Martinez Cigars - Flatiron 9

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Martinez Cigars - Flatiron 9

Δημοσίευση από lefteris c »

Εικόνα

https://www.martinezcigars.com/

Martinez Cigars - Flatiron 9
Length 7 inches
Ring Gauge 44
Filler Nicaragua
Binder Nicaragua
Wrapper Ecuador

Εικόνα

Τη δεύτερη μέρα του χρόνου είχα μια δίωρη άδεια από τους δικούς μου και επισκέφθηκα ένα ιδιαίτερο κατάστημα ! μια οικογενειακή επιχείρηση, μια μικρή βιοτεχνία πούρων που ήταν δεν ήταν 30 τετραγωνικά,
επέλεξα να καπνίσω στο μέρος αυτό κάτι διαφορετικό, κάτι δικό τους, σαν original τόπος που ήταν !
από τα άλλα τα εντυπωσιακά καταστήματα ή ένα από τα 4 Davidoff της πόλης που όλα απαραίτητα διάθεταν αρκετά μεγάλα - ευρύχωρα lounge

Εικόνα
Εικόνα

Ο Jesus Martinez με υποδέχτηκε σαν άνοιξα την πόρτα, ιδιοκτήτης δεύτερης γενιάς,
ο πατέρας του Don Antonio Martinez δημιούργησε την επιχείρηση το 1974,
φιλικός, χαμογελαστός, πρόθυμος να με βοηθήσει να επιλέξω πούρο για να καπνίσω άμεσα και να με κατατοπίσει γενικά και ειδικά
επέλεξα το Flatiron μετά από συμβουλή του κι αφού πρώτα του ανάφερα πάνω κάτω τι καπνίζω και τι επιθυμώ.
-lucky man ! αναφώνησε ένας από πίσω την ώρα εκείνη, μάλλον άκουσε την αναφορά μου για τα κουβανέζικα που καπνίζω.

(Flatiron: το πρώτο εξ ολοκλήρου μεταλλικό και ιστορικό κτίριο πια στη NYC κατασκευής του 1902, ονομασία και της περιοχής που βρίσκεται)

Μου το κόβει μου δίνει αναπτήρα και την αράζω σε μια θέση που στρίβουν πούρα !
ήμουν ο έκτος που κάπνιζα εντός του καταστήματος ταυτόχρονα, ο εξαερισμός καλός αλλά δεν προλάβανε... κι έτσι αντιλαμβάνεστε τι συνονθύλευμα αρωμάτων επικρατούσε στα λίγα αυτά τετραγωνικά στις δύο η ώρα το μεσημέρι.

Το πούρο θα το χαρακτήριζα μέτριο προς δυνατό, έντονα αρωματικό με πικάντικα νόστιμα μπαχάρια και νότες γήινες στην αρχή, μετά ακολούθησαν πολλά δέρματα, ζύμη, καρύδια, κακάο,
γύρω στη μέση έγινε κρεμώδης, έβγαλε και ξύλα - κέδρους σιροπιαστούς,
σε κάποιες στροφές πιο κάτω έδωσε ακόμα τζίντζερ, αλμύρα και πιπέρι μαύρο, μου άρεσε αρκετά για non που τα τελευταία χρόνια έχω γίνει "δυσκοίλιος" μαζί τους.

Yπήρχαν κι άλλα αλλά δεν ήμουν τόσο αφοσιωμένος στο πούρο όσο στη όλη φάση του μαγαζιού, στον κόσμο που μπαινόβγαινε, που ψώνιζε, στην καθαρόαιμη Rock κατάσταση του καταστήματος χωρίς να παίζει rock μουσική (είχε άλλη και απαλά)
φιλικοί και αδερφικοί όλοι τους ! μια παρέα με έναν κοινό παρονομαστή, το Πούρο.


.


Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Με ρώτησε πως μου φάνηκε λίγο πριν φύγω όταν ήμουν στο ταμείο
-Ναι μου άρεσε απάντησα, κι όχι μόνο από ευγένεια αφού πήρα ακόμη 5 από τα ίδια +κάποια άλλα,
την ώρα εκείνη στεκόταν όρθιος και περίμενε στην είσοδο ένας τύπος... ώσπου ξάφνου από το βάθος του μαγαζιού σαν από μυστική κρύπτη βγαίνει ένας έγχρωμος και ώριμος σε ηλικία με τρεις δεσμίδες των 50 πούρων στα χέρια και ένα σακίδιο στη πλάτη, μάλλον έστριβε private, τα αφήνει στον ιδιοκτήτη χαιρετάει και φεύγει (μικρά σε μέγεθος ήταν)
Αυτός που ήταν στην αναμονή πληρώνει αμέσως παίρνει τις δυο δεσμίδες και φεύγει
Ρωτάω κι εγώ τι είναι τούτα ; μπορώ να πάρω 5 να τα δοκιμάσω ;
-Ναι φυσικά, είναι κάποια που φτιάχνουμε χωρίς μπάντες για σύντομες φούμες Bandido τα ονομάζουμε.

Τώρα που γράφω τιμάω και το πρώτο από δαύτα με καφεδάκι,
αρκετά συμπαθητικό και ισορροπημένο μου φαίνεται για τόσο νέο πούρο με διαστάσεις 32-33 ; Χ 115 mm
Εικόνα

Σε μικρό διάλογο την ώρα που κάπνιζα μου ανέφερε ότι αυτή τη στιγμή υπάρχουν 5 συνολικά μαγαζιά στη πόλη που στρίβουν πούρα με ξεχωριστά δικά τους blend το κάθε ένα,
στα βόρεια - Bronx υπάρχει ένα αρκετά μεγάλο, ενώ στα 90s υπήρχαν τουλάχιστον 24 - 25
Του μίλησα ακόμη για μας, του είπα ότι θα κάνω αναφορά στο φόρουμ για τα Martinez cigars κλπ.
και του άφησα 2 σουβέρ, τα γνωστά :D

Εικόνα
Εικόνα

-Εις το επανιδείν

Άνοιξα την πόρτα κι έφυγα, ...ενθουσιασμένος !

Εικόνα
These users thanked the author lefteris c for the post (total 7):
nikoskalΤάκηςjgeorgostalexandrossigarassuleygiannisEpicure V
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Various”