Casa Magna Colorado Belicoso

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Casa Magna Colorado Belicoso

Δημοσίευση από suleygiannis »

54 x 6,25
Wrapper, binder, filler: Nicaragua
LCD Alexandros
Εικόνα
Δεν είχα ξανακαπνίσει πούρο αυτής της μάρκας, μιας και σπάνια καπνίζω νον και μου δίνει την ευκαιρία ο Αλεξ. Μου είχε πει θυμάμαι ότι δεν έχει πολλές εναλλαγές αλλά είναι πολύ καλό. Επίσης έχω ακούσει και διαβάσει καλά λόγια για τη μάρκα.
Μία πανέμορφη σελοφανάτη πυραμίδα, η οποία μάλλον είναι πολυκαιρισμένη μιας και το σελοφαν της έχει γίνει καφέ από τα χρόνια. Για να δούμε.
Ξεκινάει με κακάο, μπισκότα, καρύδι και καφέ. Αρκετά πολύπλοκο και δε μοιάζει για νον. Εκπλήσσομαι ευχάριστα! Πολύ ωραία αρχή κάνει και μου τραβάει το ενδιαφέρον. Εξαιρετικό το τράβηγμα του. Η συνέχεια έχει κι άλλα όμως. Δέρμα, κανέλα, γλυκιά ζύμη, αμύγδαλο και κυρίως κακάο. Πολύ καλό το πούρο και αναρωτιέμαι με τι να το συνοδεύσω. Και εκεί που αναρωτιέμαι, μου βγάζει σταφίδες, μαύρη σοκολάτα και ρούμι, οπότε βάζω ένα μαύρο ρούμι. Και του ταιριάζει!
Εικόνα
Κακάο με μπαχαρικά κυριαρχούν. Εξαιρετικό νον, μετά τη μέση ανεβαίνουν και οι εντάσεις του. Δεν έχει εναλλαγές, αλλά είναι πραγματικά πολύ καλό. Ίσως τελικά αξίζει να καπνίζω πιο συχνά νον
Αλεξ ευχαριστώ!
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
nikos docalexandros
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Casa Magna Colorado Belicoso

Δημοσίευση από Τάκης »

suleygiannis έγραψε:
Σάβ Απρ 27, 2019 1:27 pm
Ίσως τελικά αξίζει να καπνίζω πιο συχνά νον

ναι Γιάννη, "αξίζει"
These users thanked the author Τάκης for the post:
alexandros
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Casa Magna Colorado Belicoso

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

κάποτε orismenoi το καπνίζαμε πολύ και το γουστάραμε περισσότερο από το πουλέν της σειράς
μιλάω για τους τους καιρούς που στη Γερμανία κόστιζε από 3,80 μέχρι 4,60 €, (7,20 € έχει σήμερα)
ύστερα τα Colorado παρουσίασαν έλλειψη κι εξαφανίστηκαν για ένα διάστημα από την αγορά
αλλά κι όταν ξαναφάνηκαν δεν έφτασαν δυστυχώς ποτέ Ελλάδα

το στικ είναι μπερεκέτι, ένας αρωματικός ταχυδρόμος κατευθείαν από τα χωράφια της Jalapa και του Esteli
με νότες από ψημένο καλαμπόκι, δέρμα, κακάο, κέδρο, κανέλα, μελάσα και χλωρό αμύγδαλο
μαζί με πινελιές από κεράσι και σταφιδόψωμο, και κάπου-κάπου μια αλμυρή-πιπεράτη συγχορδία να ιντριγκάρει

κρύβει αρετές αυτό το belicoso, γλυκόπιοτο και με ελάχιστη προς καθόλου brutal πλευρά
προσφέρει ένα χορταστικό non πιάτο που κάποτε κόστιζε όσο οι φακές...
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
jgeorgostEpicure Valexandros
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Casa Magna”