Casa Magna Domus Magnus II Caligula Limitada

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Casa Magna Domus Magnus II Caligula Limitada

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

Wrapper: 2007 Jalapa Sun Grown (Nicaraguan)
Binder: Nicaraguan
Filler: Nicaraguan

Double Perfecto 60 x 152
Tιμή: 9 Ευρώ (Γερμανία)

Μου λείπουν τα Casa Magna. Μια εποχή τα κάπνιζα αρκετά, ωραία πούρα με κορυφαίο (ίσως ΤΟ κορυφαίο) VFM. Μόλις συνειδητοποίησα ότι μπορούσα να πάρω ένα από τα πούρα που συζητάμε εδώ, δεν είχα δεύτερες σκέψεις πρώτον λόγω του καταπληκτικού τους ονόματος και δεύτερον γιατί ήμουν πολύ περίεργος πως μια limitada Casa Magna θα μπορούσε να είναι (βέβαια ουσιαστικά και τυπικά δεν είναι limitada αλλά οκ).

Το χαζεύω, περίεργο πούρο. Διπλό Perfecto, σχεδόν τετράγωνο σε σχήμα με τις αιχμές όμως να είναι μαλακές και να δίνουν μια στρογγυλή όψη. Pre και κρύα να σας πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω και πολλά πέρα από χορτάρι και ένα ελαφρύ μέλι. Δεν μυρίζει ιδιαίτερα ‘non’ πάντως. Το τράβηγμα είναι παραδόξως λίγο σφιχτό (σημείωση: δεν βελτιώθηκε αισθητά στην συνέχεια).

Στο άναμμα το πούρο παρουσιάζει μια πολύ διαφορετική εικόνα από το υποτονικό του pre με μπόλικο μαύρο πιπέρι, ξυροκάρπια και πολύ έντονο (και λίγο πικρό, αλλά ευχάριστα) καφέ. Μόλις το πούρο ‘ανοίγει’ όλα αυτά x5.

Tέλος του πρώτου τρίτου και το πούρο έχει απογειωθεί κερνώντας καμένη ζάχαρη, λίγη κρέμα και αρκετή σοκολάτα bitter δείχνοντας έναν πιο smooth χαρακτήρα χωρίς να χάνει καθόλου σε σώμα. Πάει προς την μέση και δείχνει ότι έχει και άλλα να δώσει με νότες εσπεριδοειδών και ψωμί.
Και εκεί που το πούρο έχει βρει μια ισορροπία, ξαφνικά εκεί στην εισαγωγή του τελευταίου τρίτου και χωρίς προειδοποίηση το πούρο ανοίγει κάποιο διακόπτη και ανεβάζει εντάσεις. Τα πιπέρια πλέον φέρνουν σε κάτι πιο κοντά στο τσίλι και δίνει μια βαριά γη μαζί με έντονα καβουρδισμένους ξηρούς καρπούς.

Ωραίο πούρο, αξίζει, με έντονο σώμα αλλά και με ουσία παράλληλα. Δεν ξέρω αν είναι αντάξιο του ονόματος του, πρόκειται όμως για μια πάρα πολύ καλή προσπάθεια και είναι σίγουρα πιο συνεπές στο όνομα του από τον Επίκουρο που κάπνισα τις προάλλες. Επίσης πολύ διαφορετικό και από τα κανονικά casa magna, δεν υπάρχουν και πολλές ομοιότητες.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 3):
ΣτάθηςΤάκηςPetran
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Casa Magna Domus Magnus II Caligula Limitada

Δημοσίευση από Τάκης »

Fairlight έγραψε:
Δευ Απρ 29, 2019 8:19 pm
με κορυφαίο (ίσως ΤΟ κορυφαίο) VFM
εννοείς κάποιο συγκεκριμένο πούρο Θωμά..??
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Casa Magna Domus Magnus II Caligula Limitada

Δημοσίευση από Fairlight »

Τα περισσότερα μου άρεσαν και όλα είχαν πολύ καλό VFM, το αγαπημένο μου ήταν το Robusto (που δεν ήταν robusto αλλά νομίζω gordito). Αυτό έκανε τότε στην Γερμανία 4.30 ευρώ αν θυμάμαι σωστά.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Casa Magna Domus Magnus II Caligula Limitada

Δημοσίευση από Τάκης »

μιλάς για τη σειρά Colorado, το robusto ήταν 5 1/2 χ 52, είχα αγοράσει 27άρα κούτα από Γερμανία αντί 4,20 € το κομμάτι
δυστυχώς δεν τα βρίσκουμε εύκολα μπροστά μας πια...
These users thanked the author Τάκης for the post:
Fairlight
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Casa Magna”