. Ωρέ μάνα μου τ χαρμάνι είναι αυτό; Βαρύ και ασήκωτο με τρομερή ένταση. Οι πρώτες φούμες ξύλα κέδρου, το άφηνα λίγο να χαλαρώνει μιας και μου δείξει τις γλύκες του. Κακάο λίγα μπαχαρικά και καθόλου πιπεριά. Καύση σωστή και τραβάει άψογα. Το συνόδευα με καφέ φίλτρου και λιγα ξηροκάρπια που τα άφησα για το τέλος μήπως με τρυπήσουν τίποτα καρφίτσες. Μου κράτησε συντροφιά πάνω από μια ώρα. Η ένταση του βαρια και μερικές φορές δεν μπορούσα να μαντέψω τις καινούριες επιγευσεις που μου άφηνε. Λίγο μπισκότο και καφέ προστέθηκε μετά το δεύτερο μισό του. Η παλέτα του ήταν ικανοποιητική αλλά μπροστά στην αίγλη των μακρινών ξαδερφιών (γιατί μερικές φορές μόνο το δαχτυλίδι σου μαρτυράει ότι καπνίζεις κουβανέζικο ενώ είναι δύστροπο και για φούντο) υστερούσε. Είναι μια αξιέπαινη προσπάθεια της La aurora. Να σημειωθεί ότι η τιμή του είναι στα 7€. Το απόλαυσα και κοντά στο δαχτυλίδι το άφησα και τελείωσα τα τους ξηρούς καρπούς και τα αποξηραμένα σύκα. ΕικόναΕικόναΕικόνα

keep calm and smoke cigars

These users thanked the author Junior for the post (total 8):
JazzmanΤάκηςΣτάθηςSpirosbusa71Assosχεντυ κοντουPetransuleygiannis
Άβαταρ μέλους
nomad
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2020 1:38 pm

Re: La Aurora Original Blends Maduro 1985 Robusto

Δημοσίευση από nomad »

Καιρο εχω να γραψω,
αλλά αυτο το στικ με εντυπωσίασε.
Γυρναω απ το γραφειο, λιγο η δουλεια, λιγο η ζεστη, λιγο το οτι φετος οι διακοπες λογω δουλειας δεν εχουν αρχισει να αχνοφαινονται στον ορίζοντα περνάω να παρω πούρα και πεφτω επανω σε αυτό χωρις πολλα πολλα σκεφτομαι "ναι αυτο θα δοκιμασουμε απόψε" γυρναω λοιπον ανακατευω ενα apperolακι, στα ηχεία παιζει joe bonamassa και βουρ....
Ανοιγω το βγαζω απο ζελατινα και σκανε με την μια μπισκότο κακάο...
αναβω και αρχίζει με ξυλο και κακάο bitter αλλα στην συνεχεια περνει την θεση του κακαο μια λιγο πιο γλυκια σοκολατα, βαρυ απο την αρχη ως το τελος η σοκολατα με το το ποιο εντονο κακαο εναλλασονται που και που δινει και μπαχαρια και μια υποψια μελι.
Εντυπωσιαστηκα, πρωτη φορα δοκιμη εκτος Κουβας.

Εικόνα
These users thanked the author nomad for the post (total 2):
suleygiannisJunior
Απάντηση

Επιστροφή στο “La Aurora”