A. J. Fernandez Enclave Habano Figurado

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

A. J. Fernandez Enclave Habano Figurado

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Perfecto 6 ½ x 52

Wrapper: Ecuador Habano Rosado
Binder: Cameroon
Filler: Nicaragua

το πρώτο enclave που κάπνισα πριν δυο χρόνια από τη σειρά μου άρεσε
σήμερα στα χέρια μου κρατάω το όμορφο perfecto της σειράς

που κι αυτό κινείται σε ασυνήθιστα smooth για A.J. τόνους, με κέδρο και λίγο πιπέρι στα σκαλοπάτια
αλλά στην εξώπορτα περιμένει μια βουτυράτη σοκολάτα, συνοδευόμενη από φουντούκια και καρύδια
ενώ στο χολ κάθονται δέρματα, κέδρος και μπισκότα κανέλας με μια πρέζα αλάτι
και πιο μέσα στο σαλόνι υπάρχουν καφέδες, γη, ελαφριά μπαχαρικά και μια πινελιά από πορτοκάλι

Εικόνα

το πούρο έχει μια ευχάριστη λεπτή γλυκύτητα και ελάχιστα ρουστίκ στοιχεία
φαίνεται πως του «πέτυχε» του Έι Τζι το μπλεντ σε τούτη την ετικέτα
αφού τα πούρα της σειράς όχι μόνο καπνίζονται, αλλά είναι και κομμάτι νόστιμα
σημειωτέον δε, πως η σειρά αυτή δεν είναι και από τις «ακριβές» του Φερνάντεζ…

Εικόνα
papa was a rolling stone...
spasias
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 6:14 pm

Re: A.J. Fernandez Enclave Figurado

Δημοσίευση από spasias »

Γενικά δεν τα πηγαίνω και πολύ καλά με τα non αλλά διαβάζοντας τα θετικά σχόλια του Τάκη είπα να κάνω μια δοκιμή. Αγορασμένο λοιπόν τυχαία προ τετραμήνου από ιντερνετικό κατάστημα. Την προηγούμενη Τρίτη το βραδάκι αποφάσισα να το ανάψω …
Κατασκευή όπως όλα τα non καταπληκτική. Προσεγμένο λεδερό ράπερ, σωστό γέμισμα χωρίς καθόλου αραιά και σφιχτά σημεία και μετά το κόψιμο το τράβηγμα παραπάνω από τέλειο. Τα αρώματα που μου δίνει στο κρύο είναι συγκλονιστικά : πιπέρια, μπαχάρια, κριθάρι, σταβλίλα, ζωοτροφή και μια ιδιαίτερη οξύτητα να τα δένει όλα μαζί. Ρουφάω και αισθάνομαι κυρίως κριθάρι, μέντα και βρεγμένο σανό.

Εικόνα

Καψαλίζω την άκρη, ρουφάω και το στόμα μου γεμίζει πυκνό βαρύ καπνό full στα βεγγαλικά. Πολύ πιπέρι, μπαρούτι και στρακαστρούκες σκάνε μέσα στο στόμα μου. Μία από τα ίδια φαντάζομαι και συνεχίζω βάζοντας ένα γλυκό ρουμάκι μπας και σώσει την κατάσταση. Συνεχίζω σε χαλαρούς ρυθμούς για κάνα πεντάλεπτο και είμαι έτοιμος να το στείλω στα σκουπίδια … και ξαφνικά μόλις η καύτρα φτάνει στο χοντρό σημείο του πούρου γίνεται η ολική μεταμόρφωση … κάτι σαν να μου άλλαξαν το πούρο στο τασάκι όσο δεν κοίταγα.

Εικόνα

Το πούρο καταλαγιάζει και αρχίζει τους καφέδες τις σοκολάτες και τα δημητριακά. Ρετροχάλι πολύ απαλό αρωματικό με μια απίστευτη φρεσκάδα. Συνεχίζει με γλυκό κέρδο με τόνους από φρέσκο καρύδι που αφήνει μια πολύ ωραία στυφάδα στο τελείωμα.
Το πούρο εξελίσσεται πολύ ωραία … το ρούμι έδωσε τη θέση του σε ουισκάκι που έδεσε καλύτερα με τα δέρματα, σοκολάτες βουτήρου και την καταπληκτική γεύση κριθαριού στο τελείωμα. Καύση, τράβηγμα, στάχτη εξαιρετικά καθόλη τη διάρκεια του καπνίσματος.
Δεν μπορώ να κρύψω ότι το ευχαριστήθηκα μέχρι τέλους με μόνο αρνητικό στοιχείο το nicotine hit που μου έδωσε στο τέλος και με έκανε να τρέχω στην κουζίνα να βρω κάτι γλυκό για να στανιάρω.

Δεν κρύβω μάλιστα ότι το σκέφτομαι και για καμιά κούτα … θα ταίριαζε τέλεια με Αμερικάνικου στυλ μπάρμπεκιου με υπερκατανάλωση ψητών :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: A.J. Fernandez Enclave Figurado

Δημοσίευση από Τάκης »

ωραίος Στέργιε
θα σου πρότεινα πριν πάρεις οποιαδήποτε κούτα non, να δοκιμάσεις σκόρπια singles από όλη τη non γκάμα
Νικαράγουα, Δομίνικο, Ονδούρα κυρίως
θα διαμορφώσεις έτσι μια γενικότερη αντίληψη και θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις τι παίζει με τα διάφορα καπνά και τα blend
σαν ταξίδι έχει πολύ-πολύ ενδιαφέρον, πίστεψε με ;)
These users thanked the author Τάκης for the post:
spasias
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: A.J. Fernandez Enclave Habano Figurado

Δημοσίευση από suleygiannis »

Να πω κι εγώ με τη σειρά μου ότι βρήκα το συγκεκριμένο πουρο απολαυστικό και λυπήθηκα όταν τελείωσε. Χωρίς πολλές γευστικές εξάρσεις αλλά πολύ καλό. Ο γλυκός ξηροκαρπατος χαρακτήρας κυριαρχούσε. Σαφώς θα το ξανακάνω
Εικόνα
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
AndreasPSpirosbusa71
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “A. J. Fernandez”