Davidoff Maduro Robusto

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Davidoff Maduro Robusto

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Robusto 5 x 52
Wrapper: Nicaragua
Binder: Dominican Republic
Filler: Dominican Republic

η σειρά Maduro των Davidoff βγήκε στην αγορά το 2008 με πολλές τυμπανοκρουσίες
κι ήταν η πρώτη φορά που η brand χρησιμοποίησε maduro wrapper σε κάποια από τις πολυάριθμες σειρές της

σταδιακά και μέχρι το 2010 κυκλοφόρησαν τρία μεγέθη, Corona 4 1/2 x 46, Robusto 5 x 52 και Toro 6 x 48
μετά από λίγα χρόνια όμως η παραγωγή της σειράς σταμάτησε, πιθανότατα λόγω μη «ανταπόκρισης»
κι έτσι σιγά-σιγά τα άλλα δύο της σειράς εξαφανίστηκαν και μόνο την Corona μπορεί πια να βρει κανείς σε λίγα μαγαζιά πέραν του Ατλαντικού

είχα πρωτο-καπνίσει αρκετά πιο παλιά το εν λόγω και μου άρεσε, αντίθετα με το Toro που με είχε αφήσει αδιάφορο:
http://cigarsforum.gr/viewtopic.php?f=130&t=545
αλλά ας πάμε στο δια ταύτα…

μετά από ένα pre με τις τυπικές αλμύρες και μανιταρίλες των Davi που εμένα μου αρέσουν πολύ
έρχονται στην επιφάνεια γλυκές νότες από σταφίδα, γλυκόριζα και σοκολάτα, wrapper ένεκα προφανώς

με κερδίζει από την αρχή με απαλές νότες από κέδρο, μέλι, σανό και γη
που συνοδεύονται στην πορεία από καρυδόψιχα, γλυκάνισο, εσπρέσο, και καραμέλα

το Robusto έχει ομολογουμένως εντυπωσιακή παλέτα με αρκετές εναλλαγές και ακαδημαϊκή καπνιστική συμπεριφορά
μετά τη μέση τσαμπουκαλεύει κι ανεβάζει strength με τη σκυτάλη να παίρνουν η μαύρη σοκολάτα και το τσίλι
οδηγώντας σ’ ένα μερακλίδικο γλυκό & πικάντικο τέλος που έδεσε τέλεια με τις γούνες και τα τσίπουρα στο τραπέζι

μου άρεσε ακόμα περισσότερο αυτή τη φορά, ίσως γιατί βρήκε το yáng του...

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
Epicure VAndreasPlefteris c
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Davidoff”