Illusione Epernay Le Monde

Απάντηση
Johni
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2020 8:37 pm

Illusione Epernay Le Monde

Δημοσίευση από Johni »

Εικόνα

Η καύση του ειναι εξαιρετική και προσφέρει μια γλυκιά απαλή αίσθηση καραμελας.Μακαρι να ειχαμε πιο πλουσια ποικιλία non στη χώρα μας...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8975
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Illusione Epernay Le Monde

Δημοσίευση από Τάκης »

Johni ευχαριστούμε για το σύντομο review σου

θα μου επιτρέψεις να συμπληρώσω τα χαρακτηριστικά και το blend του πούρου
πληροφορία απαραίτητη για όσους επισκέπτονται τη βιβλιοθήκη μας

το Illusione Epernay Le Monde λοιπόν είναι Toro 6 ¼ x 54, με Wrapper-Binder-Filler από Νικαράγουα
συγκεκριμένα έχει shade-grown Corojo '99 Rosado wrapper, ενώ τα υπόλοιπα καπνά του είναι μίξη Corojo και Criollo

(κάποια στιγμή θα επανέλθω στο topic και με δικό μου review)

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 7):
ΣτάθηςJuniorPetranSpirosbusa71SvenskJazzmanχεντυ κοντου
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8975
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Illusione Epernay Le Monde

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Toro 6 ¼ x 52
Wrapper-binder-Filler: Nicaragua

έχει γαλλική προέλευση η ονοματολογία σ’ αυτή τη σειρά του αξιότιμου κ. Dion Giolito
που πρόσφατα μας τίμησε μιλώντας αποκλειστικά στο cigarsforum.gr για τον κόσμο των αισθήσεων και ψευδαισθήσεων του
συγκεκριμένα προέρχεται από το Epernay, την καρδιά της Καμπανίας με την έξοχη σαμπάνια
ο τίτλος ανά vitola συνοδεύεται από διάφορα προσδιοριστικά, «γαλλικά» κι αυτά
που επιχειρούν να εκφράζουν τη λεπτότητα και τη φινέτσα της blend άποψης του maître
η σειρά παράγεται στο εργοστάσιο Raices Cubanas

το Le Monde έχει shade-grown Corojo '99 Rosado wrapper, ενώ τα υπόλοιπα καπνά του είναι μίξη Corojo και Criollo
ο chef έχει βρει τη συνταγή και φτιάχνει ένα ακόμα «νόστιμο» πούρο
αρωματικά και γευστικά λεπτεπίλεπτο, με σώμα πιο ελαφρύ από τις άλλες σειρές της brand

Εικόνα

η παλέτα του έχει εξωτικές φρουτώδεις νότες, κρέμα κακάο, μπισκότο, καραμέλα, μαλακά ξύλα και γλυκά μπαχαρικά
όπως σχεδόν όλα τα Epernay αφήνει μακρόσυρτη γλυκιά επίγευση, άνετα το χαρακτηρίζεις και "επιδόρπιο" πούρο

άλλη μια δημιουργία «υψηλής ραπτικής» του DG, που ξεφεύγει αρκετά από τη γνωστή non μανιέρα…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 8):
JazzmanSvenskΣτάθηςχεντυ κοντουVr AndreassigarasSpirosbusa71Petran
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8975
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Illusione Epernay Le Monde

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

καπνίζω άλλο ένα Le Monde με το σουξέ να συνεχίζεται…

το δίδυμο μπισκότο-καραμέλα κυριαρχεί κι είναι όλα τα λ7 σ’ αυτό το τέκνο του Dion G.
με κρέμα κακάο, γλυκά ξύλα & μπαχαρικά, και μια gourmet εσπεριδοειδή πινελιά να ολοκληρώνουν την απόλαυση

μεταξωτό πούρο με ψαγμένα καπνά, τα Epernay άλλωστε είναι μια κατηγορία από μόνα τους
κι από τα ελάχιστα εκτός Κούβας που ο προσδιορισμός “non” έχει μόνο γεωγραφική διάσταση

Εικόνα

έχω αναρωτηθεί αρκετές φορές τι θα έκανα αν για κάποιο λόγο ήμουν «αποκλεισμένος» από τα κουβανέζικα (καλομελέτα κι έρχεται)
δεν έχω κάποια στάνταρ απάντηση, αλλά σίγουρα τα Illusione θα ήταν απ’ τα πούρα που θα κάπνιζα σταθερά
εκτός των άλλων, για κάποιο λόγο νιώθω κι ένα μυστικιστικό δεσμό μαζί τους που έχει ρίζες στο παρελθόν
και που όσο κι αν περνάει ο καιρός θα ιχνηλατεί ηδέως όρια και περιθώρια μεταξύ αισθήσεων και ψευδαισθήσεων…

«η ιδέα πίσω από τα Illusione είναι σε σχέση με την πίστη στο θεό και το συνεχή αγώνα μεταξύ Καλού Κακού» (Dion Giolito)

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Illusione”