Caldwell Eastern Standard Sungrown Robusto

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Caldwell Eastern Standard Sungrown Robusto

Δημοσίευση από Jazzman »

Εικόνα

Shape: Robusto 5 x 50
Wrapper Mexican Habano
Binder:Ecuador
Filler: Dominican Republic, Mexico
Blender: Robert Caldwell
Manufacturer: Tabacalera William Ventura
Country of Origin: Dominican Republic

Το πούρο κάηκε στις διακοπές και το επέλεξα μια μέρα για να συνοδεύσει τη μεσημεριανή μου σιέστα δίπλα στη θάλασσα. Συνεχίζω να εξερευνώ το βιτολάριο του R. Caldwell και αυτή τη φορά καίω την Sungrown έκδοση της θεωρητικά δυνατής του σειράς, "Eastern Standard".

Εμφανισιακά ακολουθεί πιστά τη μπραντα με πολύ όμορφη εμφάνιση. Ξεκινάω λοιπόν κόβωντας το pigtail που στολίζει την κορυφή και δοκιμάζω τα pre. Το τράβηγμα είναι υπερβολικά "ανοιχτό", τσεκάρω το κόψιμό μου αλλά ίσα που έχω πάρει την επιφάνεια. Στις γεύσεις παίρνω ασθενικά ψωμί.

Ανάβω και τραβάω τις πρώτες τζούρες. Πιπέρια πολλά, μαύρα και κόκκινα αλλά μέτρια σε ένταση, δεν ενοχλούν. Το τράβηγμα όμως είναι υπερβολικά χαλαρό, δε βοηθάει καθόλου και με κάνει να πασχίζω να πιάσω γεύσεις. Στο βάθος παίρνω λίγο κρέμα και καφέ αλλά είναι ασθενικά, το σώμα είναι ανύπαρκτο και πνίγομαι στην προσπάθεια να τραβήξω γεμάτες τζούρες. Το αφήνω λίγο μήπως και κάτι αλλάξει. Το πούρο σβήνει.

Συνεχίζω τις προσπάθειές μου αλλά καταλαβαίνω πως αντί να με χαλαρώνει μου φέρνει ένταση. Με τα πολλά καταφαίρνω να μπω στο 2/3. Το σώμα παραμένει αδιάφορο. Ο καφές παραμένει, ίσως λίγο κακάο και με πολύ φαντασία στο βάθος βρίσκω λίγα φρούτα. Η κατασκευή είναι όχι καλή με άνισο κάψιμο, στάχτη χιονοστιβάδα και γεύσεις οριακά ανύπαρκτες - πιάνω το εαυτό μου να μετανιώνει που δεν έκαψα ένα CAO Pilon. Το πούρο σβήνει. Αρχίζω και εκνευρίζομαι...

Πλέον η σιέστα έχει πάει περίπατο, λαχανιάζω από το τράβηγμα και την προσπάθειά μου να το κρατήσω ζωντανό και να βγάλω λίγο καπνό. Πιπέρια, φρούτα και κρέμα παίζουν στο βάθος αλλά και πάλι ίσως να είναι η φαντασία μου. Βαρέθηκα, καλό το τρομπόνι αλλά ως εδώ, πριν ολοκληρώσω το 3/3 το πετάω απογοητευμένος.

Αποτέλεσμα, γεύσεις πουθενά, σώμα ανύπαρκτο, καύση κουραστική. Το πούρο αυτό έχει τυλιχθεί από πολύ μάρκετινγκ και φαντασία αντί από ποιοτικά καπνά. Αν το συνδυάσεις και με την τσουχτερή τιμή των €9,5 σε κάνει να αναλογίζεσαι πόσα καλύτερα non θα μπορούσες να κάνεις σε αυτά τα χρήματα.

Τελικά ίσως οι κλασικές γραμμές του Caldwell να είναι οι καλές, θα δούμε.

Εικόνα
These users thanked the author Jazzman for the post (total 3):
Τάκηςsuleygiannisχεντυ κοντου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Caldwell Eastern Standard Sungrown Robusto

Δημοσίευση από Τάκης »

τα "σκέτα" Eastern Standard είναι καλά πούρα, τα sungrown δεν τα έχω δοκιμάσει
γενικά πάντως, οι σειρές Long Live the King και The King is Dead κατά τη γνώμη μου είναι οι καλύτερες του Caldwell
These users thanked the author Τάκης for the post:
Jazzman
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Caldwell Eastern Standard Sungrown Robusto

Δημοσίευση από Jazzman »

Τάκη συμφωνώ απόλυτα, φαίνεται ότι όσο ανοίγει η βεντάλια κάπου χάνεται η μπάλα. Συμπληρωματικά με τα LLTK & TKID ψάχνω να βρω και το Anastasia το οποίο λένε ότι κινείται στα ίδια πλαίσια
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Caldwell Eastern Standard Sungrown Robusto

Δημοσίευση από Τάκης »

το Anastasia, όπως και πριν 4 χρόνια το the Last Tsar, είναι κάτι σαν LE
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Caldwell”