Cao Pilon Churchill

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Cao Pilon Churchill

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Toro 7 x 48
Wrapper: Ecuadorian Habano
Binder-Filler: Nicaraguan

η σειρά παρουσιάστηκε για πρώτη φορά στην IPCPR του 2015
με ιδιαίτερο στοιχείο ότι στο στάδιο της ζύμωσης ακολουθήθηκε μια παλιά κουβανέζικη τεχνική
πολύ δημοφιλής τον 19ο αιώνα, αλλά σπάνια χρησιμοποιούμενη τα τελευταία 50 χρόνια
όπου τα καπνά τοποθετούνται σε κυκλικές στοίβες που ονομάζονται pilóns κατά πολύ μικρότερες σε όγκο από τις συνήθεις ορθογώνιες
κάτι που απαιτεί επιπλέον χρόνο, υπομονή και μεγάλη δεξιότητα

Εικόνα

η διαδικασία ζύμωσης συντελείται έτσι πολύ πιο αργά με το μικρότερο σωρό των καπνών να αναπτύσσει λιγότερη θερμότητα
και το μεγαλύτερο χρόνο να επιτυγχάνει μεγαλύτερη μείωση της αμμωνίας
αλλά και της περιεκτικότητας σε σάκχαρα, βελτιώνοντας παράλληλα καύση και ευφλεκτότητα
δίνοντας χρόνο στα καπνόφυλλα να βγάλουν τον καλύτερο εαυτό τους

αυτή η διαδικασία βέβαια αν και πολύ πιο «φυσική» ήταν δαπανηρή και χρονοβόρα
γι’ αυτό και σιγά-σιγά εγκαταλείφθηκε, παράλληλα με την αλματώδη αύξηση της παραγωγής
και πάμε στο πούρο μας…

Εικόνα

το λαδερό σώμα του αλλά και το pre βγάζουν μέλι
για την ακρίβεια φρεσκοτρυγημένη κηρύθρα προοιωνίζοντας καπνά που έχουν ένα σενάριο να διηγηθούν

γευστικά είναι ένα «σκοτεινό» πούρο με πινελιές τύρφης και αλμύρας (!) και νότες από κόκκινα φρούτα του δάσους
με μπαχαροπίπερα, κακάο, κέδρο, καρύδια και ψημένο ψωμί να συνοδεύουν, βγάζοντας ώρες-ώρες και μια βαθιά γαλακτώδη υφή

άξιο λόγου…

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Cao Pilon Churchill

Δημοσίευση από Jazzman »

Εικόνα

Ποτέ δεν έκρυψα τη συμπάθειά μου στη σειρά Pilon της CAO. Έχει ένα ωραίο concept που ο Τάκης έχει αναλύσει στο παραπάνω Post.

Πέρα όμως από το αφήγημα, αυτή η σειρά έχει μια σταθερότητα που με κάνει να επιστρέφω με χαρά όταν θέλω κάτι απροβλημάτιστο, ευχάριστα προβλέψιμο και ξεκάθαρα comfort.

Έτσι λοιπόν για μια βραδιά BBQ στον κήπο διάλεξα να κάψω ένα Churchill που έχω στα σεντούκια μου αρκετό καιρό και έχει πλημμυρίσει στα λάδια.
Χαρακτηριστικό του πούρου είναι η αλμύρα που αναφέρει και ο Τάκης ενώ η καπνίλα που σου αφήνει έχει υποψία ψημένου κρέατος. Το προφίλ είναι ξεκάθαρα λιπαρό ενώ η εναλλαγή πολλών ξηρών καρπών και καραμέλας σου κρατάνε το ενδιαφέρον. Σταφίδα, κακάο και κανέλα μαζί με ξύλο και ταμπάκο εμπλουτίζουν τη γεύση του πούρου.

Εικόνα

Ένα νόστιμο πούρο που κάθε φορά αφήνει την ίδια εντύπωση. Για κατασκευή, καύση, εμφάνιση ούτε λόγος…
These users thanked the author Jazzman for the post (total 2):
ΤάκηςPetran
Απάντηση

Επιστροφή στο “Cao”