A & G Mourtides Lanceros

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

A & G Mourtides Lanceros

Δημοσίευση από Fairlight »

A & G Mourtides Lanceros LF LCD alexandros

Εικόνα

Ένα απόγευμα έλεγα στον αγαπημένο μας φίλο ότι υπάρχουν στιγμές που με πιάνει μανία (craving) να καπνίσω ένα lancero. Έτσι έβγαλε και μου έδωσε αυτό το lancero. Γνωρίζω για την μπράντα και της Ελληνικές της καταβολές αλλά δεν είχα δοκιμάσει ποτέ μου κανένα.

Σήμερα το απόγευμα λοιπόν με έπιασε ένα τέτοιο craving (αλήθεια πως μεταφράζεται, λιγούρα?) και είπα να φουντώσω το Mourtides. Όμορφο πούρο εμφανισιακά, η vitola προφανώς τα σπάει και το όμορφο pigtail εξυψώνει την εμφάνιση.

Το πούρο στα κρύα βγάζει στάβλο και αμμωνία. Δεν θα τα πάμε καλά λέω και κόβω. Τραβάει τέλεια και στο pre βγάζει στάβλο και ψαρίλα :lol: . Πρώτη φορά σε πούρο ρε alex μήπως τους κάνεις τίποτα περίεργα? Νόμιζα οτι αυτά γίνονται μόνο με spirits και πάστα ελιάς...

Και όμως στο άναμμα δεν υπάρχει καθόλου στάβλος (ούτε ψάρι) και το lancero δείχνει ένα μάλλον ευγενικό χαρακτήρα με αρκετό χορτάρι και ελαφριά ξυροκάρπια (προς το αμύγδαλο). Είναι λίγο dry αλλά οκ... Προχωράει στο δεύτερο τρίτο και πραγματικά δεν έχει αλλάξει σχεδόν καθόλου με εξαίρεση ένα ψωμί με προζύμι αν αχνοφαίνεται. Πάει προς την μέση και πάει να πετάξει και κάτι φρούτα το άμοιρο. Κάτι καταφέρνει αλλά το μαζεύει γρήγορα.

Στην μέση φαίνεται να στρώνει λίγο χαρακτήρα κερνώντας λευκό πιπέρι και ελάχιστη κανέλα. Προς το τέλος και σε πείσμα όλων των προβλέψεων προσπαθεί να μερακλώσει το καημένο και κινείται σε ένα πιο γηινο mood, μαζί με non-μαντζούνια, λίγο δέρμα, πιπέρι, ρίγανη και λίγα μανιτάρια.

Εντάξει, ο χαρακτήρας του σε συνδυασμό με το μέγεθος του ενέχεται να το κάνουν λίγο βαρετό ανά στιγμές αλλά θεωρώ πως είναι ένα εξαιρετικά τίμιο πούρο για τα λεφτά του στην Ελληνική αγορά. Δεν ξέρω αν θα το αναζητήσω πάλι ενεργά αλλά το συμπάθησα. Αλέξανδρε ευχαριστώ!
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: A&G Mourtides Lanceros Serie "LF"

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Laguito 192 x 38

Wrapper: Honduras
Binder: Honduras
Filler: Honduras, Nicaraguan

καπνίζω έναν Μουρτίδη από τη "φτηνή" σειρά
χωρίς να μπορέσω να βρω πουθενά κάποια αξιόπιστη πληροφορία για τα καπνά
αλλά και γενικά για τη γραμμή παραγωγής των συγκεκριμένων πούρων
κι έτσι αρκέστηκα να αντιγράψω τη σύνθεση του Lancero από ελληνικό μαγαζί που τα πουλάει

το laguito (pigtail) είναι πολύ καλή κατασκευή, ομορφοτυλιγμένο, στιβαρό και λαδιάρικο
κι εκεί που περίμενα μάγκες άλλη μια non μπουρούχα και μάλιστα φτηνιάρικη
έφαγα δυο σκαμπίλια στο μάγουλο…

με υποδέχτηκε ένα μαλακό και εύρωστο στικ, ισορροπημένο και νόστιμο
με παλέτα ενδιαφέρουσα, σχεδόν εξωπραγματική για το level
γη, δηλαδή χώμα, (Ονδούρα γαρ), κεράσι, δέρματα, ξύλα, γλυκά μπαχάρια
με περαστικές νότες από μπισκότο, εσπεριδοειδή και καφέδες
κι από στάβλους και μπαρούτια μηδέν

μου έκανε «ξερή»!

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: A & G Mourtides Lanceros Serie "LF"

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Ανοίγω τον υγραντηρα μου να διαλέξω τη θα πάρω στην έξοδο βλέπω το συγκεκριμένο στικ και θυμάμαι ότι είναι το μοναδικό που δεν έχω καπνίσει από την συγκεκριμένη σειρά φυλάσσεται περίπου ένα τρίμηνο
Στο πρε τίποτα το ιδιαίτερο και αναγνωρίσιμο
Με το άναμμα ένα λευκό απαλό πιπέρι και ένα πικρό καρύδι γεμίζουν το στόμα στην πορεία δέρμα και καφές κάνουν την περατζαδα τους
η καύση ξυράφι αλλά δυστυχώς τραβάει δύσκολα υπέθεσα ότι θα φταίει το μέγεθος δεν ήθελα να το αφήσω και συνεχίζω την προσπάθεια με διάφορες επεμβάσεις ο δράστης βρέθηκε και εξολοθρευτικε

Εικόνα
Τώρα τραβάει κανονικά δέρμα καφές ξηροί καρποί στη θέση τους και ένα ευχάριστο κάπνισμα από τη μέση και μετά συνοδεύει το απεριτιφ ευχαρίστως το ξανά καπνίζω αρκετά καλό και με λογική τιμή

Εικόνα
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post (total 4):
Svenskχεντυ κοντουΣτάθηςsigaras
Απάντηση

Επιστροφή στο “A & G Mourtides”